Līga Meņģelsone
Līga Meņģelsone
Foto: Ieva Leiniša/LETA

“Šobrīd galvenās bažas ir par šādu kontu pieprasījumu.” Meņģelsone par vienotā konta ieviešanas plānu 1

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

No šī gada 1. jūlija sāks darboties vienkāršots nodokļa nomaksas risinājums – saimnieciskās darbības ieņēmumu (SDI) konts.

To paredz Ministru kabineta (MK) sēdē izskatītie un atbalstītie grozījumi likumā par nodokļiem un nodevām ar mērķi ieviest vienkāršotu nodokļa nomaksas risinājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šāds solis ļaus atvieglot mazajiem un vidējiem uzņēmumiem birokrātiskos procesus un samazināt administratīvo slogu, radot motivējošu vidi nodokļu nomaksai.

Jaunā kārtība paredz, ka tam nodokļu maksātājam, kurš izmantos SDI kontu un nodrošinās visu saimnieciskās darbības ieņēmumu ieskaitīšanu vai iemaksāšanu SDI kontā, nodoklis noteiktā jeb procentuālā apmērā no SDI konta apgrozījuma tiks aprēķināts, ieturēts un ieskaitīts valsts budžetā automātiski bez nodokļu maksātāja iesaistes, proti, to paveiks Valsts ieņēmumu dienests sadarbībā ar kredītiestādēm.

Turklāt nodokļu maksātājs, kas izmantos minēto risinājumu, tiks atbrīvots arī no deklarāciju sagatavošanas un iesniegšanas.

Kā tas realitātē darbosies?

Nodokļu maksātājam būs jāatver SDI konts tajā kredītiestādē, kas šādu pakalpojumu piedāvās, un informācija par SDI konta izmantošanas uzsākšanu būs jāsaskaņo ar VID.

Līdzko konta izmantošanas uzsākšana tiks saskaņota, nodokļu maksātājam būs jānodrošina saimnieciskās darbības ieņēmumu ieskaitīšana vai iemaksāšana SDI kontā. Savukārt tālākās darbības saistībā ar nodokļa nomaksu paveiks VID sadarbībā ar kredītiestādēm.

Kas ir jo īpaši svarīgs fakts, ka nodokļu maksātājam, kas izmantos SDI konta risinājumu, nodokļa ieturēšana un nomaksa tiks veikta operatīvi – nodoklis tiks aprēķināts un ieturēts katram maksājumam, kas tiks ieskaitīts SDI kontā, un ieņēmumi, kas paliks šajā SDI kontā pēc nodokļa aprēķināšanas un ieturēšanas, būs brīvi pieejami nodokļu maksātājam.

Turklāt SDI konta risinājumu ir plānots veidot tā, ka nodokļu maksātājam, kas to izmanto un kas ievēros tā izmantošanas nosacījumus, nevar veidoties nodokļu parādi.

Reklāma
Reklāma

Tāpat arī tam nebūs jāplāno nodokļa nomaksa – jāatliek nauda nodokļa nomaksai vēlākā periodā, kā tas ir vispārējā gadījumā, maksājot nodokļus.

Šī likumprojekta ieviešanu saskaņo biedrība “Latvijas finanšu nozares acociācija”, kas uzskata – tā spēkā stāšanās laiks būtu precizējams, ņemot vērā tā virzību Saeimā un paredzot samērīgu laiku informācijas sistēmu pielāgošanai.

Tikmēr mazie un vidējie uzņēmēji jau pauduši atbalstu šādai kārtībai. Kā norāda Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, LDDK šāda konta izveidi noteikti vērtē pozitīvi, tomēr līdz tā ieviešanai vēl ir daudz darāmā.

“Šobrīd galvenās bažas ir par šādu kontu pieprasījumu, jo to varēs izmantot tie nodokļu maksātāji, kuriem faktiski kontā būs ienākošās naudas summas, bet tie saimnieciskās darbības veicēji, kuriem ir arī aizdevumi, kontu varētu neizmantot. Ņemot vērā izmaksas, kādas nepieciešamas jaunas sistēmas izveidei un ieviešanai, noteicošais faktors noteikti būs pieprasījums,” pauda Meņģelsone.