Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Plaukstas tirpst, dedzina, salst… 0

Durstīšanas, dedzināšanas un salšanas sajūta plaukstās ir ļoti nepatīkama. Cerot, ka tā pāries, nevajadzētu gaidīt tik ilgi, līdz grūti noturēt rokās sīkus priekšmetus un aizpogāt pogas.

Reklāma
Reklāma

Saspiests nervs

Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Lasīt citas ziņas

Rokas tirpst, ja kādā šaurā vietā tiek saspiests nervs. Šo slimību dēvē par kompresijas neiropātiju. Tās galvenie simptomi ir tirpšana, sāpes, ādas jutības un kustību traucējumi. Visbiežāk problēma rodas plaukstas pamata jeb karpālajā kanālā – telpā starp plaukstas kauliem un tās pamata jeb karpālo saiti, kur atrodas pirkstu saliecējcīpslas un vidusnervs, tādēļ to dēvē par karpālā kanāla sindromu. Parasti tirpoņa skar pirmo, otro un trešo pirkstu.

– Vieniem karpālais kanāls ir šaurāks, citiem – platāks. Arī saites biezums un platums mēdz atšķirties.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ja rokas intensīvi nodarbina, muskuļu cīpslas sabiezē un nospiež to tuvumā esošo nervu, tāpēc tas vairs nesaņem pietiekami daudz asiņu un līdz ar to skābekļa.

Kanāls sašaurinās arī pēc traumām, piemēram, spieķa kaula lūzuma, sasitumiem, kad rodas asinsizplūdums un rētaudi. Taču, ja kanāls ir pietiekami plats, problēmas neradīsies, – skaidro medicīnas doktore, “Veselības centra 4” neiroloģe un neiroķirurģe Rudīte Dumbere.

No karpālā kanāla sindroma visvairāk cieš roku darba veicēji, kas ikdienā ilgstoši izpilda vienveidīgas kustības vai arī tur rokas saspringtā pozā, piemēram, tie, kas strādā ar datoru, laukstrādnieki, dārznieki, frizieri, zobārsti.

Galvenokārt ar šo kaiti sirgst mūža otrajā pusē, taču pēc pārlieku lielas roku slodzes un traumām tirpšana var rasties jebkurā vecumā. Diskomforts traucētas mikrocirkulācijas dēļ mēdz pastiprināties mitruma, aukstuma un vibrācijas ietekmē.

Karpālā kanāla sindroma attīstību var veicināt, piemēram, endokrīnās slimības (cukura diabēts, hipotireoze jeb vairogdziedzera gausa darbība) vai locītavu kaites, piemēram, reimatoīdais artrīts. Bieži vien tirpšana un dedzināšana pāriet, ārstējot pamatslimību.

Par roku tirpšanu nereti sūdzas sievietes grūtniecības un menopauzes laikā, kad rodas ūdens vielmaiņas traucējumi un tūska.

Vispirms diskomforts rodas naktī, kad ir gausāka venozo asiņu attece. Visbiežāk cieš labā roka. Izberzējot un izpurinot rokas, tirpšana pāriet, taču pēc brīža atjaunojas. Reizēm pirksti no rīta ir piepampuši, taču, tos kustinot un berzējot, tūska pāriet.

Reklāma
Reklāma

Otra biežākā kompresijas neiropātijas forma ir elkoņa nerva saspiedums tā iekšējā virsmā. Šajā gadījumā vairāk cieš kreisā roka un tirpoņa rodas ceturtajā un piektajā pirkstā. Atšķirībā no karpālā kanāla sindroma šī vaina tik ļoti nemoka naktī. Arī sāpes ir mazākas, un kustību traucējumi mēdz rasties krietni vēlāk. Šī vaina galvenokārt piemeklē jaunus cilvēkus, kas vismaz desmit gadu diendienā strādājuši pie datora.

Kā uzveikt tirpšanu


Vispirms vajag noteikt nerva bojājuma vietu un pakāpi, tāpēc nepieciešams izmeklējums – neirogrāfija.

Strādājot vienveidīgu darbu, rokas reizi stundā der atpūtināt un izvingrināt, pirkstus izplešot un izstiepjot. Neirologs vai fizioterapeits var ieteikt speciālus vingrojumus. Kamēr slimība nav ielaista, tie palīdz ļoti labi.

Ja bojāts elkoņa nervs, der, strādājot pie datora, novietot klaviatūru tā, lai roka būtu viegli ieliekta, nevis 90 grādu leņķī, un neatspiesties ar elkoni pret galdu.

Daudziem diskomforts mazinās, paturot rokas zem auksta, citiem – zem silta ūdens strūklas, taču karsēšanās pirtī un sildošas ziedes gan nav vēlamas, jo tiks veicināta asiņu pieplūde un traucēta to attece.

Nerva vadīšanas traucējumu gadījumā ieteicams lietot B1, B6, B12 vitamīnu tabletēs vai injekcijās, kā arī ārsta izrakstītus medikamentus.

Vieglākās slimības stadijās, kad locekļi netirpst bieži, noder fizikālās terapijas procedūras – fonoforēze, kad slimajā vietā ar ultraskaņu ievada zāles pret iekaisumu, vai magnētterapija. Pret ļoti stiprām sāpēm palīdzēs elektroforēze ar lidokaīnu.

Iekaisuma, tūskas un sāpju mazināšanai var lietot ziedes, kas satur dimetilsulfoksīdu, kā arī tā sauktos nesteroīdos pret­iekaisuma līdzekļus, bet naktī plaukstai uzlikt šinu. Arī elkoņa nerva saspieduma gadījumā naktī jācenšas gulēt ar taisnu roku – lai to panāktu, ap elkoni var apsiet dvieli.

Vidējas karpālā kanāla bojājuma pakāpes gadījumā tirpšanu parasti mazina medikamentu steroīdu injekcijas, ievadot tos blakus nervam.

Reizēm nervu var atbrīvot, tikai veicot operāciju. Sāpes un tirpšana pēc tam pāriet uzreiz, taču ādas jutības un kustību traucējumi mazināsies vai zudīs vairāku mēnešu laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.