Foto – LETA

Politiķi uzskata, ka prezidenta vērtējums bijis nepelnīti skarbs 0

Valdošās koalīcijas pārstāvji uzskata, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš ir bijis nepelnīti skarbs, situāciju valdībā pielīdzinot “vājprāta murgam”. Ar šo tēlaino salīdzinājumu Valsts prezidents izcēlās TV intervijā neilgi pirms Lieldienām.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Viņš arī izteica pārliecību, ka pašreizējais koalīciju un valdību izveides modelis vairs nav spējīgs darboties un Latvijā esot pilnībā nobriedusi nepieciešamība pēc konstitucionālās reformas. Prezidenta kancelejā jau esot izveidota darba grupa Satversmes grozījumiem, bet precīzāks tās piedāvājums būšot zināms vien rudens pusē. Tikmēr aptaujātie valdošās koalīcijas pārstāvji uzskata, ka prezidenta vērtējums bijis pārāk skarbs. Arī par nepieciešamību pēc jauniem Satversmes grozījumiem viņi runā atturīgi.

“Situācija koalīcijā ir spraiga, redzam izteiktu iekšējo konkurenci – no tās koalīcijas valdībās izvairīties nav iespējams. Par savu uzdevumu uzskatu nodrošināt konstruktīvu darbu valdībā, jo tieši to no mums sagaida iedzīvotāji – nevis politisku ķīvēšanos. Esmu aicinājis partnerus koncentrēties pragmatiskam darbam valdības mērķu sasniegšanai un veltīt savu enerģiju, lai izpildītu vēlētājiem dotos solījumus,” prezidenta izteikumu komentēja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (“Vienotība”). Viņš esot atvērts diskusijai par Satversmes grozījumiem, kas izpildvaru varētu padarīt stiprāku.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Daudzās koalīcijās ir strādāts, un nevaru piekrist tik skarbam vērtējumam. Protams, valdībā ir iekšējas pretrunas, bet tās noteikti nav ne kritiskas, ne murgainas. Vienkārši, tuvojošos pašvaldību vēlēšanu gaisotnē dažiem partneriem, kuru reitingi nebūt nav ideāli, ir vēlme izcelties savu vēlētāju acīs uz koalīcijas rēķina,” saka “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis.

Viņaprāt, koalīcija ar saviem pienākumiem kopumā tiekot galā labi un neesot nekādu iemeslu, lai tā nenostrādātu līdz nākamajām parlamenta vēlēšanām.

Arī Reformu partijas (RP) pārstāvis Vjačeslavs Dombrovskis uzskata, ka prezidenta izteikums bijis pārāk stingrs. “Taču nevar noliegt, ka koalīcijā ir problēma. Kā jau esmu iepriekš izteicies – tajā valda savstarpēja neuzticēšanās un partneru apkarošanas gaisotne,” uzskata Dombrovskis. Viņaprāt, nelāgajai iekšējai atmosfērai ir vismaz trīs cēloņi. Pirmais un galvenais – dažādu “sarkano līniju” dēļ pašreizējais koalīcijas sastāvs esot vienīgais iespējamais un “daži partneri to interpretē kā atļauju darīt jebko”. Otrs iemesls esot politiskās kultūras trūkums un tuvredzīga vēlme izcelties, no kā ilgtermiņā iegūs tikai pašreizējā opozīcija. Kā trešo iemeslu Dombrovskis min pilnīgu līderības trūkumu – ne premjers, ne viņa pārstāvētā “Vienotība” nespējot vai nevēloties saturēt koalīciju grožos.

Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Einārs Cilinskis uzskata, ka attiecības koalīcijas iekšienē nebūtu īsti korekti pielīdzināt “vājprāta murgam”. “Drīzāk es piekristu Roberta Zīles izteikumam, ka šādas attiecības nekad agrāk nav bijušas, bet tas nenozīmē, ka koalīcija nevarētu strādāt,” sprieda Cilinskis. Viņš arī uzskata, ka jau šovasar pēc pašvaldību vēlēšanām koalīcijai būs nepieciešams “zināms restarts”. Tas varētu ietvert zināmu iekšējo pārorientēšanos un spēku pārdali, bet koalīcijas sastāvs, visticamāk, palikšot nemainīgs. “To nevajag uztvert kā NA cīņu par amatiem, bet, ja nebūs jauna starta, tad nākamajās vēlēšanās uzvarēs pavisam citi spēki,” uzsvēra Cilinskis.

Reklāma
Reklāma

Vienlaikus visi trīs valdošās koalīcijas pārstāvji pauda pilnīgu pārliecību, ka pašreizējā koalīcija spēs nostrādāt līdz nākamajām parlamenta vēlēšanām. Tikpat vienoti viņi bija savā skepsē par to, vai šobrīd nepieciešami jauni Satversmes grozījumi. Iekšējie ķīviņi drīzāk esot politiskās kultūras un līderības trūkuma, nevis likumu nepilnības rezultāts.

Tāpat deputāti pauda bažas, ka patiesībā aiz konstitucionālajiem labojumiem varētu slēpties mēģinājums stiprināt prezidenta pilnvaras uz lēmējvaras vai izpildvaras rēķina.

Tikmēr jaunākie politisko partiju reitingi, kurus publiskojis portāls “pietiek.com”, liecina, ka līderpozīcijas šobrīd pieder abām opozīcijas partijām. Saskaņā ar sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS datiem “Saskaņas centru” martā atbalstījuši 23,3%, bet Zaļo un zemnieku savienību – 10,8% aptaujāto. Par “Vienotību” gatavi balsot 10,4%, par Nacionālo apvienību 9,9%, bet par Reformu partiju vien 1,6% aptaujāto.