Krišjānis Kariņš
Krišjānis Kariņš
Foto: Edijs Pālens/LETA

Labs piemērs sabiedrībai vai rindas apiešana? Vērtē ieguvumus no ātrākas politiķu vakcinēšanas 23

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Aizejot no veselības ministres amata, Ilze Viņķele medijos pārmetoši norādīja, ka premjeram Krišjānim Kariņam esot bijusi īpaša interese, kad tiks vakcinēta valdība un Saeima, neslēpjot vēlmi, lai tas tiktu darīts pēc iespējas drīzāk.

Jau pirms tam par šo jautājumu bija aizsākusies diskusija, kurā parādījās dažādi viedokļi – izskanēja arī ierosinājumi vakcinēt politiķus kā vienus no pirmajiem, lai parlaments un Ministru kabinets var atsākt darbu klātienē.

CITI ŠOBRĪD LASA

No otras puses, ir iebildums, ka deputāti un ministri nevarot būt privileģēti.

Attiecībā uz valsts amatpersonu vakcinēšanu pasaulē ir dažādas valstu pieredzes un pieejas, arī Latvijā ir atšķirīgi viedokļi, “Latvijas Avīzei” teica premjera pārstāvis San­dris Sabajevs.

Pēc Veselības ministrijas piedāvājuma publiskošanas beidzot varot par to notikt diskusija.

“Ministru prezidenta uzstādījums ir skaidrs un nemainīgs: ikvienam saprotams vakcinācijas plāns – gan ārstam pirmajās pandēmijas frontes līnijās, gan pensionāram, gan skolotājam, gan jebkurai valsts amatpersonai,” norādīja premjera pārstāvis.

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzskata, ka vispirms vakcīna ir jāsaņem ārstiem. Pēc tam būtu jādomā par cilvēkiem pansionātos un to rofesiju pārstāvjiem, kuru darbs ir sabiedrībai ļoti svarīgs, bet kuriem nav iespējams strādāt attālināti, piemēram, policistiem.

Pēc tam atbilstoši vakcinācijas plānam varētu raudzīties, kad vakcinēt ministrus un deputātus.

I. Mūrniece “Latvijas Avīzei” sacīja, ka viņa personīgi ir vakcinācijas atbalstītāja, jo tas ļaus atgriezties pie operatīvāka darba klātienē, palīdzēs atjaunot arī svarīgo starptautisko sadarbību. Ja kādam tas dotu drosmi vai papildu motivāciju, I. Mūrniece būtu gatava vakcinēties arī tiešajā ēterā.

Ministri sen nav satikušies

Ilze Viņķele intervijā televīzijā sacīja, ka arī premjeram “ļoti liela interese bija, kad tieši tiks vakcinēta valdība un Saeima”.
Ekrānuzņēmums no TV3


Veselības ministre I. Viņķele otrdien intervijā TV3 sacīja: “Arī premjeram ļoti liela interese bija, kad tieši tiks vakcinēta valdība un Saeima. Protams, bija vēlmes, ka tas tiks darīts iespējami ātri, bet mūsu ekspertu viedoklis bija tāds, ka Latvijas apstākļos politiskās elites prioritizēšana pāri pensionāriem vai cilvēkiem ar hroniskām slimībām būtu neētiska.”

Reklāma
Reklāma

No televīzijas ziņas izrietēja, ka ministriem ir īpaša interese par vakcīnām. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits drīz vien uz to reaģēja ar ierakstu tviterī: “Tas, starp citu, ir… (maigi sakot) nekorekts apgalvojums. Man pat tāda doma nav ienākusi prātā, kur nu vēl saruna MK par šādu aspektu.”

T. Linkaits trešdien “Latvijas Avīzei” sacīja, ka valdības sēdē ir runāts, ka prioritāri vakcīna ir jāsaņem mediķiem, pedagogiem, vecākiem cilvēkiem, sociālajā aprūpē, operatīvajos dienestos strādājošajiem.

Arī Satiksmes ministrija apkopojot informāciju, kuriem nozarē vajadzētu vakcinēties pirmajiem, piemēram, aviācijas, dzelzceļa, kuģu satiksmes dispečerdienestiem.

Aģentūra LETA ziņo, ka Veselības ministrijas izstrādātajā vakcinācijas stratēģijā minēts, ka valdību un Saeimu plānots vakcinēt maijā, kad kopumā paredzēts vakcinēt 19 385 dažādu nozaru prioritāro ie­stāžu darbiniekus, tajā skaitā deputātus, valdības locekļus un valsts pārvaldē strādājošos.

Vakcinācijas plāna vilcināšana bija, tā teikt, pēdējais piliens premjera K. Kariņa pacietības mērā.

No K. Kariņa izvairīgās atbildes uz “Delfi.lv” jautājumu, cik bieži premjeram ir izdevies pārrunāt šo situāciju ar veselības ministri, radās iespaids, ka abu klātienes tikšanās ilgāku laiku vispār nav notikušas.

Arī T. Linkaits atzina, ka vairākus mēnešus ar Kariņu nav ticies.

“Varbūt šim premjeram nav raksturīga tieša komunikācija. Vēlme atlikt un neizrunāt grūtus jautājumus valdībai nepalīdz,” atzina satiksmes ministrs.

Taču, viņaprāt, Kariņa un Viņķeles attiecībās klātienes tikšanās neko nebūtu mainījusi, jo jau ilgāku laiku valdības sēdēs varēja vērot, ka tās bija saspringtas. T. Linkaits piekrīt, ka par vakcinācijas plānu patiešām bija daudz neskaidrību.

Darbs klātienē novērstu pārpratumus

Bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers intervijā “Rīga TV24” iepriekš sacīja: “Saeimai un valdībai ir jāstrādā klātienē. Vakcīna to var nodrošināt. (..) Tas, ka kopš marta valdība nav strādājusi klātienē, rada visus pārpratumus.”

Esot redzams, ka attālinātās sēdes neveicina valdības darbu. Pēc Zatlera domām, sabiedrība nepārmestu, ja ministri vakcinētos un atsāktu darbu klātienē.

Līdzīgu nostāju tviterī pauda deputāts Didzis Šmits: “Pirmkārt, būtu jāvakcinē parlamenta deputāti, lai var atjaunoties likumdevēja darbs un reizē tiktu veicināta uzticība vakcinācijas procesam kā tādam.”

Uzticību pieminēja arī deputāts Ainars Latkovskis, kurš “Latvijas Avīzei” teica, ka šo jautājumu var vērtēt no dažādām pusēm – no vienas puses, amatpersonas varētu parādīt, ka vakcinējas, jo daļa sabiedrības to negrib darīt; no otras puses, to var uztvert kā rindas apiešanu.

Viņš piekrīt, ka valdības darbā tiešais kontakts un kuluāru sarunas ir svarīgas.

Opozīcijas deputāti Jānis Urbanovičs un Viktors Valainis bija vienisprātis, ka Saeimai ir jāstrādā klātienē neatkarīgi no tā, vai deputāti ir vai nav vakcinēti.

“Tas nav demokrātisks, kvalitatīvs Saeimas darbs, ja debatēs nav izsaucienu un aplausu. Tas, ka ministri savā starpā netiekas, bet viens uz otru skatās caur ekrānu, jau ir infantili kvadrātā. Tā ir liela kauna lieta,” uzskata J. Urbanovičs.

Viņaprāt, ja nevarēja citādi nodrošināt drošības nosacījumus, tad ministri varēja aiziet uz mežu un tur klātienē izkliegties.

“Tās nav kvalitatīvas debates, ja tu nevari vērsties pie kolēģa, cenšoties viņu pārliecināt par savu viedokli, vai uzkliegt, ka viņš ir muļķis. Tu vari tikai sist galvu pret ekrānu. Tikpat labi mūsu vietā var sēdēt 100 pērtiķi,” teica V. Valainis.

Taču vakcinācijas plāns, viņaprāt, nav jāsaista ar deputātu darbu klātienē, atzīstot, ka daļa sabiedrības to varētu uztvert kā politiķu nostādīšanu privileģētākā situācijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.