Britānijas premjerministrs Boriss Džonsons aicinājis celtniecības nozarē nodarbinātos atgriezties darbā, taču darbi Londonas ielās nav apstājušies ne uz brīdi.
Britānijas premjerministrs Boriss Džonsons aicinājis celtniecības nozarē nodarbinātos atgriezties darbā, taču darbi Londonas ielās nav apstājušies ne uz brīdi.
Foto: ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Premjers Džonsons mīkstina bremzes, vienlaikus samulsinot lielu daļu iedzīvotāju 0

Vakar televīzijas uzrunā Britānijas premjerministrs Boriss Džonsons paziņoja par daudzu ierobežojošo pasākumu, kas bija ieviesti sakarā ar koronavīrusa pandēmiju, atcelšanu vai mīkstināšanu.

Reklāma
Reklāma

Uzmetums sabiedrības atvēršanas kartei

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Kā atzīmē britu mediji, savā uzrunā premjerministrs solīja pretimnākšanu vai visu sabiedrības slāņu prasībām, samulsinot lielu daļu iedzīvotāju, atzīmē laikraksts “The Guardian”.

Džonsons gan nepiekāpās prasībām atcelt visus ierobežojumus, bet atviegloja noteikumus sociālās dzīves un ekonomiskās rosības atsākšanai, lai atvairītu viņa darbības kritiķu pieaugošo spiedienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valdības vadītājs, kurš tikai pirms mēneša atlabis no Covid-19 slimības, kas, pēc ārstu atzinuma, varēja aizraut viņu kapā, centās dot cerību un mazināt bailes sabiedrībā no koronavīrusa apdraudējuma.

Aptaujas liecina, ka sabiedrības vairākums atbalsta valdības ieviestos stingros ierobežojošos pasākumus, taču premjerministram jāņem vērā, ka viņa paša Konservatīvo partijā ir ietekmīgu politiķu grupa, kas bažījas par saimniecisko lejupslīdi pandēmijas laikā un gribētu pēc iespējas ātrāk atdzīvināt ekonomiku.

“Mums ir tālākās virzības plāns,” iedzīvotājus drošināja premjerministrs Džonsons, gan atzīstot, ka pakāpeniska izeja no ārkārtas stāvokļa nebūs viegla.

Tie, kas meklēs premjera uzrunā skaidru atbildi, kas un kad notiks, būs vīlušies, atzīmē izdevums “Politico”. Džonsons gan iezīmēja trīs posmu plānu ierobežojumu mazināšanai, taču daudzi pasākumi ir ielikti iekavās bez atsauces uz termiņiem.

Premjers šo plānu nosauca par “pirmo uzmetumu sabiedrības atvēršanas kartei”, kura detaļas tiek solītas tuvākajās dienās.

Sociālā plaisa ­attālinātajā darbā

Džonsons ieteica cilvēkiem, kuri nevar strādāt attālināti, doties uz darbu jau no pirmdienas, taču nedeva norādījumus uzņēmumiem, kā īstenot sociālās distancēšanās prasības.

Britu mediji apšauba, ka sabiedriskā transporta sistēma ir gatava atsākt pārvadāt strauji pieaugušu pasažieru skaitu, kas varētu atgriezties darbā. Lielajās pilsētās īpaša problēma būtu nodrošināt sociālo distancēšanos satiksmes līdzekļos.

Britu arodbiedrību apvienības ģenerālsekretāre Frensisa O’Greidija izteikusies, ka premjerministra paziņojums ir “recepte haosam darba vietās”, jo nav vadlīniju par noteikumiem darba atsākšanai uzņēmumos.

Londonas Tirdzniecības kamera aicinājusi uzņēmumus neatsākt darbu, līdz nav saņemta “pietiekama informācija, kā droši nogādāt strādniekus uz darbu un uzturēt drošus darba apstākļus”.

Reklāma
Reklāma

Londonas mērs Sadiks Hans savā paziņojumā atgādinājis, ka ārkārtas stāvoklis vēl gluži nav beidzies un mudinājis cilvēkus pēc iespējas izvairīties no sabiedriskā transporta lietošanas.

Britu mediji atzīmē, ka strādāt attālināti biežāk var atļauties cilvēki profesijās ar augstākiem ienākumiem, bet fiziskā darba strādniekiem jābrauc uz darbu.

No trešdienas cilvēki var nodoties aktivitātēm brīvā dabā bez ierobežojumiem (līdz šim bija atļauts vienu stundu dienā) un pavadīt vairāk laika parkos un pludmalēs.

Jūnija sākumā paredzēts pakāpeniski atvērt sākumskolas un veikalus, bet kafejnīcas un restorānus, kā arī baznīcas un kinoteātrus varētu atvērt jūlija sākumā. Visās vietās būs jāievēro stingri sociālās distancēšanās noteikumi.

Analītiķi atzīmē, ka plāns dod cerības arī fiskālās taupības aizstāvjiem, kas uzstājīgi mudinājuši premjerministru atvērt ekonomiku, jo zāles (ārkārtas stāvoklis) varot būt sliktākas par slimību.

Valdības padomnieki atzīst, ka Džonsons bažījas par koronavīrusa pandēmijas otro vilni un tāpēc grib rīkoties piesardzīgi. Vakar bija paredzēta premjerministra Džonsona uzruna parlamentā, sniedzot detalizētāku skaidrojumu par izeju no koronavīrusa krīzes.

Skotija un Velsa neseko Anglijas piemēram

Pēc amatpersonu skaidrojuma, no trešdienas Anglijas iedzīvotāji var doties pastaigās un citās nodarbēs ārpus mājas, cik bieži grib, gan ievērojot sociālo distancēšanos.

Ārpus mājas ir atļauts tikties ar personu, kas nav attiecīgās mājsaimniecības loceklis. Atļauts doties arī uz attālākām Anglijas vietām, lai izbaudītu vasaru.

Ar savas mājsaimniecības locekļiem var nodoties tenisam, golfam, peldēšanai vai makšķerēšanai.

Kembridžas universitātes virusoloģijas profesors Kriss Smits intervijā raid­sabiedrībai BBC paskaidrojis, ka iespējamība inficēties ar koronavīrusu brīvā dabā ir niecīga.

Ārlietu ministrs Dominiks Rābs, kurš aizvietoja premjerministru viņa slimības laikā, paudis cerību, ka ļaudis “lietos veselo saprātu” kontaktos ar citām personām. Britu policistu federācija brīdinājusi, ka “nekonkrēti formulēti noteikumi dod vaļu interpretācijai un ir netaisnīgi pret tiem, kas cenšas tos īstenot”.

Pašvaldības lauku rajonos bažījas par viesu strauju pieplūdumu, kas var izraisīt problēmas, īpaši tūristu iecienītajā Ezeru novadā Anglijas ziemeļrietumos, kur atrodas ļoti populārs nacionālais parks.

Skotijas, Velsas un Ziemeļīrijas administrācijas, kam ir plašas pilnvaras, grib ieviest savus noteikumus izejai no koronavīrusa krīzes un pagaidām atsakās atcelt aicinājumu saviem iedzīvotājiem palikt mājās. Skotijas un Velsas valdības pat brīdinājušas Anglijas iedzīvotājus koronavīrusa krīzes laikā nedoties uz Skotiju vai Velsu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.