Rīgas Tehniskajā universitātē notiek dokumentu pieņemšana studijām 2018./2019. akadēmiskajam gadam.
Rīgas Tehniskajā universitātē notiek dokumentu pieņemšana studijām 2018./2019. akadēmiskajam gadam.
Foto: LETA

Prestižs universitāšu reitings parāda Latvijas augstskolu vietu 0

Ikgadējā starptautiskajā universitāšu reitingā „The Times Higher Education World University Rankings 2019” atkal iekļuvušas tikai divas Latvijas augstkolas: Latvijas Universitāte (LU) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU).

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Abas ietvertas augstskolu grupā, kas reitingā ieņem 801. līdz 1000, vietu.

Šajā pašā grupā abas lielākās Latvijas universitātes bija iekļautas arī pērn. LU līdz 2017. gadam ieņēma reitingā 600. līdz 800. vietu, taču pērn publiskotajā reitingā bija nokritusi uz zemāku grupu.  Pērn LU to skaidroja ar Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas pievienošanu, jo tās mācībspēkiem bijis, piemēram, mazāk zinātnisko publikāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augstskolas šajā vienā no pasaulē prestižākajiem reitingiem tiek vērtētas pēc dažādiem kritērijiem: sniegumu studijās, zinātnē un citējamībā, sadarbību ar industriju, internacionalizāciju.

Sniegumu studijās vērtē pēc reputācijas aptaujas rezultātiem, studentu un mācībspēku skaita savstarpējās attiecības, mācībspēku ar doktora grādu īpatsvaru, kā arī citiem rādītājiem.

Universitāšu sadarbība ar industriju tiek vērtēta pēc tā, cik lielus ienākumus augstskola guvusi no zināšanu pārneses, proti, sadarbības ar uzņēmumiem. Zinātnes kritērijā tiek ņemti vērā reputācijas aptaujas rezultāti, universitāšu ienākumi no pētniecības un tās produktivitāte.

Internacionalizācijas kritērijā tiek vērtēts ārzemju studentu un mācībspēku skaita īpatsvars, kā arī starptautiskā sadarbība pētniecībā pēc zinātnisko publikāciju citējamības rādītājiem. Savukārt citējamība un zinātnes kapacitāte atklāj universitāšu lomu jaunu zināšanu un ideju radīšanā un izplatīšanā.

LU visaugstāk novērtēta tieši starptautiskā sadarbība, par ko saņemti 40,5 punkti. Augstu novērtēti arī ienākumi no industrijas – kopumā iegūti 36,2 punkti. Taču viszemāk – ar 11,1 punktu – novērtēta LU kapacitāte zinātnē.

Savukārt LU rektors Indriķis Muižnieks pauž pārliecību,ka LU joprojām ir vadošā Latvijas augstskola, jo tā teikts vēstulē, kas saņemta no reitinga veidotājiem. I. Muižnieks piebilst: pakāpties reitingā nav izdevies, jo joprojām jūtama neseno reorganizāciju ietekme.

Reklāma
Reklāma

RTU vislabāk novērtēta sadaļā „Ienākumi no industrijas” – ar 50,7 punktiem. Nākamais augstākais vērtējums – 36,2 – punkti saņemti par starptautisko sadarbību, bet viszemāk – ar 15,6 – punktiem arī te novērtēts darbs zinātnē.

RTU gan uzsver, ka tā uzlabojusi savu sniegumu vairākos reitinga kritērijos.

„Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, RTU novērtējums šogad ievērojami kāpis. Rezultāti uzlabojušies četros no pieciem galvenajiem vērtēšanas kritērijiem. Īpaši jāizceļ kāpums ar zinātni un pētniecību saistītajos indikatoros un mūsu sadarbības ar industriju augstais vērtējums – pēc šī kritērija esam ierindoti starp 300 labākajām universitātēm pasaulē,” uzsver RTU Kvalitātes vadības un dokumentu pārvaldības departamenta direktors Juris Iljins.

Punktu kopsumma RTU ir labāka nekā LU.

Visaugstāk no Baltijas augstskolām ir Tartu universitāte, kas ieņem 300 līdz 350 vietu. Tā visvairāk – 81,1 – punktu ieguvusi tā sauktajā citējamības indeksā, kurā LU ir tikai 24 punkti, bet RTU – 30,4. Arī Tallinas Tehniskā universitāte ir augstākā vietā: 601. līdz 800. Vienā grupā ar Latvijas augstskolām ir Viļņas Universtāte, bet Kauņas Tehniskā universitāte ir zemākā grupā, kur ierindotas augstskolas, kas nav iekļuvušas labāko tūkstotī.

Reitinga pirmajā vietā, kā ierasts, atrodas Lielbritānijas augstskolas. Pirmā ir Oksfordas Universitāte, kas ir līdere jau trešo gadu pēc kārtas, bet otrā – Kembridžas, kas šajā vietā ir otro gadu pēc kārtas. Trešo vietu saglabājusi Stenforda Universitāte Amerikas Savienotajās valstīs. Kopumā pirmajā desmitniekā ir tikai Lielbritānijas un ASV augstskolas.

„The Times Higher Education World University Rankings” tiek veidots jau 14. gadu, un tajā iekļautas 1250 pasaules augstākās izglītības institūcijas. Reitingu auditē auditorkompānija „PwC”.

UZZINI LABĀKĀS PASAULES AUGSTSKOLAS