Foto: Victoria Jones/AFP/SCANPIX/LETA

Elizabete II sniedz Trampam protokola paraugstundu 0

Jau pirmajā valsts vizītes dienā Apvienotajā Karalistē ASV prezidentam Donaldam Trampam sanākuši neveikli momenti, kas tagad tiek plaši apspriesti britu medijos. Pati vizīte ietrāpījusies gaužām nelāgā brīdī, jo Tramps nebūt nav tas populārākais ārzemju politiķis Apvienotajā Karalistē, tādēļ plānoti plaši protesta mītiņi. Ielūgumu formāli ir nosūtījusi nevis karaliene, bet britu valdība, tādēļ situācija ir vēl neveiklāka, jo premjerministre Terēza Meja, ar kuru vakar tikās Tramps, drīz atstās amatu.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Princim Harijam pieko­dināts izturēties laipnāk

Par Trampu nav sajūsmā ne tikai briti, bet pat daudzi karaliskās ģimenes locekļi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Saspīlējums prinča Harija un Trampa starpā sākās brīdī, kad ASV prezidents nodēvēja Meganu Mārklu, kura tobrīd vēl nebija Harija dzīvesbiedre, par “nasty woman” – “nejauku sievieti”, jo viņa 2016. gadā prezidenta vēlēšanu laikā aicināja balsot par Trampa konkurenti Hilariju Klintoni.

Tiesa, vēlāk gan Tramps intervijā apgalvoja, ka Megana varētu kļūt par “ļoti labu princesi”, taču tas situāciju neglāba. Pati Saseksas hercogiene savu prombūtni Trampa vizītes laikā attaisnojusi ar rūpēm par četras nedēļas veco dēlu Ārčiju, viņas vīram princim Harijam ierodoties uz brokastīm Bakingemas pilī vienatnē.

Harijs esot izskatījies sapīcis, izvairījies no Trampa, un, kā ziņo tabloīds “The Sun”, pilnībā ignorējis savus karaliskās ģimenes locekļa pienākumus.

Karaļnama dzīves komentētāja Ingrīda Sevarda uzskata, ka Harijs savu neapmierinātību ar Trampu izrāda bērnišķīgā veidā, aizmirstot par labajām manierēm.

“Nav svarīgi, kādas ir viņa personīgās izjūtas, jo viņa pienākums ir vienmēr atbalstīt karalieni. Viņam vajadzētu mācīties no savas vecmāmiņas, kas nekad nav ļāvusi savām emocijām ņemt pārsvaru pār pienākumu.”

Harijam pa dienu gan nācās piedalīties privātās pusdienās ar Trampiem, taču vēlāk, karalienes privātās kolekcijas izrādīšanas laikā iesoļojis Vestminsteres abatijā kopā ar Trampa meitu Ivanku, viņš veiksmīgi aizlavījās fotografēšanās laikā. Teorētiski Harijs bija trešais svarīgākais karaliskās ģimenes loceklis telpā pēc karalienes un prinča Čārlza, taču esot izturējies tā, it kā tas viss uz viņu neattiektos.

Bankets pilī par godu Trampam

Karaliskais bankets Bakingemas pilī ir viens no greznākajiem karaliskās ģimenes rīkotajiem pasākumiem. Karaliene Elizabete II un prezidents Tramps uzsauca tostus par Britānijas un ASV vēsturisko, politisko, militāro un ekonomisko saikņu noturību. Par godu Trampam un 170 īpašajiem viesiem bija klāts teju 23 metrus garš galds pakava formā, galda piederumiem izmantojot īpašu Džordža IV sudraba trauku komplektu.

Reklāma
Reklāma

Galda saklāšanai 170 viesiem bija nepieciešamas četras dienas, katram viesim bija precīzi aprēķināta vieta 45,7 cm – 18 collas. Katram viesim bija paredzētas sešas glāzes, kopā 1020. Telpu izgaismoja 100 sveces, galdu greznoja 23 ziedu pušķi. Karalisko ģimeni pārstāvēja 16 locekļi, Trampa ģimene bija astoņu cilvēku sastāvā.

Maltīte sākās ar tvaicētu zivs fileju un sparģeļiem, galvenais ēdiens labākajās britu tradīcijās bija Vindzoras jēra fileja ar garšvielu pildījumu, dārzeņiem un mērci, bet desertā viesi mielojās ar zemeņu un citrona krēma kārtojumu, augļiem, kūkām un kafiju.

Dzērienu kartē bija kāda vīna pudele, kas maksā 1577 eiro gabalā.

Britu presē īpaši tiek slavēti dāmu tērpi – gan pirmās lēdijas gaiši pelēkā garā Diora kleita, gan Keitas Midltones volāniem rotātā Aleksandra Makvīna kleita, papildināta ar safīra un dimanta auskariem un tiāru, kas savulaik bijusi viena no princeses Diānas mīļākajām rotām.

ASV prezidents Donalds Tramps ieradies valsts vizītē Lielbritānijā

Karalienei pieskarties nedrīkst!

Viens no karaliskā protokola noteikumiem ir nepieskarties karalienei, taču prese ziņo, ka Tramps pamanījies pieskarties karalienes mugurai, banketa laikā uzsaucot tostu.

Karaliene diplomātiski izlikusies pieskārienu nemanām. Karaliskais protokols nosaka, ka pieskarties karalienei drīkst tikai tad, ja pati karaliene ir pastiepusi pretī roku, taču ik pa brīdim kāds pamanās šo noteikumu pārkāpt. Piemēram, 2009. gadā bijusī ASV pirmā lēdija Mišela Obama ar draudzības žestu aplika roku karalienes mugurai, viņām turpinot aizrautīgi tērzēt. Kādā atklātības brīdī privātā sarunā pati karaliene karalisko protokolu nodēvējusi par blēņām.

Taču jāatceras, ka karalienes rokasspiedienu atņemt nepieklājas tā, kā to dara biznesa vidē – ar stingru rokas spiedienu, drīkst tikai viegli satvert pirkstus. Briti uzjautrinās par video ar karalienes un Trampa sasveicināšanos, kur izskatās, ka Tramps nevis atņem rokasspiedienu, bet virza dūri pret karalienes roku.

Britu mediji atzīmē, ka šogad atšķirībā no pagājušā gada vizītes 72 gadus vecais prezidents Tramps 93 gadus vecās karalienes Elizabetes II klātbūtnē izturējies ļoti uzmanīgi, kā iepriekš brīdināts skolas puika. Izrādās, ka ASV prezidents neatceras, ko pats pagājušajā gadā, viesojoties Apvienotajā Karalistē, uzdāvinājis karalienei. Kad, izrādot īpašo karalisko mākslas un vēstures dokumentu kolekciju, viņam tika jautāts, vai prezidents atceras, kas ir alvas zirga statuete, viņš paziņoja, ka nezina. Taču palīgā nāca pirmā lēdija, atgādinot, ka “mēs to uzdāvinājām karalienei”.

Melānija Trampa, ierodoties Lielbritānijā, demonstrē izsmalcinātu stilu un perfektus tērpus
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.