Pasaulē
Eiropa

Protesti Baltkrievijā: pēc aizturēšanas miris 25 gadus jauns vīrietis un lielāko mediju žurnālisti iesniedz atlūgumus1

Ceturtā protesta diena Baltkrievijā

Baltkrievijas pilsētā Gomeļā pēc aizturēšanas ir miris protestētājs, trešdien ziņoja raidstacija “Radio Brīvība”, atsaucoties uz mirušā vīrieša māti.

Ziņu par protestētāja nāvi apstiprināja Baltkrievijas Izmeklēšanas komiteja, kas paziņoja, ka 25 gadus vecais vīrietis miris pēc tam, kad viņš svētdien tika aizturēts ielu protestos Gomeļā un viņam tika piespriests 10 dienu arests.

Vīrietis nomira slimnīcā, kur viņš svētdien bija nogādāts no milicijas arestantu automašīnas. Raidstacija atzīmēja, ka Gomeļā automašīnas ar protestu gaitā aizturētajiem stundām stāv garās rindās karstā saulē.

Mirušā protestētāja māte sacīja, ka viņam bijušas problēmas ar sirdi.

“Saša bija vienā no arestantu automašīnām (..) Viņš nepiedalījās akcijā. Svētdien bija braucis pie meitenes. Viņu notvēra kaut kur centrā, kur pārsēdināja citā mašīnā. Viņš man uzrakstīja, ka ir notverts. (..) Un viss. Es visas šīs dienas viņu meklēju. Man nesniedza informāciju par viņu. Šodien man beidzot pateica, ka Saša ir morgā,” māte stāstīja raidstacijai “Radio Brīvība”.

Protests pie Baltkrievijas vēstniecības Rīgā

Kad puisis ilgu laiku atradās noslēgtā mašīnā, kas stāvēja rindā izmeklēšanas izolatorā, viņam kļuva slikti. Jaunietis kliedza, bet viņu uzskatīja par neadekvātu un aizveda uz psihiatrisko slimnīcu, kur pieredzējis ārsts izsauca ātro palīdzību, bet puisi vairs nevarēja izglābt, ziņoja “Radio Brīvība”.

“Man atteicās parādīt ķermeni [morgā]. Es domāju, ka viņš bija smagi piekauts,” stāstīja puiša māte.

Protesta akcijas Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā naktī uz ceturtdienu ir beigušās, iztiekot bez asām sadursmēm, kādas bija raksturīgas pirmajām trim naktīm pēc prezidenta vēlēšanām, vēstīja Baltkrievijas mediji un aculiecinieki.

Tika ziņots par lokālas konfrontācijas gadījumiem starp spēka struktūrām un protestētājiem, kas nepārauga asās sadursmēs. Spēka struktūru pārstāvji šonakt galvenokārt aprobežojušies ar savu klātbūtni protestētāju pulcēšanās vietās.

Protesta akciju dalībnieki koncentrējās pie metro stacijām un skandēja saukļus, tai skaitā prezidentam Aleksandram Lukašenko adresēto “Ej prom!”.

Mediji ziņoja, ka Kamennajagorkas mikrorajonā spēka struktūras lietoja asaru gāzi, bet pirms tam protestētāji tur uzcēla barikādes un bloķēja vairākas satiksmes joslas. Aculiecinieki informēja, ka pie tirdzniecības centra “Magņit” Petrovščinas mikrorajonā cilvēki tika izklīdināti ar gumijas lodēm.

Minskas ielās pārsvarā pulcējās grupas pa vairākiem simtiem cilvēku katrā, kuras izklīda, kad tuvojās spēka struktūru pārstāvji. Protesta akciju dalībnieki arī uz neilgu laiku bloķēja autosatiksmi, bet pēc OMON tuvošanās izklīda.

Savukārt vairāki pazīstami Baltkrievijas valsts mediju žurnālisti un raidījumu vadītāji ir uzrakstījuši atlūgumus un par to paziņojuši savās lapās sociālajos tīklos.

Pazīstamākie no viņiem ir raidsabiedrības ATN raidījumu vadītājs Jevgeņijs Perlins, telekanāla STV raidījumu vadītāja Tatjana Borodkina un radioraidījumu vadītājs Aleksandrs Šusters.

“Apsveicam valsti ar “izvēli”! Pat tagad, kad “izvēle” jau ir izdarīta, es nebaidos, un jūs nebaidieties. Neatņemiet nākotni mūsu bērniem!” Borodkina ierakstīja savā “Facebook” lapā.

Baltkrievijā trešo nakti pēc kārtas protestētāju un drošības spēku sadursmes

Perlins savam paziņojumam deva nosaukumu “Kas noticis ar manu Baltkrieviju?”. Viņš tajā atzīmēja, ka tagad neviena no viņa vadītajām programmām vairs neizraisa viņam tādas emocijas kā agrāk.

“Tagad neviens no izklaides projektiem neizraisa tās emocijas, kuru dēļ tie bija iecerēti. Es nolēmu, ka mana šodienas došanās ēterā “Belarus 1″ bijusi pēdējā. Neviens neietekmēja šo lēmumu, es to pieņēmu pats,” Perlins ierakstīja savā lapā.

Arī cits ATN raidījumu vadītājs Sergejs Kozlovičs sociālajos tīklos pavēstīja par savu aiziešanu no darba.

Ziņu vietne tut.by vēstīja, ka atlūgumus uzrakstījuši arī Baltkrievijas radio Pirmā kanāla darbinieki – raidījuma “Radiofakts” vadītājs Aleksandrs Šusters un ziņu nodaļas vadītāja Tatjana Filipčenko.

Daži mediji ziņoja arī par telekanāla ONT raidījumu vadītājas Olgas Bogatirevičas aiziešanu no darba.

Saistītie raksti

Pirms dažām dienām savās “Instagram” lapās par aiziešanu no Baltkrievijas Televīzijas (BT) bija pavēstījuši programmas “Labrīt, Baltkrievija” vadītāji Vera Karetņikova un Andrejs Makajenaks.

Baltkrievijā jau ceturto nakti pēc kārtas notiek protesti pret oficiālajiem prezidenta vēlēšanu rezultātiem, saskaņā ar kuriem tajās esot uzvarējis prezidents Aleksandrs Lukašenko, iegūstot 80,08% balsu. Protestu gaitā ir izcēlušās protestētāju un drošības spēku sadursmes un aizturēti cilvēki.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.