Foto: Fotolia

Mācies no putniem – smel spēku pumpuros. Kā baudīt un saglabāt priežu un egļu pumpurus 1

Mācieties no putniem un meža dzīvniekiem, kā tie, lai atgūtos no ziemas noguruma un izsīkuma, pavasarī čakli ēd pumpurus. Pumpurā taču ir apvienojies viss dabas spēks, kas arī cilvēkam spēj sniegt enerģiju un stiprināt veselību, teic bioloģiskās zemnieku saimniecības “Ozoliņi” saimniece BRIGITA LŪKINA.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

* Pastaigājoties pa mežu, mutē var mest visu koku un krūmu pumpurus, izņemot indīgos. Līkums noteikti jāmet apkārt indīgās zalktenes krūmam. Arī bebru kārkliņa dzinumus mutē likt nevajag. Ēst var visu to augu pumpurus, kurus pazīstam un zinām, ka tie nav veselībai kaitīgi.

* Jau sākot no janvāra līdz pat aprīlim var ēst un vākt priežu pumpurus – kamēr laiks nav pārāk iesilis un pumpuri nav kļuvuši sveķaini. Kad priežu pumpuri kļūst sveķaini, tos ir grūti izžāvēt, jo žāvēšanas procesā sveķi kūst.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Ja priežu pumpurus vēlaties saglabāt, lai vēlāk gatavotu tēju vai uzlējumu, tos, izklātus plānā kārtiņā, 3 līdz 5 nedēļas jāžāvē labi vēdinātā vēsā telpā. Nedrīkst žāvēt saules sakarsētos bēniņos. Žāvējot karstumā, ēteriskās eļļas un viss pārējais labums iztvaikos.

Pumpurus var arī sasaldēt, turot nemainīgā mīnus 20 grādu temperatūrā.

* Priežu pumpuri palīdz pret dažādiem iekaisumiem, klepu, locītavu sāpēm, kalpo arī kā urīndzenošs līdzeklis un dziedē ādas slimības. Iekšķīgai lietošanai uz vienu glāzi ūdens ņem 1 ēdamkaroti pumpuru, slēgtā traukā brīdi pavāra, lieto trīs reizes dienā pa 1/4 glāzes.

Veselības uzlabošanai var lietot arī priežu pumpuru novārījumu pienā. Gan novārījums ūdenī, gan pienā ir rūgts, bet ļoti vērtīgs, uzsver Brigita Lūkina. Tiesa, priežu pumpuru novārījumu iekšķīgi nav ieteicams lietot lielos daudzumos, jo visu skujkoku sveķi satur terpentīnu.

* Ārīgai lietošanai izmanto ar šņabi aplietus un vienu nedēļu noturētus priežu pumpurus. Ar šo uzlējumu sāpošas locītavas var smērēt tik reižu dienā, cik vajadzīgs.

* Var vākt arī egļu pumpurus. Tie palīdz pret B vitamīna trūkumu, mazasinību, rahītu, reimatismu, podagru, tuberkulozi, elpceļu iekaisumu, tai skaitā klepu un bronhītu. Kalpo arī kā sviedrējošs, urīnu un žulti dzenošs un sāpes remdinošs līdzeklis. Tāpat kā priežu pumpurus, arī egļu pumpurus var savārīt vai termosā apliet ar karstu ūdeni un ļaut uzlējumam ievilkties. Tāpat kā priežu pumpurus, tos var savārīt arī kopā ar pienu. Vienā litrā piena ieber 30 g egļu pumpuru, brīdi pavāra, izkāš, izdzer vienas dienas laikā 3 – 4 reizēs. Kad parādīsies egļu jaunās galotnītes, no tām varēs gatavot spēcinošu vitamīnu dzērienu, pastāstīja Brigita Lūkina.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.