Foto: Shutterstock

Pusaudžu resursu centrā jauns atbalsta veids ar atkarības problēmu sirgstošajiem 0

Šodien Bērnu slimnīcas fonds un Pusaudžu resursu centrs kopā ar Labklājības ministri Ramonu Petraviču informēja par 2019.gada rezultātiem atbalsta programmai pusaudžiem, kuriem konstatēta atkarību izraisošu vielu kaitējoši pārmērīga lietošana vai atkarīgas uzvedības traucējumi, sacīja fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Reklāma
Reklāma
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Ja 2018.gadā PRC pakalpojumus izmantoja 58 jaunieši vecumā 11-18 gadi, tad līdz 2019.gada 1.novembrim palīdzību programmas ietvaros saņēma jau 180 jaunieši gan Rīgā, gan Liepājā. Visi jaunieši programmas ietvaros palīdzību saņem bez maksas, pateicoties Labklājības ministrijas piešķirtajam finansējumam

Programmas ietvaros konsultācijas līdz 2019.gada 1.novembrim kopumā saņēma 331 jaunieši un viņu ģimenes, kuri vērsās PRC.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daļai pietika ar vienu konsultāciju, lai atrisinātu radušās grūtības, daļa tika uzņemta programmā un turpināja saņemt palīdzību PRC, bet daļai bija nepieciešama cita veida palīdzība, kuru ieteica PRC darbinieki. Šobrīd no programmā uzņemtajiem jauniešiem, 62 ir veiksmīgi noslēguši programmu, bet 126 turpina saņemt palīdzību programmas ietvaros.

Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Lienes Dambiņa norāda – katru mēnesi Pusaudžu resursu centrā pēc palīdzības vēršas aptuveni 80 jaunieši, kuri piesakās paši, izmantojot saziņu WhatssApp mobilajā vietnē, vai kurus piesaka viņu ģimenes. “Visaugstākais mūsu un ministrijas darba novērtējums ir, kad jaunietis pie mums vēršas pats, jo palīdzību ir rekomendējis viņa vienaudzis – draugs vai skolasbiedrs, kurš jau ir saņēmis atbalstu mūsu programmas ietvaros.”

Vidējais jaunieša vecums Rīgā ir 14,5 gadi, bet Liepājā – 13,5 gadi. Kopējais programmas ietvaros sniegto konsultāciju skaits ir sasniedzis 2135 individuālās konsultācijas un 65 grupu nodarbības. Liepājā sniegtas 38 speciālistu konsultācijas.

Pusaudžu resursu centra vadītājs Nils Konstantinovs par programmas pieredzi Rīgā:
“Alkohola un vielu atkarību riska pusaudžiem tie pārsvarā ir uzvedības traucējumi – klaiņošana, skolas kavējumi, agresija, kā arī paaugstināta trauksme. Procesu atkarību riska pusaudžiem – biežāk novērojama depresija un paškaitējums, kā arī nepamanīti bērnības psihiskās veselības traucējumi, kā piemēram, uzmanības deficīts un hiperaktivitāte. Tas apliecina, ka ir īpaši svarīgi, lai pusaudžiem ar atkarību risku speciālisti varētu sniegt visaptverošu diagnostiku un palīdzību visās pusaudža vecumposma grūtībās, nekoncentrējoties tikai uz vielu vai datora pārlieku lietošanu. Centra speciālistu novērojumi liecina, ka pusaudži ar vielu lietošanas uzvedību un atkarību risku veido klasterus. Šādi klasteri veidojas gan ap dažām publiskām vietām, piemēram, iepirkumu centriem, gan arī atsevišķām skolām, kurās vielu lietošanas risks ir īpaši augsts. Populāra šobrīd ir zelējamā tabaka jeb Snuss, ko daļa klientu lieto spriedzes mazināšanai, īpaši pirms kontroldarbiem un eksāmeniem. Mūsu klientu pieredze rāda vieglu un relatīvi lētu dažādu sintētisko narkotisko vielu pieejamību tablešu formā. Tāpat arī esam sastapušies ar gadījumiem, kad tiek lietoti un pārdoti vecākiem vai pašiem pusaudžiem izrakstītie psihotropie medikamenti.”

Reklāma
Reklāma

Tāpat L.Dambiņa informē, ka pusaudžu resursu centrā šogad ir uzsākts jauns palīdzības veids – atbalsta čats WhatsApp aplikācijā, kur pusaudzim vai vecākiem ir iespēja sazināties ar kādu no centra speciālistiem.

Centra darba laikā speciālisti atbildes sniedz uzreiz, ārpus darba laika – 12h laikā. Pusaudži gan uzdod jautājumus par mentālās veselības sfēru, gan interesējas par iespējām saņemt atbalstu. Centra speciālistu novērojumi liecina, ka ir svarīgi, lai pusaudzim atbildētu un konsultētu speciālists, kurš ikdienā strādā tieši ar šādiem pusaudžiem, kā arī lai čats būtu iespēja saņemt reālu palīdzību, uzreiz pierakstot uz konsultāciju, nevis tikai informēt vai pārsūtīt citur.

Ar atbalsta čatu var sazināties aplikācijā WhatsApp, rakstot uz 29164747.

Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, aptuveni 20% jauniešu saskaras ar garīgās veselības problēmām, no kurām aptuveni 50% sākas vecumā no 12-14 gadiem, taču lielākā daļa no šiem gadījumiem paliek neatklāti vai nesaņem atbalstu līdz pat pieaugušam vecumam, kad iespējas palīdzēt vai apstādināt progresu ir krietni mazākas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.