Pievieno novārītos turku zirņus. Pašās beigās iemaisa 120 g skābā krējuma un brīdi pasautē, lai garšas savelkas.
Pievieno novārītos turku zirņus. Pašās beigās iemaisa 120 g skābā krējuma un brīdi pasautē, lai garšas savelkas.
Foto – Matīss Markovskis

Putra E vielu mērcītē: atšifrējam, no kā tā īsti sastāv 0

“Lielveikala kulinārijas nodaļā ieraudzīju zirņu putru un pēkšņi to tik ļoti sakārojās! Apetīte pazuda, kad izlasīju, no kā tā gatavota. Kāpēc vienkāršā ēdienā, kas paredzēts tūlītējai apēšanai, tik nenormāli daudz sastāvdaļu, un kas slēpjas zem visiem E?” ZANDA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma

Lielveikalu un pircēju spiediens

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Katram ir izvēle, kādu pārtiku likt iepirkumu grozā. Sakarā ar veselīga dzīvesveida piekritēju prasībām pēdējos gados veikalu plauktos parādās gana daudz pārtikas produktu, kuriem E vielas tikpat kā nav pievienotas. Praksē ir tā, ka vieni uzmanīgi izpēta produkta sastāvu, bet citi tikai liek iepirkumu grozā dažādus produktus, ņemot vērā atlaides un akcijas.

Pārtikas un veterinārā dienesta Augu izcelsmes produktu, bioloģiskās lauksaimniecības un dzērienu uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons skaidro, ka katra E viela tiek rūpīgi izvērtēta un pārbaudīts tās nekaitīgums cilvēka veselībai. Saskaņā ar labu ražošanas praksi uzņēmumam nevajadzētu lietot pārtikas piedevas vairāk, nekā tas nepieciešams. Uzņēmums ir atbildīgs, lai nepārkāptu šīs normas un lietotu tikai atļautas E vielas. Starp citu, piedevas ir dārgas, un diezin vai ražotājs tās pievienotu bez vajadzības. Katrai piedevai ir kāds mērķis – tās vajadzīgas tehnoloģiskajam procesam, lai uzlabotu produkta izskatu, garšu, derīguma termiņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Padomju laikos piedevas tikpat kā nelietoja. Atceros, tomātu mērce, kas stāvēja uz galda, ātri sapelēja. Tagad tomātu mērces, izņemot dažas, var glabāt istabas temperatūrā bez kvalitātes zudumiem. Ir mainījusies ēšanas kultūra, tirdzniecības joma – gan veikalnieks, gan patērētājs prasa produktu, kam ir ilgs derīguma termiņš. Ne vienmēr ražotājam gribas pievienot pārtikas piedevas, bieži vien to pieprasa patērētājs un tirgotājs, – stāsta Māris Eiklons.

Vai nav tā, ka ar piedevām tiek maskēti produkta defekti, zema kvalitāte? Tas esot aizliegts. Pārtikas piedevas nedrīkstētu lietot, lai noslēptu defektus. Atbildi, kāpēc gaļas sagatavošanā nepieciešams izmantot tik daudz E vielu, var sniegt tikai konkrētais ražotājs. Piemēram, mājās kūpināta cūkgaļa ir pelēcīga. Vai patērētājs tādu pirks? Viņam vajag sārtu un sulīgu, lai izskatās garšīga. Bet par to jāmaksā ar dažādām piedevām, kas veselību nevairo.

– Agrāk strādāju ceptuvē. Cepām maizi, kam nepievienojām piedevas, un to varēja uzglabāt tikai divas dienas. Lai tiktu lielveikala tīklā, bija vajadzīga maize, kas plauktā var stāvēt piecas dienas. Tad esi spiests domāt, kā to panākt, kā maizīti padarīt pašizmaksas ziņā lētāku, bet iegūt kārdinošu izskatu, – skaidro speciālists.