Foto – www.andriskozlovskis.lv

Putraima pielabināšana – ar irbenēm, ar asinsdesu… 0

Biezputra, tāda bieza, sātīga un spēka pilna. Lai ikdienišķā putra neapniktu, tai jāsameklē tīkami draudziņi. Piedāvājam četras variācijas, kā biezputrai piešķirt citādus vaibstus.

Reklāma
Reklāma

 

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

“Putru labprāt ēdam brokastīs. Taču to varam baudīt arī citās ēdienreizēs – kopā ar pikantām piedevām, kā auksto uzkodu vai arī pagatavot kā desertu,” iesaka šefpavāre Ineta Grēniņa.

Biezputras ir modē. Ne tikai modernizētais grūbu risoto, bet arī, piemēram, polenta jeb kukurūzas putra. Polentu var pasniegt gan karstu, gan aukstu, tā sader ar sēnēm, grilētiem dārzeņiem, zivi vai gaļu. Labi garšo, ja, piemēram, tikko kā izvārītai kukurūzas putrai piejauc rīvētu cieto sieru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Interesanta iznāk tritikāles biezputra. Tritikāle ir labības augs, kas iegūts, krustojot kviešus un rudzus. Satur daudz minerālvielu un vitamīnu. Ineta Grēniņa iesaka savdabīgu saldo ēdienu, kas gatavots no tritikāles.

Griķi gan ir galējību ēdiens – vieniem garšo neprātīgi, citiem nekādi neiet pie dūšas. Ja tos nevēlas baudīt izteiktās garšas dēļ, var pamēģināt gaišos griķus, kas nopērkami ekoveikalos.

Jebkuras biezputras rāmo noti var uzasināt – gan ar pikantumu, gan saldumu. To tikpat labi papildinās gan puķkāposts vai kabacis, gan žāvēti āboli vai smiltsērkšķu sīrups. Gatavojot putru, izmantosim piedevās to, ko esam sarūpējuši ziemai, pašmāju konservējumus.

Biezputra ir labs šķiedrvielu avots, kas nodrošina ilgstošu sāta sajūtu. To gan labāk vārīt nevis pienā, bet ūdenī, beigās iejaucot kādu karoti gī sviesta – tā iegūst tīkamu valganumu.

Jo mazāk apstrādāts un attīrīts grauds, jo tas ir veselīgāks. Biezputru nevajag pārvārīt, lai nezaudētu graudā esošo vērtību. Labāk uz kādu laiku gatavo putru atstāt zem stingra vāka. Katlu var arī sasegt, ietīņāt segā, lai putra pamazām iegūtu garšas kārpiņām tīkamu konsistenci.

 

Tritikāles deserts ar irbenēm

(4 porcijas)

 

* 300–400 g tritikāles putraimu

* 250 g saldā krējuma

* 300 g trekna jogurta bez piedevām (Grieķu jogurts)

* citrona vai apelsīna miziņa

* ēdamkarote cukura

* plūškoka ogu sīrups pārlaistīšanai (der arī cidoniju, dzērveņu vai cits saldskābs sīrups)

* kanēlis apkaisīšanai

* irbeņu ievārījums vai želeja (der arī no dzērvenēm vai pīlādžogām gatavota)

 

Kā gatavot?

Vāra tritikāles biezputru līdzīgi kā citas putras. Ja tritikāle ir smalka maluma, tikai uzvāra, apmaisa un ļauj, lai uzbriest.

Reklāma
Reklāma

Sakuļ putukrējumu, pievienojot cukuru un rīvētu citrona vai apelsīna miziņu. Jau sakultā krējumā ieliek jogurtu un to iemaisa, vairs neputo.

Šķīvī liek tritikāles biezputru, pārlaista ar plūškoka ogu sīrupu, uzliek karoti irbeņu ievārījuma un putukrējuma masu. Visu pārkaisa ar kanēli. Rotā ar irbenēm vai citām košām ogām.

 

Uzkodu plate ar kukurūzas putru, marinētām reņģēm un pikantiem dārzeņiem

(4 porcijas)

 

* 400 g kukurūzas putraimu

* 1 kg svaigu reņģu

* 2 vidēji lieli sīpoli

* 2 burkāni

* 2 lauru lapas

* smaržīgie pipari

* sāls, cukurs

* baltvīna etiķis (der arī 9% etiķis)

* milti zivju apviļāšanai

* olīveļļa cepšanai un putras aizdaram

* pāris marinēti gurķi

* marinētas ķiplokdaivas, mazie sīpoliņi, olīvas vai jebkuras citas pikantas piedevas

* krietna sauja salātlapu

* portobello sēne (līdzinās brūnganam šampinjonam, ļoti vērtīga, gaļīga un sātīga)

* 3 daiviņas ķiploka

* sīpols

* timiāna vai mārsila zariņš (der arī pētersīlis)

* balzamiko etiķis

* šķipsniņa kurkumas

 

Kā gatavot?

Vāra kukurūzas putru. Sīki sagriež sīpolu un divas daiviņas ķiploka. Katliņā lej mazliet olīveļļas un apcepina sīpolu un ķiploku. Ielej ūdeni un uzvāra, ieber putraimus un vāra uz mazas uguns, lēni maisot. Ja vēlas, pievieno kurkumu – tā putrai piešķir skaistu krāsu.

Smalki kukurūzas putraimi ir gatavi ļoti ātri. Ja tie rupjāki, vārīt vajadzētu aptuveni 10 minūtes. Kad biezputra nāk gatava, iemaisa mazliet olīveļļas. Atdzesē. Aukstu sagriež glītās šķēlēs.

Gatavo reņģes. Zivīm nogriež galvas, iztīra iekšas. Apviļā miltos un cep sakarsētā eļļā.

Sagrieztus sīpolus un rīvētus burkānus apcep. Lej pāri ūdeni, kam pievienots sāls un cukurs vienādās daļās, lauru lapas un smaržīgie pipari. Marinādi savāra, pašās beigās pielej etiķi. Liek traukā reņģes un pārlej ar atdzisušo marinādi.

Portobello sēni sagriež ripās, liek uz cepešplāts. Apsāla, uzrīvē ķiploka daiviņu, pievieno timiānu vai mārsilu, pārlaista ar balzamiko. Cep cepeškrāsnī 180 grādos 5 minūtes. Atdzesē.

Šķīvī kārto kukurūzas putras šķēles, marinētās reņģītes, portobello. Pievieno marinētas un pikantas piedevas. Var izmantot pašu gatavotus labumus, piemēram, vīriešu zapti, konservētus tomātus, marinētus kabačus, sēnes. Lieliski garšo cepeškrāsnī apcepta paprika – tās veselas liek karstumā uz 10 minūtēm. Noņem mizu, sagriež sīkāk, uzkaisa sāli un pārslaka ar olīveļļu.

Uzkodu platē var likt arī veikalā nopērkamos konservētos labumus – olīvas, artišokus eļļā, marinētus mazsīpoliņus, kukurūzas vālītes vai ko citu.

Uzkodu plati bagātīgi papildina ar svaigām salātlapām. Visu apslaka ar olīveļļu.

 

Trīsgraudu biezputra ar ķirbi un asinsdesu

(4–6 porcijas)

 

* 400 g putraimu maisījuma (kvieši, rudzi un kailgraudu mieži)

* 600 g asinsdesas

* brūkleņu un ābolu ievārījums – katram deserta karote

* ķirbja šķēle

* ēdamkarote gī sviesta

* cidoniju šķēlītes sīrupā

* tējkarote brendija

* tējkarote ķirbja sēklu eļļas vai kādas zaļumu eļļas

 

Kā gatavot?

Vāra putru, pievienojot smalki sakapātu vai sarīvētu ķirbi un sāli. Gatavā putrā iejauc gī sviestu, tas dos labu garšu un tīkamu valganumu.

Parasti putraimus un ūdeni ņem attiecībā 1:3, taču jāskatās, kāds ir malums. Rupja maluma putraimus vāra aptuveni 6 minūtes. Uzliek vāku un ļauj kārtīgi uzbriest.

Uzkarsē asinsdesu. Putru pārslaka ar ķirbja sēklu eļļu. Pasniedz kopā ar asinsdesu un cidoniju šķēlītēm, kas apslacītas ar brendiju.

 

Griķi ar bietēs marinētiem kāpostiem un kaņepēm

(4 porcijas)

 

* 300–400 g griķu

* apmēram 250 g mīkstā kazas siera

* 150 g kaltētu ābolu

* deserta karote maltu kaņepju sēklu

* svaiga vīģe (var būt žāvēta) vai 2 lielas plūmes

* kāpostgalva (apmēram kilograms)

* ceturtdaļglāze svaigu biešu sulas

* pusīte čili pāksts

* sarkanvīna etiķis

* šķipsniņa koriandra sēklu

* cukurs, sāls pēc garšas

* ēdamkarote gī sviesta

 

Kā gatavot?

Iemarinē kāpostus. Kāpostu sagriež nelielos gabalos, noplaucē ar verdošu ūdeni. Uzber sāli un cukuru, pārlaista ar sarkanvīna etiķi un biešu sulu. Kāpostus kārtīgi saspaida ar rokām. Ja netīk, ka nokrāsojas pirksti, uzmauc plaukstām polietilēna maisiņus un tad tik ķeras pie mīcīšanas. Pievieno čili un koriandru, atstāj līdz nākamajam rītam. Šādus salātus vēsā vietā var uzglabāt ilgi.

Griķus notvaicē un liek ūdenī, kam pievienots sāls. Vāra mīkstus.

Ja kaltēti āboli ir ļoti cieti, tiem vispirms uzlej vārošu ūdeni. Kad kļūst mīksti, sakapā sīkos gabaliņos.

Gī sviestā apgrauzdē kaņepes, iejauc kaltēto ābo-lu gabaliņus un marinētos kāpostus. Visu iemaisa griķos.

Griķu biezputru liek uz šķīvja, virsū kārto kazas siera gabaliņus, papildina ar vīģes daivu. Var likt arī plūmi. Saldskābā garša ir labs papildinājums pikantajiem griķiem un maigajam sieram.

Šādai putrai piestāv arī savvaļas garša – vībotne vai mārsils.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.