Foto: Jaojormami/SHUTTERSTOCK

Radziņus izšķīdināt nevar! Kā lai palīdz mugurai? 1

“Dažreiz pacienti, kuriem nepatīkamās sūdzības sprandā radušās spondilofītu jeb radziņu dēļ, man jautājuši, vai ir kādas tabletes, kas tos var izšķīdināt.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Es atbildu: paldies Dievam, ka šādu tablešu nav, jo tās šķīdinātu ne tikai jūsu radziņus, bet arī skeletu,” teic VCA Pļavnieki neiroloģe DACE BĒRZIŅA. “Ja sāp mugura, cilvēks pats var daudz ko izdarīt savas veselības labā, tikai jānoskaidro sāpju cēlonis.”

Trīs muguras sāpju cēloņi

1. Piemēram, ne vienmēr cilvēks iedomājas, ka muguras sāpes (vienalga – kakla, krūšu vai jostas daļā) izprovocē fasešu locītavu patoloģija. Fasetes ir mazas smalkas locītavas, kas atrodas pirms muguras skriemeļu smailajiem izaugumiem, ar kuriem skriemeļi savstarpēji savienojas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šo smalko locītavu iekaisumu un sāpes var izraisīt pārāk liela fiziskā slodze – ja ikdienā ilgstoši jāstāv kājās vai jāceļ lieli smagumi, vai treniņa laikā sportisti pārslogo savu mugurkaulu.

Foto: PEXELS

Iekaisuma dēļ fasešu locītavas sāk viena pret otru rīvēties, var būt pat to nobīde, tāpēc rodas gan sāpes, gan apsārtums. Bojājums ir līdzīgs tulznai, kādu gūstam uz rokas, vasarā daudz strādājot ar grābekli. Arī uz rokas uzberzta tulzna sāp, un uz ādas veidojas apsārtums. Kamēr tā nesadzīs, tikmēr būs jūtamas sāpes, skaidro neiroloģe.

Pret iekaisumu un sāpēm akūtā situācijā parasti jālieto nespecifiskie pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, ibumetīns, diklofenaks, taču – ne ilgāk par divām nedēļām bez pārtraukuma. Ja arī pēc tam joprojām ir sāpes, tas nozīmē, ka medikaments vairs nepalīdz un nav jēgas to lietot. Ilgāk lietoti, šie medikamenti var bojāt ne tikai kuņģa gļotādu, bet arī nieres, kam daudzi nepievērš uzmanību, brīdina neiroloģe.

Fasešu locītavu sāpju gadījumā labi palīdz blokādes.

Tās izmanto, lai noņemtu iekaisumu un sāpes no starpskriemeļu locītavām, mugurkaula izejošajām saknītēm un citiem audiem ap mugurkaulu. Medikaments tiek ievadīts iekaisuma skartajā zonā ļoti tuvu sāpju cēlonim. Blokādes var veikt neiroķirurgi, vertebrologi, algologi vai neirologi.

Un tagad – pats galvenais! Kad sāpju vairs nav un lai uzlabotu sava mugurkaula stāvokli, jāsāk apmeklēt fizioterapijas nodarbības un jāapgūst ārstnieciskie vingrojumi.

2. Muguras sāpes var liecināt arī par nepareizi noslogotiem muguras muskuļiem. Pacienti šādos gadījumos neiroloģei teikuši, ka sāpes ir vienā pusē, pat tādā kā joslā.

Ilustratīvs foto.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Tā visbiežāk gadās, ja cilvēks ilgas stundas pavada, sēžot vai strādājot vienā pozā, piemēram, pie datora vai konveijera, labojot automašīnu vai vadot transportlīdzekli. Šāda piespiedu poza izraisa muskulatūras saspringumu (tonusu), tāpēc arī var sāpēt mugura.

Reklāma
Reklāma

Dažreiz fasešu locītavu iekaisums un muskulatūras tonuss izraisa nervu saknīšu vai pat pašu nervu kairinājumu un sāpes aizceļo arī uz kāju.

Senioriem, kuriem ir sūdzības par kakla daļas muskuļu saspringumu, galvas reiboņiem, paaugstinātu asinsspiedienu, muguras sāpēm, kā arī roku un/vai kāju pirkstu tirpšanu, bieži vien pārbaudēs atklājas arī muskuļu vājums, kustību ierobežojumi un deformācijas. Tās savukārt rada muskuļu saspringumu un vienlaikus to vājumu, ko var novērst, vienīgi atbrīvojot saspringtos un spēcinot vājos muskuļus.

Šādu muguras problēmu novēršanai svarīgi trenēt dziļos muskuļus – tie notur mūsu muguru taisnu un vēdera presi stipru.

Ja mugura sāp saišu vai muskuļu sastiepuma dēļ, akūtajā periodā noder pretsāpju ziedes un geli vai plāksteri, kā arī nespecifiskie pretiekaisuma medikamenti. Ja nepieciešams, abus ārstēšanas veidus apvieno.

Akūto sāpju periodā vajadzētu izvairīties no smagas slodzes, pieļaujama tikai tāda, kas nepārslogo mugurkaulu.

3. Grūtāk ārstējamas sāpes ir tad, ja radusies mugurkaula starpskriemeļu disku protrūzija (starpskriemeļu diska izbīdīšanās). Iemesls tam var būt trauma vai pārāk liela slodze. Samērā bieži mugura sāp starpskriemeļu diska trūces dēļ – tad šis disks kļūst vājāks un veido iztilpumu, kā arī attīstās iekaisums.

Gan protrūzijas, gan trūces var veidoties ne tikai muguras lejasdaļā, bet arī kakla un krūšu daļā.

Var būt tikai sāpes, taču raksturīgi, ka tās izstaro uz rokām vai kājām. Ja protrūzija vai trūce ir kakla daļā, sāpes var izstarot uz vienu vai abām rokām, ja jostas daļā – uz kājām. Ja izveidojies vairāku nervu saknīšu kairinājums, saspiedums un bojājums, tas traucē nervu saknīšu inervāciju (impulsi pa nervu šķiedrām sliktāk nonāk līdz muskuļiem), muskuļi sāk sliktāk darboties un atrofējas.

Foto – Shutterstock

Šādās situācijās sāpju nomocītie pacienti parasti domā: nu gan jādodas pie ķirurga vai vertebrologa (muguras speciālista) uz operāciju. Par to jāsāk domāt tikai tad, ja sāp neciešami stipri, ja cilvēks pats vairs nevar paiet un normāli pačurāt.

Gan protrūzijas, gan trūces gadījumos ārstēšana notiek ar dažādiem medikamentiem un procedūrām.

UZZIŅA

• Vīrieši ļoti bieži iedzīvojas muguras sāpēs – smagumu nepareizi pacēlis, apsaldējis, guļot uz aukstas zemes un labojot savu auto, treniņā par strauju sagriezis rumpi…

Bet, ja iemesls nav zināms, arī speciālisti neko neatrod, bet mugura turpina sāpēt, vienmēr jāatceras par prostatas vēzi. Tādā gadījumā runa ir par tā sauktajām reaktīvajām sāpēm mugurā, jo prostatu inervē krustu daļā esošie nervi.

• Dažreiz arī sievietēm iegurņa un pat vēdera dobuma onkoloģijas gadījumā var būt muguras sāpes.

Foto: SHUTTERSTOCK

• Ārsti parasti muguras sāpju cēloni meklē disku izmaiņās, trūcēs, radziņos, aizmirstot, ka tā var izpausties arī emocionālie traucējumi. Tāpēc uz pacientu vislabāk paskatīties kopumā, nevis tikai uz viņa sūdzībām par muguras sāpēm.

Kas patiks mugurai?

PADOMUS SNIEDZ NEIROLOĢE DACE BĒRZIŅA

• Saspringto muguras muskuļu atslābināšanai ļoti noderīga ir viegla, pat glaudoša masāža. Vēlams, lai rokas ir siltas, – siltums palīdz, nomierina. Klasiskā masāža šajā gadījumā neder, jo tai ir dziļa iedarbība, tāpēc tā var radīt vēl lielākas sāpes un muskuļu saspringumu.

• Var veikt muguras masāžu ar silikona bankām, tikai svarīgi nevis ātri masēt, bet lēni, lēni kustināt banku apļveidīgi gar mugurkaulu.

Jo lēnāk dara, jo muskulis vairāk atslābinās.

Ātra masāža kairina ādu un vairāk aiziet impulss uz muskuli, un tas atkal sasprindzināsies.

• Dažkārt ieteicamas sildošas ziedes (nevis dedzinošas, tās var izraisīt diskomfortu), jo tās atslābina muskuli.

• Savu reizi var noderēt pat saru sukas, ar ko lēnām (atslēgas vārds ir “lēnām”) paberzē mugurkaulu, – tas arī atslābinās.

• Pašiem arī jāatceras par sava mugurkaula pastiepšanu un muskuļu uztrenēšanu, neviens cits to jūsu vietā nedarīs. Stiepšanās jāveic tā, lai jūtama stiepjošā sajūta, bet sāpju nav. Tad neviens sev pāri nenodarīs. No rīta pēc pamošanās gultā kārtīgi jāizstaipās, nevis uzreiz jālec ārā.

• Ja paredzēts vingrot kopā ar fizioterapeitu, vēlams viņam parādīt savas muguras rentgena uzņēmumu, lai speciālists zina, no kurām liekšanās kustībām vēlams izvairīties.

Dažreiz pacienti saka: dakter, es liecos, cik vien varu, uz leju. Taču tas var veicināt diska kodoliņa izslīdēšanu ārā tieši tur, kur atrodas muguras smadzeņu nervi.

Tāpēc ķermeņa noliekšana uz leju ne vienmēr ir pareiza, bet jāveic stiepšanās, saglabājot taisnu muguru. Stiepšanās kustības palīdz atbrīvot atverītes, kurās atrodas nervi, un tiem ir iespējams uzelpot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.