“Izmantosim jaunu modeli darbā ar zemniekiem – no šā gada kaņepju ražu novāksim
paši,” saka uzņēmuma “Agropro” zemkopības
nozares vadītājs Modestas Paliulis.
“Izmantosim jaunu modeli darbā ar zemniekiem – no šā gada kaņepju ražu novāksim paši,” saka uzņēmuma “Agropro” zemkopības nozares vadītājs Modestas Paliulis.
Publicitātes foto

Ražotāju vēriens paver jaunas iespējas lauksaimniekiem 0

Lietuvas uzņēmums “Agropro”, kas jau vairākus gadus strādā Baltijas valstīs, no šā gada paplašina savu darbību – tas ražos ne tikai visaugstākās kvalitātes pārtikas produktus no kaņepju sēklām, bet arī pārstrādās kaņepju biomasu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Izmaiņas diktējušas tirgus vajadzības un jaunie uzņēmuma akcionāri – Kanādas uzņēmums “Aurora Cannabis”, kas ir trešā lielākā kaņepju biznesa grupa pasaulē.

Pārstrādes uzņēmumā Kauņas rajonā (Lietuvā) šogad tiek plānotas lielas investīcijas divos virzienos: kaņepju graudu pārstrādē un biomasas sagatavošanā.

Jauns modelis darbā ar zemniekiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpmāk zemnieki, kuri būs noslēguši līgumus ar uzņēmumu “Agropro”, varēs koncentrēties tikai uz kaņepju audzēšanu, visas rūpes par ražas novākšanu atstājot pasūtītājiem.

“Tā kā kaņepju sēklas ir visaugstākās klases pārtikas produkts, tā sauktā superpārtika, prasības to kvalitātei tiešām ir ļoti augstas un katru gadu tikai paaugstinās. Zemkopji ir vairāk orientēti uz primāro ražošanu, viņiem vienkārši nav iespēju tik ātri paaugstināt kvalitātes parametrus, kā to prasa tirgus. Tāpēc mēs no šā gada plānojam ražu novākt paši. Veiksim arī visus tālākos ražas apstrādes darbus – produkcijas transportēšanu uz pārstrādes vietu, tās žāvēšanu un attīrīšanu,” jauno darba kārtību skaidro uzņēmuma “Agropro” zemkopības nozares vadītājs Modestas Paliulis.

Līdz šim izmantotā standarta tehnoloģija bija tāda, ka zemnieki paši ar saviem kombainiem nokūla kaņepju sēklas.

Jaunā biznesa modeļa būtība – kaņepes tiks nopļautas ar speciālām “Agropro” pļaujmašīnām. To uzņēmums centralizēti un bez maksas veiks visiem audzētājiem. Nopļautā augu masa tiks nogādāta stacionārā cehā un žāvēta. Rūpnīcā graudi tiks nodalīti no biomasas un tālāk pārstrādāti atsevišķi.

Tāpēc galvenais zemnieku darbs būs iesēt un izaudzēt kaņepes, nelauzot galvu par ražas novākšanu. Ar sēklas materiālu zemkopjus, tāpat kā līdz šim, apgādās “Agropro”. Galvenā audzējamā kaņepju šķirne arī turpmāk būs Somijā radītā ‘Finola’, bet šķirņu klāstu plānots paplašināt ar jaunām perspektīvām šķirnēm, kas kopējā platībā veidos 15–20%.

Paplašināsies arī audzēšanas teritorija: bez Lietuvas, Latvijas un Igaunijas kaņepes pārstrādei tiks audzētas arī Polijā – jau tiek slēgti līgumi ar poļu zemniekiem. Loģistika būs tāda, lai, pārvadājot izejvielu pat salīdzinoši lielos attālumos, ražošana saglabātos konkurētspējīga.

Attīstīt kaņepju audzēšanas biznesu Lietuvā diemžēl nav tādu pašu iespēju kā Latvijā, Igaunijā vai Polijā, jo ekoloģisko kaņepju audzēšana netiek atbalstīta ar maksājumiem, bet minētajās valstīs kaņepju audzētāji saņem salīdzinoši nozīmīgu atbalstu.

“Neskatoties uz nepateicīgo situāciju, vēlamies strādāt ar mūsu valsts zemniekiem, varbūt pat uzņemoties kompensēt daļu nesaņemto ekoloģisko maksājumu,” apliecina M. Paļulis.

Reklāma
Reklāma

Sākotnējā kaņepju pārstrāde notiks Lietuvā, bet tālākās produkcijas ražošanas perspektīvas būs atkarīgas no to regulējošo likumu elastīguma.

2019. gadā uzņēmumu “Agropro” gaida liels izaicinājums – samontēt un palaist jaunu iekārtu, par kuras piegādes jautājumiem pašlaik notiek intensīvas sarunas ar zviedru, austriešu, vācu, nīderlandiešu un angļu ražotājiem. “Ir ļoti novatoriski strādājoši uzņēmumi, kas var nokomplektēt tādu tehniku, kādu vien vēlamies. Iekārta būs produktīva, moderna un precīzi kontrolēs visus ražošanas procesus,” saka M. Paļulis. Ražas novākšanai paredzētā tehnika, optiskie separatori, žāvētavas, attīrīšanas iekārta – tas viss ir paredzēts investīciju projektos.

Precīza tehnoloģiju ievērošana – ļoti svarīga

Lai darbs būtu rentabls, zemnieki tiek stimulēti gūt pēc iespējas lielākas ražas, kaut arī bioloģiskajās saimniecībās tas ir sarežģīti. Pēc M. Paļuļa teiktā, ļoti daudz kas atkarīgs no zemnieku skatījuma. Nereti tiek domāts, ka kaņepes tāpat kā nezāles var augt jebkur – smiltīs un mežmalās. Tā nav taisnība. Uzņēmumā “Agropro” strādājošie agronomijas speciālisti pirms sējas katru lauku apskata un novērtē. Tiek paņemti paraugi, analizēta augsnes struktūra, noteikts barības vielu daudzums. Tikai tad var spriest, vai laukam ir nepieciešamais potenciāls kaņepju audzēšanai.

Nākamais solis pēc lauku izvēlēšanās – precīza tehnoloģijas ievērošana. Ļoti svarīgi ir iesēt laikā un pietiekami mitrā augsnē. Dažkārt ir labāk sēju mazliet atlikt, bet sagaidīt nepieciešamo mitrumu. Ja kaņepes iesēj sausā augsnē, sēklas var sadīgt ar kavēšanos vai vienkārši izžūt. Bioloģiskās ražošanas platībās šādos gadījumos sējumā ātri ieviesīsies nezāles, tāpēc par labu ražu nevarēs pat sapņot.

“Katru gadu organizējam seminārus un rūpīgi skaidrojam zemniekiem agrotehniskos jautājumus. Pašu uzkrātajā pieredzē dalāmies ar katru zemkopi, kurš plāno nodarboties ar sējas kaņepju audzēšanu. Sezonas laikā mūsu uzņēmuma agronomi pastāvīgi uzrauga un vērtē sējumus. Pamanot problēmas, piedāvā zemniekam risinājumus to novēršanai. Protams, mūsu padomiem ir ieteikuma raksturs, mēs nevaram piespiest zemkopi darīt tieši tā, bet parasti visi saprot, ka mērķis ir kopīgs – laba raža un peļņu nesošs darbs,” skaidro M. Paļulis.

Cīņa ar nezālēm, īpaši ar vārpatu, ir ilglaicīga stratēģija. Pamats labai kaņepju ražai tiek ielikts jau rudenī, kārtīgi sastrādājot zemi. Atstājot neapstrādātus laukus uz ziemu, tiek radīti apstākļi labi vairoties daudzgadīgajām nezālēm, īpaši tik ilgā un siltā rudenī, kāds bija pērn. Nepieciešams audzēt arī starpkultūras, piemēram, sinepes – tās ne tikai noēno nezāles, bet arī bagātina augsni kā zaļais mēslojums. Pavasarī kaņepju sēšanai paredzētos laukus vēl divas vai trīs reizes kultivē – tā kā kaņepes sēj vēlu, tad tam tiešām ir pietiekami daudz laika.

Zemnieki, kuri jau vairākus gadus audzē kaņepes, labi zina, ka tie ir spēcīgi augi ar raksturu. Svarīgākais ir izvēlēties atbilstošu augsni un pienācīgi to sagatavot. Vēlāk, ja apstākļi kaņepēm būs labvēlīgi, augi aizkavēs lielākās daļas sējumā esošo nezāļu, tostarp vārpatas, augšanu. Zemnieki arī paši redz, ka pēc kaņepju audzēšanas laukos ir ievērojami mazāk nezāļu.

Augsnes bagātināšana ar organiskajām vielām

Bioloģiskajām saimniecībām ir ļoti aktuāli arī tas, ka ne visa augu masa tiek aizvākta no lauka, liela daļa tiek atstāta un iestrādāta augsnē, tā to bagātinot ar organiskajām vielām. Lielākā daļa zemnieku kaņepes uzskata par ļoti labu augsekas augu, jo ir novērojuši, ka pēc tām audzējamajiem augiem nepieciešams ievērojami mazāk bioloģisko mēslošanas līdzekļu.

Novācot ražu, tiek nopļauta tikai daļa stublāja, bet visa pārējā augu masa paliek uz lauka. Laukā palikušajiem kaņepājiem nevajadzētu radīt rūpes – paši zemnieki ir atklājuši ļoti daudz veidu, kā tikt ar tiem galā. Viens no variantiem – sašķīvot lauku rudenī un augu atliekas atstāt mineralizēties zemē līdz pavasarim.

Cits paņēmiens – atstāt kaņepājus pa ziemu vertikāli, bet pavasarī lauku apstrādāt ar agregātu (piemēram, zāles apvērsēju) un kaņepājus vienkārši salauzīt un sadrupināt. Pēc ziemas augi jau ir daudz trauslāki nekā rudenī. Var arī pavasarī var zemi sastrādāt ar disku kultivatoru, vienlaikus iestrādājot augu atliekas. Izmantojot šo tehnoloģiju, ieteicams laukus apsmidzināt ar augu mineralizāciju paātrinošiem produktiem un tā iedot vēl lielāku labumu augsnes kvalitātei.

“Zemniekiem ir savas tehnoloģijas, mums arī ir šī informācija, dalāmies tajā ar jaunajiem audzētājiem. Laukos palikušās augu masas iestrādāšana tiešām nav problēma, vēl jo vairāk tāpēc, ka mūsu atlasīto kaņepju šķirņu augu augstums nemēdz būt lielāks par 2–2,5 m, tās nav šķiedrai audzējamās liela auguma kaņepes,” precizē M. Paļulis.

Par labiem rezultātiem paredzētas piemaksas

Bāzes ražu aprēķina, novērtējot sēklu (kaņepju graudu) ražu – paredzēts, ka jāizaudzē 500 kg/ha. Zemkopjiem, kuri saimnieko pareizi, nerodas lielas problēmas izaudzēt šādu ražu. Ja zemnieks spēs izaudzēt lielāku ražu nekā līgumos paredzētā minimālā raža, viņš saņems piemaksu – tiks izmantota prēmēšanas sistēma.

Skaidrs, ka ir tādas lietas, kuru priekšā zemkopji ir bezspēcīgi – tie ir ekstremāli dabas apstākļi. Divi pēdējie gadi tiešām bijuši nepateicīgi: 2017. gada slapjais rudens traucēja ražas novākšanas darbus, bet 2018. gada sausums augus mocīja jau sējas laikā, un pēc tam gandrīz visu veģetācijas sezonu bija jūtams mitruma trūkums. Laime, ka vismaz kaņepju ziedēšanas laikā bija lietus, tāpēc tie sējumi, kas bija iesēti laikā un paspēja labi sadīgt, saņēmuši mitrumu no lietus ziedēšanas laikā, nogatavināja visai labu sēklu ražu. “Pašlaik mēs veicam sarunas par iespēju sējumus apdrošināt. Lielākie riski – krusa, pavasara sausums un rudens lietavas, kas traucē uzbraukt uz lauka un novākt ražu,” saka M. Paļulis.

Fabrikas darbības optimizēšanas dēļ tiek plānots izveidot izejvielas piegādes grafiku – līdzīgi kā strādā cukurbiešu pārstrādes fabrikas. Kaņepju šķirnes ar atšķirīgu nobriešanas laiku tiks izvēlētas tā, lai to veģetācija ilgtu no 100 līdz 140 dienām, tāpēc būs iespējams izveidot novākšanas un piegādes fabrikai konveijeru. Iespējamais kaņepju novākšanas laiks ir no 15. augusta līdz 15. novembrim. Graudiem kaņepes optimāli novākt tad, kad ziedkopā ir 70–90% nobriedušu graudu. “Visos gadījumos ar zemniekiem vienošanās un saskaņošana notiks individuāli, lai audzētājiem nekādā gadījumā zaudējumus nenestu pārāk agra vai pārāk vēla ražas novākšana,” apliecina “Agropro” vadītāji.

Zemnieki varēs vērot ražas novākšanas procesu, viņiem būs atvērtas durvis arī ražošanas cehos – audzētāji vai viņu pārstāvji varēs piedalīties žāvēšanas un tīrīšanas procesu laikā.

Gan ražas novākšanas, gan tīrīšanas un žāvēšanas laikā tiks ņemti paraugi, bet aizplombētie paraugi tiks glabāti līdz galīgās norēķināšanās brīdim ar audzētājiem, lai jebkādu strīdu rašanās gadījumā varētu balstīties uz faktiem. “Jebkurā laikā, kad tiks apstrādāta zemnieka izaudzētā izejviela, viņam būs iespējams atbraukt uz fabriku. Vienmēr varēsim sēsties pie viena galda, runāt un diskutēt. Garantējam, ka zemnieki saņems vislabāko cenu, kādu var piedāvāt šajā biznesā,” norāda “Agropro” komanda, kura ir gatava uzklausīt katru esošo un nākamo kaņepju audzētāju, atbildēt uz jautājumiem, kas viņam svarīgi.

Ja nepieciešams, “Agropro” speciālisti var doties uz saimniecību un sniegt plašu informāciju par kaņepju audzēšanas perspektīvām.

– “Aurora Cannabis” 2018. gada septembrī iegādājās divus Lietuvā strādājošus uzņēmumus: “Agropro” un “Borela”. “Agropro” ir lielākais bioloģisko sējas kaņepju un to produktu audzētājs, pārstrādātājs un piegādātājs Eiropā, bet “Borela” – bioloģiski audzējamu sējas kaņepju sēklu, kaņepju sēklu olbaltumvielu, kaņepju miltu un kaņepju sēklu eļļas ražotājs.
– “Agropro” 1 600 hektāru platībā audzē sējas kaņepes, no kurām var iegūt vairāk nekā 1 000 000 kg bioloģisku kaņepju sēklu. “Agropro” noslēgtie līgumi un jauda ļauj paplašināt savas audzēšanas platības par vairāk nekā 3 000 hektāriem Lietuvā, Latvijā, Igaunijā un Polijā.
– “Borela” 2017. gadā saņēma BRC kvalitātes sertifikātu, kas ļauj sabiedrībai piegādāt produktus tirdzniecības centriem. “Borela” ir “USDA Organic” un citi sertifikāti, kas sniedz iespēju pārdot visaugstākās kvalitātes produktus lielos tirgos.

Abus uzņēmumus arī turpmāk vadīs tā pati pieredzējušo vadītāju komanda, bet jaunie akcionāri šo uzņēmumu iegādi vērtē kā svarīgu soli, kas palīdzēs stiprināt pozīcijas globālajā tirgū.
www.agropro.lt +370 63 000 653