Foto: Ance Muižarāja/RīgaTv 24

Māris Antonevičs: Jaunais Rīgas domes sastāvs politiski ir ļoti raibs. Bet ko nozīmē Mārtiņš Staķis rīdziniekiem? 4

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Kā jau tika prognozēts, jaunais Rīgas domes sastāvs politiski ir ļoti raibs. Pēc 13. Saeimas vēlēšanām ar līdzīgu iznākumu tas iezīmēja nestabilitāti un neziņu vairāku mēnešu garumā ar vairākiem nesekmīgiem valdības veidošanas mēģinājumiem, bet šoreiz viss ir šķietami skaidrs jau no pirmā acu skatiena.

Proti – arī galvaspilsētā koalīciju veidos tās pašas partijas, kas ir pie varas valdībā (balsu pietiek), bet par mēru kļūs “Attīstībai/Par” un “Progresīvo” kopīgā saraksta līderis Mārtiņš Staķis. Viņa kā uzvarētāja godu neviens pat nav mēģinājis apšaubīt. Ne Vilnis Ķirsis (“Jaunā Vienotība”), ne Einārs Cilinskis (Nacionālā apvienība) pat pēc rakstura nav tie, kas mēģinās iespiesties durvīs pa priekšu, savukārt Linda Ozola (Jaunā konservatīvā partija) var priecāties, ka vispār tikusi pāri piecu procentu barjerai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Varētu vēl intrigot, vai būs mēģinājums koalīcijā ievilkt “Gods kalpot Rīgai”, ņemot vērā viņu “nopelnus” Rīgas domes atlaišanā un pēdējo mēnešu samērā labās attiecības ar “Attīstībai/Par”. Tomēr citas potenciālās koalīcijas partijas pirms vēlēšanām ir stingri apsolījušas, ka sadarbības ar “GKR” – kā līdzatbildīgo Rīgas nelaimēs un skandālos – nebūs, un būtu diezgan dīvaini te attīstīt konfliktu, bez kura var iztikt.

Savukārt “GKR” saraksta līderis Oļegs Burovs var tikai skumt, ka viņa rokās nav nonākusi cerētā “zelta kārts”, un ne skolu direktori, ne slavens bārmenis, ne no citas partijas pārvilināts polittehnologs/veloaktīvists nav kļuvuši par magnētiem, kas piesaistītu vairāk balsu.

“Attīstībai/Par” (“AP”) vairāku soļu kombinācija izrādījusies sekmīga. Pirmkārt, mērķtiecīgas darbības Rīgas domes atlaišanai no “AP” pārstāvošā vides un reģionālās attīstības ministra puses. Otrkārt, politiski ne pavisam neitrālas pagaidu administrācijas iecelšana. Treškārt, veiksmīga partneru – “Progresīvo” un apkaimju aktīvistu – piesaiste.

Ceturtkārt, Staķa ļoti savlaicīga izvirzīšana un uzbāzīga reklamēšana. Atļaušos piebilst, ka par labu “AP” nākusi arī vēlētāju zemā aktivitāte (antirekords – vēlēšanās piedalījušies tikai 40% balsstiesīgo), līdz ar to katra atdotā balss kļūst gandrīz trīs reizes vērtīgāka, un te jo liela nozīme partijas spējai mobilizēt savus atbalstītājus.

Bet ko nozīmē Mārtiņš Staķis rīdziniekiem?

Viņa iepazīstināšanas reklāmas bija pat pārspīlēti naivas – viņš godīgi maksājot nodokļus, audzinot bērnus, dziedot korī, viņam “sirds pukst pareizajā vietā”.

Taču, iespējams, tēlaini trāpīgāko raksturojumu deva Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs – ar Staķi kopā varot “iet izlūkos”. Visticamāk, tam arī līdzināsies pirmais valdīšanas posms.

Reklāma
Reklāma

Pašam Staķim izlūkošana būs saistīta ar atstātā “Saskaņas” mantojuma apzināšanu. Aizdomīgā varas atdošana, faktiski atsakoties no cīņas par savu ilggadējo “cietoksni”, liek domāt, ka neko labu “Saskaņa” tur nav atstājusi, drīzāk pretēji.

Savukārt vēlētājiem šī izlūkošana nozīmēs paša Staķa iepazīšanu, jo bez pievilcīga vizuālā tēla un pareizām frāzēm nekas īpaši vairāk par viņu nav zināms. Solījums uz Rīgu skatīties uzņēmēja acīm arī ir divdomīgs, tiesa, to arī būtu grūti īstenot, ņemot vērā “Attīstībai/Par” sabiedroto – partijas “Progresīvie” – kreiso ievirzi.

Starp citu, tieši “Progresīvo” kandidāti būs vairākumā šajā Rīgas domes frakcijā, kas var izvērsties diezgan interesanti. Te var atcerēties, kādas pretenzijas iepriekš šī partija izvirzīja “attīstītājiem”, apspriežot vienotu sarakstu 13. Saeimas vēlēšanām un vēl pavisam nesen izrādot nepatiku par Mārtiņu Bondaru kā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītāju. Protams, pagaidām tur valda savstarpēja eiforija, bet tad jau redzēs.

Un nobeigumā nepatīkamākais. Diemžēl ar šīm vēlēšanām politikā atgriežas daži “dinozauri”, kuri šķita no turienes pazuduši uz visiem laikiem. Tie ir kādreizējie “PCTVL”, tagad Latvijas Krievu savienības veterāni Vladimirs Buzajevs, Jakovs Pliners un Miroslavs Mitrofanovs. Vienīgais mierinājums – Rīgas domē viņi sēdēs dziļā opozīcijā.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.