Foto: Timurs Subhankulovs

“Rīgas krīzē vainīgs cits vīruss.” Saruna ar Juri Jurašu 2

Lai gan Rīgas domes vēlēšanas, tāpat kā visu valsti šobrīd skārusi koronavīrusa izraisītā krīze un to pavadošā neskaidrība, politiķi no šīs domas nav atteikušies. Rīgas mēra kandidāti ir ierindā un gatavi pie pirmās iespējas atsākt cīņu par Rīgas atslēgām. Saruna ar Jaunās konservatīvās partijas pārstāvi JURI JURAŠU.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Koronavīrusa dēļ Rīgas domes vēlēšanas pārceltas pašlaik uz 6. jūniju. Vai tam varētu būt arī kāda politiska ietekme? Zināms, ka iepriekš vēlēšanu rīkošanu mēģināja vilcināt “Saskaņa”, savukārt valdošās koalīcijas partijas vēlējās, lai tās notiktu iespējami ātrāk.

J. Jurašs: Mūsu partija ir gatava jebkuram variantam. Taču tā nebūtu atbildīga rīcība, ja vēlēšanas būtu notikušas 25. aprīlī, kā iepriekš bija iecerēts. Mēs nevaram pakļaut riskam rīdziniekus. Šobrīd daudz runājam par sociālo distancēšanos – lai cilvēki bez vajadzības neietu uz ielas, neapmeklētu sabiedriskās vietas. Ļoti grūti iedomāties, kā šādos apstākļos mēs varētu aicināt visus iet uz vēlēšanām. Pašlaik nav iespējams skaidri prognozēt, kā attīstīsies situācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir bijis daudz negatīvu atsauksmju par to, ka jūs izmantojat koronavīrusa tēmu politiskajās reklāmās. Lūk, ilustrācijai viens ieraksts no tvitera: “Jaunā konservatīvā partija varētu attapties, ka uz vispārējā fona Juraša iznāciens katru vakaru un ierakstītās frāzes kļūst par spēcīgu antireklāmu. Paldies tām partijām, kas šobrīd klusē!”

Tā nav kampaņa. To, ko varējām, no savas puses pārtraucām. Diemžēl ne visi pakalpojumu sniedzēji, ar kuriem bija noslēgti līgumi, tos piekrita lauzt. Daļa piekrita. No mums neatkarīgu iemeslu dēļ nevarējām mainīt atsevišķi pakalpojumu sniedzēju rīcību un nevarējām arī atteikties no norādes, ka reklāmu apmaksā JKP, jo to paredz likums. Ja pamanījāt, mana uzruna bija absolūti neitrāla. Manuprāt, katram politiķim tā būtu jāaicina sabiedrība rīkoties līdzīgi.

Pirms trim gadiem, 2017. gadā, jūs tikāt ievēlēts Rīgas domē, kur solījāt aktīvi strādāt, tomēr jau pēc gada pārceļojāt uz Saeimu. Tagad pošaties atpakaļ uz Rīgas domi. Bet kā tagad var zināt, ka jūsu nolūki ir nopietni?

JKP vēlētājiem mana pozīcija un rīcība ir absolūti skaidra. JKP nebija pārstāvniecības parlamentā, tāpēc mēs kandidējām uz Saeimu, lai varētu ietekmēt politiku nacionālā līmenī. Esmu pilnīgi pārliecināts – ja mēs nebūtu aizgājuši uz Saeimu, šobrīd nevarētu runāt par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām.

Tad jau iznāk, ka jums ir īss “rezervistu soliņš”, ka vieniem un tiem pašiem cilvēkiem jāraujas visās vēlēšanās?

Rīgā ir krīze, un tā nav tikai koronavīrusa dēļ, bet cita dēļ – korupcijas vīrusa. Lai mēs varētu sākt risināt šos jautājumus, mums 2018. gadā bija jāpārceļ resurss uz Saeimu, taču Rīgas domē mūsu deputāti ir turpinājuši aktīvi darboties, panākot, ka tiek atklātas šīs korupcijas shēmas.

Bet jūs personīgi tomēr negribējāt tur palikt…

Tas ir kā kaujā – jāizvēlas pareizā taktika, kā sa­sniegt rezultātu. Esot opozīcijā, iespējas ir ierobežotas. Tāpēc mēs gājām uz Saeimu un darījām visu iespējamo, lai vājinātu oligarhu un noziedzīgo ekonomisko grupējumu ietekmi uz Latvijas politiku. Mēs šobrīd esam lielākā koalīcijas partija un esam strādājuši gana ietekmīgi.

Reklāma
Reklāma

Vai tas, ka tiesā jo­projām tiek skatīta pret jums ierosinātā krimināllieta, nav šķērslis kandidēšanai?

Man nav ne mazāko šaubu, ka šis process izbeigsies man labvēlīgi. Nav un nevar būt valsts noslēpums informācija par man piedāvāto kukuli, lai atbrīvotu kādu no atbildības. Šī lieta ir tikai un vienīgi vēlme vērsties pret tiem, no kuriem oligarhi baidās.

Bija izskanējuši aicinājumi no Rīgas sabiedriskajiem aktīvistiem, ka partijām, kas strādājušas RD opozīcijā, šoreiz vajadzētu atmest ambīcijas un piedāvāt vēlētājiem vienotu sarakstu vai, ja ņem vērā ideoloģiskās atšķirības, tad divus sarakstus. Taču tieši JKP šo vienošanos esot izjaukusi, turklāt esot zināms, ka jūs bijāt noskaņots labvēlīgi, bet pret bijis partijas līderis Jānis Bordāns. Kas īsti notika?

JKP labi apzinās, ka, tieši strādājot komandā, var sasniegt vislabākos rezultātus. Mēs to esam pierādījuši gan Rīgas domē, gan valdībā. Tomēr te ir jautājums – vai, pirms vēlēšanām apvienojoties vienā komandā, jauda tiešām pieaug? Mēs redzam, ka mums ar citām partijām ir tik atšķirīga attieksme par dažādiem jautājumiem, ka grūti iedomāties, kā mēs varam nākt ar kopīgām pozīcijām. Tas attiecas gan uz azartspēļu ierobežošanu, gan atkritumu apsaimniekošanu, “Marsa” parka saglabāšanu, nekustamā īpašuma nodokli. Visos šajos jautājumos ir pilnīgi atšķirīgas pozīcijas.

Kā tad jūs vēlāk varēsiet strādāt kopā domē, ja jau tagad ir tik daudz domstarpību?

Kā jau teicu, mēs esam pierādījuši, ka mākam strādāt komandā. Aizstāvēsim savu pozīciju tāpat, kā to darām valdībā.

Un kurš uzņemsies atbildību, ja sašķeltā vēlēšanu piedāvājuma dēļ neizdosies atbrīvot Rīgu no “Saskaņas” valdīšanas?

JKP ir pašpietiekams politiskais spēks, tāpat arī Nacionālā apvienība, “Attīstībai/Par”, “Jaunā Vienotība”. Taču ir partijas, kas jau iepriekšējās vēlēšanās nozaga balsis un ļāva palikt pie varas kleptokrātiem, pirmkārt, Zaļo un zemnieku savienībai. Arī šajās vēlēšanās ZZS būs tieši tāds pats uzdevums.

Jūs esat piedāvājuši parakstīt īpašu manifestu ar solījumu Rīgā nesadarboties ar “Saskaņu”, “Gods kalpot Rīgai” un Latvijas Krievu savienību. Kāda ir atsaucība?

Atsaucies nav neviens, un man ir izskaidrojums, kāpēc. Daudzi vēlas saglabāt iespējas pēc vēlēšanām slēgt kādus politiskos darījumus. Tas nepārsteidz, jo te parādās vecās politikas aprises – visi turpina shēmot, saglabāt manevra iespējas. Bet, ja tā, tad kāpēc vispār bija vajadzīgas ārkārtas vēlēšanas? Kas liedza veidot koalīciju ar “GKR”? Es tam nepiekrītu. Nevar strādāt kopā ar partijām, kas Rīgu novedušas līdz totālai krīzei.

Bet ja nu pēc vēlēšanām situācija atkal būs līdzīga?

Var jau modelēt dažādas situācijas, arī šādu, taču jādara viss, lai tā nenotiktu.

Ir vēl viena problēma – ja atceras iepriekšējās vēlēšanas, tad divi no JKP faktiski kļuva par “Saskaņas” “donoru”. Divi deputāti, kurus jūs ievilkāt domē, tagad būs “Saskaņas” vēlēšanu sarakstā. Kā tas varēja notikt, un kā var zināt, ka tas neatkārtosies?

Diemžēl politikā tā notiek, ka nav iespējams katram ielīst dvēselē. JKP gan ir ļoti stingra uzņemšanas kārtība, kur mēģinām izvērtēt visus potenciālos riskus, taču tas neizslēdz to, ka cilvēki neiztur pārbaudījumus ar varu un naudu. Tomēr svarīgākā ir organizācijas reakcija – JKP nekavējoties izslēdza šos cilvēkus.

Jau piesauktajā manifestā starp partijām, ar kurām jūs nesadarbosieties, nav minēta ZZS…

Rīgas kontekstā viņi ir margināli, un vienīgais līdzdalības mērķis varētu būt saglabāt “Saskaņas” un “GKR” dominanci. Nē, neizskatām sadarbības iespējas.

“JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu.” Tas ir jūsu solījums iepriekšējās Rīgas domes vēlēšanās. Vai tas ir spēkā?

Mēs 2017. gadā veicām padziļinātus pētījumus un secinājām, ka pie tām dotācijām, ko Rīgas dome maksā “Rīgas satiksmei”, var nodrošināt bezmaksas transportu visiem braukt gribētājiem. Tāpēc bija šis piedāvājums. Pašlaik mēs negrasāmies atcelt atvieglojumus tām iedzīvotāju kategorijām, uz kurām tu pašlaik attiecas.

Vai bezmaksas braukšanu Krievijas pensionāriem atcelsiet?

Mēs paši bijām tie, kas aktualizēja šo jautājumu. Šie atvieglojumi jāattiecina tikai uz Latvijas pensionāriem, nevis citas valsts pensionāriem. “Saskaņa”/”GKR” to ieviesa, lai izdabātu Kremlim.

Jautājums ir par to, kādā veidā ieviest “Rīgas satik­smē” caurspīdīgu pārvaldi, lai uzņēmums tiktu ārā no finanšu krīzes, kurā tas atrodas. Es pats, vēl strādādams KNAB, esmu izmeklējis vairākus “Rīgas satiksmes” iepirkumus jau no 2000. gadu sākuma.

Kāpēc tad tolaik nebija skaļu lietu, varbūt tad viss nebūtu tā ielaists?

Bija “Daimler” kukuļdošanas lieta, arī šī pēdējā lieta tika iesākta vēl manā laikā, kad es biju nodaļas vadītājs. Katra nozieguma atklāšanai nepieciešami pierādījumi. Ar to vien, ka cilvēkiem bijusi doma kaut ko nozagt, nepietiek, lai viņus notiesātu. Vairāku gadu garumā tika iegūti pierādījumi.

Runājot par korupciju Rīgā, jūsu kritiķi bieži mēdz atgādināt, ka jūsu sieva ir ilgstoši bijusi šajā struktūrā, konkrēti Rīgas brīvostā.

Es precizēšu – mana sieva strādāja Rīgas brīvostas flotē līdz 2017. gada sākumam, un ar manu iesaistīšanos politikā šo darbu pameta. Savulaik viņa kā viena no labākajām KNAB izmeklētājām tika uzaicināta, lai savestu kārtībā šo institūciju, kurā pirms tam bija konstatēta virkne pārkāpumu. Viņa to arī izdarīja.

Rīgas brīvostā korupcijas vairs nav?

Viņa nestrādāja brīvostā, bet tās meitas uzņēmumā – Rīgas brīvostas flotē. Tas iepriekš bija nevajadzīgi uzblīdis veidojums, saņēma pārmetumus no Konkurences padomes, no Valsts kontroles, un uzdevums bija padarīt šo uzņēmumu par mazu un efektīvu. Tas ir izdarīts.

JKP reklāmās datorgrafikā rādāt skaistas ainas no parka Teikā. Taču nekas neliecina, ka Valsts drošības dienesta ēkas celtniecība tiks pārskatīta, savukārt pašvaldība par to lēmumus nevar pieņemt. Vai tā nav maldināšana?

Mēs uzskatām, ka bijušā velotreka “Marss” teritorijā jābūt parkam – nav jāapbūvē pēdējā zaļā saliņa šajā apkaimē. Taču mēs nemēģinām tam pretnostatīt valsts drošības intereses. Tieslietu ministrija ir piedāvājusi valdībai teritoriju, kurai būtu vairāk priekšrocību VDD infrastruktūras attīstīšanai.

Vēlme risināt šo jautājumu nav manīta ne no “Jaunās Vienotības”, ne “Attīstībai/Par”, ne Nacionālās apvienības, taču nav neviena racionāla iemesla, kāpēc ministrijas priekšlikumu nepieņemt, ja tā varētu ietaupīt pat desmit miljonus, vienlaikus atbalstot sabiedrības pieprasījumu pēc parka. Es kopā ar savas frakcijas deputātiem esmu iesniedzis Saeimā lēmumprojektu, ar kuru tiktu apturēts VDD ēkas būvniecības process. Pagaidām gan tas nav iekļauts Saeimas sēdes kārtībā.

Bet no Rīgas domes tas nebūs atkarīgs.

Jā, taču mēs par to turpinām cīnīties. Mēģināsim panākt, ka saprāts uzvar.

Jūs solāt: “Jāatceļ netaisnīgais nekustamā īpašuma nodoklis.” Taču arī šis lēmums netiks pieņemts Rīgas domē, bet gan valdībā un Saeimā. Ja vien iecere piešķirt nodokļa atlaidi no pašvaldības budžeta.

Mūsu uzdevums ir pārliecināt koalīcijas partnerus, ka jābūt saprātīgai rīcībai, jo ļoti daudziem īpašumiem pieaugs kadastrālā vērtība. Jau šobrīd nekustamā īpašuma nodoklis ir augsts un daudzi rīdzinieki to nespēj samaksāt.

Mēs redzam, ka šis nodoklis nav taisnīgs, tāpēc piedāvājam savu risinājumu – primārajiem mājokļiem vērtībā līdz 100 tūkstošiem eiro īpašuma nodoklis nav jāmaksā.

Protams, ja mums neizdosies pārliecināt koalīcijas partnerus, pašvaldībai ir instrumenti, kā var rīkoties – piešķirt maksimālās atlaides tai sabiedrības daļai, kurai visvairāk ir vajadzīgs atbalsts. Es tomēr ceru, ka mūsu priekšlikums tiks atbalstīts un ka mēs nenonāksim līdz tam, ka cilvēkiem tiek konfiscēti mājokļi, jo viņi nespēj samaksāt nodokli.

Atkritumi bija sākotnējais oficiālais iemesls RD atlaišanai. Bet cilvēkus vairāk uztrauc, vai neaugs tarifi. Jūsu konkurenti apgalvo, ka tieši JKP piedāvājums – pilnīga liberalizācija šajā jomā – padarītu atkritumu izvešanu dārgāku.

Mēs Saeimā cīnījāmies, taču mūsu priekšlikums netika atbalstīts, uzvarēja “Attīstībai/Par”, “Saskaņas” un ZZS pozīcija, kas ierobežo konkurenci, iedalot Rīgu zonās. Jau tagad mēs redzam, ka “Clean R” – uzņēmums, kas tieši saistīts ar oligarhu Andri Šķēli, – paaugstina pakalpojumu cenu. Tas ir pretēji rīdzinieku interesēm.

Ir partijas, kas šobrīd rīkojas, lai vairākās pozīcijās noturētu Rīgā to kārtību, kas te ilgstoši valdījusi. Tāpat mēģina panākt, lai azartspēļu sērga neietu mazumā. Man ir sajūta, ka tiek strādāts nevis rīdzinieku interesēs, bet atsevišķu ekonomisko grupējumu interesēs.

Kurš tad ir pret azartspēļu ierobežošanu?

“Attīstībai/Par”, “Vie­no-tība”…

“Attīstībai/Par” mēra kandidāts Mārtiņš Staķis intervijā “Latvijas Avīzei” uzskaitīja veselu programmu, kā viņš ierobežos azartspēles.

Man azartspēļu ierobežošana ir nevis politisks sauklis, bet ļoti svarīgs un personīgs jautājums. Es zinu daudzus gudrus, perspektīvus cilvēkus, kuri ir ierauti šajā akacī – viņi ir izpostījuši ne tikai savu, bet arī savu līdzcilvēku dzīvi. Es uzskatu par savu pienākumu darīt visu maksimālo, lai šo sērgu ierobežotu.

Esmu redzējis Rīgas domē, kā partijas to nevēlas darīt. Pret to balsoja gan “Saskaņa” un “GKR”, gan “Latvijas attīstībai”. Es bieži komunicēju ar Finanšu ministriju, kas ir atbildīga par šo industriju. Azartspēļu biznesmeņiem nav labāka advokāta par Finanšu ministriju ar “Vienotības” ministru Jāni Reiru priekšgalā. Tikai tāpēc viņi var turpināt savu postošo biznesu. Staķis jau neko nelemj, ko viņš var solīt?

Miljons koku programma, ko jūs pieteicāt. Ko tas nozīmē? Daudzi jau sāka rēķināt, vai maz tik daudz var iestādīt un cik tas maksās. Vai Rīgas budžets to vispār var “pacelt”?

Man ir liels prieks, ka daudzi iespringa un rēķināja, atjaunojot savas zināšanas aritmētikā. Taču galvenais ir mainīt domāšanas veidu. Rīgā ir jābūt zaļai, patīkamai videi, kur cilvēki grib dzīvot. Pašlaik kokus pilsētā izcērt vairāk, nekā iestāda. Rīgā jāstāda koki, krūmi, puķes.

Vizītkarte. Juris Jurašs (44)

* Ieguvis izglītību Latvijas Policijas akadēmijā – maģistra grāds tiesību zinātnē. 2003.- 2016. g. strādājis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, bijis operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājs.

* Politikā kopš 2017. gada, kad pēc atlaišanas no KNAB iesaistījās Jaunajā konservatīvajā partijā. Šajā pašā gadā kļuvis par Rīgas domes deputātu, bet vēl pēc gada – par Saeimas deputātu.

* 2019. gada janvārī Saeimas deputātu vairākums atbalstīja Juraša izdošanu kriminālvajāšanai, ko bija lūgusi Ģenerālprokuratūra. Krimināllieta ierosināta par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, jo Jurašs medijiem atklājis, ka viņam piedāvāts vienu miljonu liels kukulis, lai VAS “Latvijas dzelzceļš” bijušā vadītāja Uģa Magoņa kriminālprocess tiktu pārkvalificēts no kukuļdošanas uz tirgošanos ar ietekmi, par ko likumā paredzēts daudz maigāks sods.