Foto: Didzis Grozs

Rīgas pils kastelu rekonstruējot veidos kā atklātu telpu ar vēstures atsegumiem 0

Par Rīgas pils kastelas daļas rekonstrukcijas un restaurācijas jeb Rīgas pils būvniecības otrās kārtas metu konkursa uzvarētāju kļuvis arhitektūras biroju “MARK arhitekti” un “Sudraba arhitektūra” piedāvājums, portālam LA.lv pavēstīja “Sudraba arhitektūra” pārstāve Marta Krivade.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Arhitektoniskā risinājuma līdzautors Reinis Liepiņš (“Sudraba arhitektūra”) uzsver, ka Rīgas pils kastelai ir ļoti bagāta vēsture, kas labi saglabājusies, tāpēc katram pārveidojumam jātiek rūpīgi izsvērtam. Vienlaikus muzejs prasa labas, pielāgojamas ekspozīciju telpas, kas atbilst mūsdienu apmeklētāju vajadzībām.

Liepiņš atgādina, ka Rīgas pilī zem viena jumta atradīsies divas dažāda atvērtības līmeņa institūcijas – priekšpils jeb Valsts prezidenta kanceleja, kas ir slēgta un diskrēta apbūves daļa, un kastela jeb Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, kam jākļūst par atvērtu un visiem pieejamu zināšanu un izglītības telpu par Latvijas valsti un tās vēsturi. Tādēļ kastelu paredzēts atjaunot kā gaišu atvērtu telpu ar delikātiem vēstures atsegumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Metu konkursa uzvarētāji informē, ka pils kastelas daļa ir Latvijas iedzīvotājiem neatklāts dārgums. Piemēram, pirms dažiem gadiem te atrasts Rīgas pirmās aizsargsienas, kas šeit atradās vēl pirms pils, torņa fragments. To pilnībā atraka un, pateicoties pils dziļajiem pamatiem, arhitekti iecerējuši atstāt atsegtu visu pagalmu ar pagrabstāvu, tā realizējot izrakuma pilnu arheoloģiju, rodot vietu jaunai izstāžu zālei un paplašinot Vecrīgas telpu. Par neatklātu dārgumu var nosaukt arī otrā stāva baznīcu un citas velvētās telpas.

Arhitekts Mārtiņš Ošāns (“MARK arhitekti”) iesaka ieplānot pietiekamu laika posmu arheoloģisko izrakumu veikšanai un nesasteigt projektēšanas darbus. “Strādājot pie pils konkursa projekta, mēs izveidojām modeli, kuru gribētu attīstīt tehniskā projekta stadijā. Nozīmīga sadaļa pils projektam ir izpētes daļa, kuru esam iecerējuši deleģēt vietējiem un ārvalstu speciālistiem ar pieredzi jaunāko tehnoloģiju lietošanā līdzīga rakstura objektos. Patlaban sadarbībā ar pasūtītāju ir svarīgi precizēt projektēšanas programmu, lai ātrāk varētu sākt projektēšanu un pēc rekonstrukcijas 2018. gadā Rīgas pilī varētu svinēt Latvijas simtgadi,” norāda Ošāns.

Pils kastela, ko plānots rekonstruēt kā Latvijas Nacionāla vēstures muzeja telpas, ir senākā pils daļa ar kvadrātveida pagalmu un četriem torņiem stūros. Šo pils daļu pagājušā gada ugunsgrēks tikpat kā nav skāris.

“Sudraba arhitektūra” ir arhitektu birojs ar atzītu pieredzi sarežģītu vēsturisku ēku rekonstrukcijās, kas 2012. gadā ieguva Arhitektūras gada balvu par 17. gadsimta noliktavas rekonstrukciju Aldaru ielā 5. “MARK arhitekti” ir viens no vadošajiem projektēšanas birojiem Latvijā ar apjomīgu un sabiedriski nozīmīgu būvprojektu vadības pieredzi.

Reklāma
Reklāma

Jau ziņots, ka Rīgas pils priekšpils rekonstrukcijas un restaurācijas darbus jeb Rīgas pils būvniecības pirmo kārtu saskaņā ar noslēgto līgumu ar VAS “Valsts nekustamie īpašumi” kopš 2012. gada oktobra veic būvfirmu “Re&Re” un “Skonto būve” izveidotā pilnsabiedrība “SBRE”.
Rekonstrukcijas un restaurācijas darbi Rīgas pils priekšpilī tika sākti 2012. gada oktobrī, un tos plānots pabeigt 2,5 gadu laikā. Kopējās darbu izmaksas ir 21,78 miljoni latu bez pievienotās vērtības nodokļa.