Foto: Pixabay.com

Rīta erekcija: ko par šo vīrieša ķermeņa izpausmi vēlams zināt katrai sievietei 1

Autore: Jolanta Roze

Iespējams, tev šķiet – rīta erekcija ir tikai vīriešiem aktuāla tēma, tomēr, ja esi mīloša sieviete, kurai nav vienaldzīga partnera reproduktīvā veselība, tad arī tev tomēr vajadzētu iepazīties ar atsevišķām sava vīrieša ķermeņa izpausmēm, par kurām ikdienā skaļi nav pieņemts runāt. Piemēram, vai zināji, ka rīta erekcija ir normāla fizioloģiska parādība un ir jāuztraucas, ja vīrietim no rītiem erekcija izpaliek?

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Kad vīrietis sapņo, viņa smadzeņu centrs, kurš kontrolē arī reflektoro erekciju, kļūst aktīvs, pat ja sapņi nebūt nav erotiski.

Pat mazulim mātes dzemdē var rasties erekcija, jo tas ir dabisks fizioloģisks process, un par to nav jābrīnās.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tieši otrādi – jāuztraucas ir tad, ja vīrieša “mazais draudziņš” no rītiem nav kaujas gatavībā.

Kas ir rīta erekcija un ar ko tā skaidrojama

Nakts un rīta erekcija ir dzimumlocekļa stāvoklis, kad miega laikā spontāni palielinās asins pieplūde dzimumloceklim, tas piebriest un kļūst stingrs. Erekcijas rašanās miegā ir dabisks process – pastiprināta asins pieplūde dzimumlocekļa audiem, šādi nodrošinot dzimumlocekļa audu apgādi ar skābekli un barības vielām.

Kā savā grāmatā “Treatment of Sex Offenders” skaidro Ričards Lovs un Viljams O’Donahjū, pirmo medicīnisko pētījumu par rīta un nakts erekciju veica un aprakstīja P. Ohlmeijers, H. Brilmaijers un H. Halstrungs (“Periodische Vorgänge im schlaf”, 1944.). Šī zinātnieku trijotne izgudroja primitīvu gredzenveida ierīci, ar kuras palīdzību tika veikti rīta un nakts erekcijas mērījumi.

Kopš tā laika ir veikti daudzi pētījumi, noskaidrojot, ka vīrietim erekcija miegā rodas noteiktās miega fāzēs, turklāt nakts laikā spontāna erekcija rodas līdz 5-6 reizēm. Agrāk tika uzskatīts, ka nakts un rīta erekcijas iemesls var būt erotiska rakstura sapņi vai pārpildīts urīnpūslis, tomēr turpmākie pētījumi neapstiprināja šo teoriju.

Reklāma
Reklāma

Ar gadiem nakts erekciju biežums un ilgums samazinās – 70 gadu vecumā vīrietim erekcija iestājas vien vidēji divas reizes naktī.

Nakts erekcijas stiprums un ilgums lielā mērā ir atkarīgs arī no vīrieša psiholoģiskā stāvokļa.

Biežāka un spēcīgāka erekcija rodas fiziski veseliem vīriešiem, kuri ikdienā nav pakļauti izteiktam psiholoģiskajam stresam. Vīriešiem, kam dienā bijušas stresa situācijas, pēc fiziska noguruma, nakts erekciju biežums saglabājas, bet to kvalitāte mazinās. Vīriešiem, kuriem ir neregulāras seksuālās attiecības, nakts erekcijas laikā var notikt arī sēklas noplūde.

Nakts un rīta erekcija ir netiešs rādītājs, pēc kura var spriest par vīrieša seksuālo veselību. Ja rīta erekcija vīrietim jau ilgāku laiku ir zudusi, tas ir iemesls pamatotām bažām. Erekcijas trūkums var būt saistīts pat ar sirds nepietiekamību. Šādā gadījumā būtu ieteicams pierakstīties uz vizīti pie speciālista, jo tieši nakts un rīta erekcija ir viens no diagnostikas veidiem, kas palīdz noteikt, vai erekcijas traucējumiem ir psiholoģisks vai somatisks (ķermenisks) iemesls.

Erekcijas traucējumu iemesli

Rīta erekcija: viss, kas par šo delikāto vīrieša ķermeņa izpausmi jāzina katrai sievietei Foto: Shutterstock
Vīrieša erekcijas traucējumus atkarībā no to rašanās iemesla var iedalīt trijās grupās:

  • pilnīgs erekcijas trūkums;
  • daļējs erekcijas vājums, kā rezultātā nav iespējams veikt dzimumaktu;
  • laba erekcija pirms dzimumakta, kura mazinās vai zūd pirms vai dzimumakta laikā.

Kā atsevišķu erekcijas patoloģiju izdala priapizmu – patoloģiski ilgu erekciju.

Viens no biežākajiem vīrieša erekcijas traucējumu cēloņiem ir psiholoģiski faktori, ko rada pastāvīgs stress, un visbiežāk tie ir zemapziņas līmeņa traucējumi. Somātiska rakstura traucējumu cēlonis visbiežāk ir dažāda rakstura iekaisuma procesi, sirds asinsvadu slimības, cukura diabēts, neiroloģiskas saslimšanas un tā tālāk.

Erekcijas traucējumi, kas rodas psiholoģisku faktoru ietekmē, parasti rodas pēkšņi – nakts un rīta erekcija šajos gadījumos ir saglabāta. Traucējumi, ko rada somātiski iemesli, rodas pakāpeniski, un, tiem laika gaitā progresējot, var izzust rīta un nakts erekcija.

Kādi ir iespējamie rīta un nakts erekcijas trūkuma iemesli:

  • Paaugstināts asinsspiediens vai hipertonija;
  • Cukura diabēts;
  • Hormonāli traucējumi;
  • Sirds nepietiekamība;
  • Alkoholisms un smēķēšana;
  • Pastāvīgs fizisks vai garīgs sasprindzinājums;
  • Depresija un spēcīgs stress;
  • Antidepresantu, trankvilizatoru un urīndzenošu preparātu lietošana;
  • Mazkustīgs dzīvesveids un nepareizs uzturs.

Ja vīrietim rīta erekcija iztrūkst vairāk kā mēnesi, tad tas var liecināt arī par venēriskām saslimšanām, prostatītu vai erekcijas disfunkciju.

Lasot tālāk, varēsi uzzināt, kādi ir erekcijas traucējumu biežākie iemesli, ko iesākt, ja tavu vīrieti piemeklējusi šī liksta, un noskaidrot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas uroloģijas klīnikas vadītāja, RSU asociētā profesora Viļņa Lietuvieša viedokli un ieteikumus.

Ko iesākt, ja tavu vīrieti piemeklējuši erekcijas traucējumi

Pats galvenais ieteikums – nekādā gadījumā nemudini viņu steigties uz aptieku ar mērķi iegādāties potenci vairojošus preparātus, jo tie, neapdomīgi lietoti, var nodarīt lielu kaitējumu tava vīrieša veselībai. Šie preparāti nereti ir gan dārgi, gan izceļas arī ļoti spēcīgu iedarbību, tāpēc uz savu roku lietoti var izraisīt pat iekšējo orgānu darbības traucējumus.

Atklājot erekcijas traucējumus, nekavējoties ir jādodas pie ārsta, nevis jānodarbojas ar pašārstēšanos. Ar veselību – it īpaši reproduktīvo – labāk nejoko!

Nereti vīrieši iedzīvojas impotencē, piekopjot mazkustīgu dzīvesveidu un aptaukojoties, tādēļ jāatgādina, ka ļoti svarīgi pilnvērtīgas dzimumdzīves faktori ir arī normāls miegs, veselīgs ēdiens un aktīvs dzīvesveids. Tieši šo trīs priekšnosacījumu izpilde arī ir vislabākā profilakse, lai izvairītos no erekcijas traucējumiem. Visiem ir zināms, veselības profilaksei būtu jāvelta lielāka uzmanība nekā terapijai, bet reti kurš šo ieteikumu realizē praksē. Tādēļ jācer, ka tieši tu būsi tā, kas mudinās savu partneri parūpēties par viņa reproduktīvo veselību.

Cik izplatīti erekcijas traucējumi ir Latvijas vīriešu vidū

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas uroloģijas klīnikas vadītājs, RSU asociētais profesors Vilnis Lietuvietis skaidro, cik izplatīti erekcijas traucējumi ir Latvijas vīriešu vidū, kā vīrieša dzīvi ietekmē erektīlā disfunkcija, kā to ārstēt un kāda ir tās profilakse.

Cik izplatīta ir erektīlā disfunkcija Latvijā?

“Mēs zinām, ka erektīlā disfunkcija skar aptuveni 17–18 procentus Latvijas vīriešu. Protams, izplatība katrā vecuma grupā atšķiras, un, vīrietim novecojot, tā kļūst par aktuālāku problēmu. Tajā pašā laikā nekas nav absolūts: erektīlās disfunkcijas jautājumi var būt aktuāli 20–30 gadus vecu vīriešu vidū, bet var būt arī tādi vīrieši, kurus 60 gadu vecumā šī problēma neskar. Šie vecākie kungi ir aktīvi, sportiski un pie ārsta negriežas, jo viņiem tādu problēmu nav.

Kāpēc vēl attīstās erektīlā disfunkcija, neskaitot vīrieša organisma novecošanos?

“Biežākais erektīlās disfunkcijas parādīšanās vecums ir pēc 50 gadiem, kad notiek izmaiņas sirds asinsvadu sistēmā. Dzimumorgānos vīrietim ir sīku asinsvadu tīkls, kurus izklāj speciālas asinsvadu šūnas – endotēlijs. Parasti problēmas sākas tad, ja kungs savas dzīves laikā asinsvadus ir pastiprināti bojājis. Tā var būt smēķēšana, alkoholisms, cukura diabēts, nepareiza medikamentu lietošana vai kāds cits iemesls. Tad arī šis jautājums biežāk manifestējas.”

Ko vīrietim iesākt, ja parādās pirmās erektīlās disfunkcijas pazīmes?

“Vīrietim ir jāsaprot, ka viņam vairs nav 20 gadi un pats no sevis nekas nepāries. Daba viņam dod zīmes par to, ka kaut kas nav kārtībā, un šīs zīmes parasti norāda uz problēmām ar asinsvadiem. Tos vajadzētu pārbaudīt.

Erekcijas traucējumi var būt dažādu slimību simptoms, līdzīgi kā klepus. Klepus var būt bronhīta, aizsmakuma, plaušu vēža, plaušu karsoņa, tuberkulozes un citu slimību gadījumā. Erekcijas traucējumi visbiežāk norāda uz asinsvadu problēmām, bet tikpat labi tie var būt audzēju ierosināti, neiroloģiski vai saistīti ar muguras smadzeņu slimībām. Taču viens ir pilnīgi skaidrs – ir nepieciešams pārbaudīt veselību.

Svarīgi ir nekrist panikā. Cilvēka pirmā reakcija uz kaut kādiem veselības traucējumu simptomiem bieži vien ir panika, jo nezināmais mūs biedē.

Šeit vietā ir sakāmvārds par to, ka rūgtā patiesība ir labāka par saldajiem meliem. Tikai uzzinot patieso problēmu, mēs varam ar to cīnīties un novērst. Samērā vienkārša diagnostika var atklāt ļoti nopietnu saslimšanu, tāpat, lietojot visparastākās asinsspiedienu normalizējošas zāles, funkcija var atgriezties un cilvēks var atkal būt mierīgs. Vismuļķīgākais ir slēpties un par savu problēmu nerunāt atklāti.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.