Foto – Andris Eglītis

“Gribi palīdzēt meža dzīvniekiem – ej roc sniegu!” Visgrūtāk patlaban klājas stirnām 9

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

“Gribi palīdzēt meža dzīvniekiem – ej roc sniegu!” skubina dabas pētnieks Vilnis Skuja. Kaut arī iestājies siltāks laiks, kupenas kūst lēni, turklāt veidojas sērsna un apledojums.

Visgrūtāk patlaban klājas stirnām. Ja sniegs ir līdz celim – meža zvēriem tās ir nepatikšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vislabākais veids, kā palīdzēt meža iemītniekiem, ir atšķūrēt vai atrakt blīvo sniega slāni, lai radības var piekļūt augsnei.

Tad pietiks pat ar daļēji noraktu sniega kārtiņu. Saule darīs savu un zvēri paši pratīs tikt galā ar atlikušo slāni. Par šādām oāzēm būs pateicīgas arī laukirbes un pelēkie zaķi.

Sastāda ēdienkarti

Pēkšņā jūtu uzplūdā aiznest uz mežu burkānus un kāpostgalvu nav vērts. Dzīvnieki barību meklē tikai tur, kur, pēc viņu rīcībā esošajām ziņām, tā varētu būt.

Burkānus var nest, piemēram, uz vietu, kur mednieki piebaro dzīvniekus. Vai arī tur, kur tie mēdz mieloties. Pie mājām tās mēdz būt kompostkaudzes.

Vēl kāds iemesls, kādēļ stirnas ignorē dārzeņus, – atšķirībā no spēcīgo žokļu īpašniekiem aļņiem un staltbriežiem, stirnai ir tikpat trausls žoklītis kā viņa pati. Tā spēj apgrauzt tikai pumpurus, zaru galiņus gan dārzā, gan mežā. Tādēļ stirnas mielastam paredzētos dārzeņus sagriež pēc iespējas smalkāk. Topā stirnām būs burkāni, āboli.

Palutina irbes

Ja zināmas vietas, kur dzīvo laukirbes, var palīdzēt arī tām. No sniega un sala tās nebīstas, ja vien ir pilna guziņa. Putniem patiks, ja uzturēšanās vietu tuvumā sniegā tiks izraktas nelielas (metru vai divus) plašas bedrītes. Tajās putni tiks pie dabas dotās maltītes un pie viena novērtēs arī cilvēka pabērtās auzu pārslas, graudus.

Gulēšanai sniega sega laukirbēm ir tieši vajadzīga, jo tajā ir siltāk un drošāk – bariņš saspiežas ar astēm kopā draudzīgā aplītī. Interesanti, ka zaķi ir labi palīgi irbēm. Zaķu izkārpīto ēdamgaldu izmanto arī irbes.

Reklāma
Reklāma

Apdomā sekas

Palīdzot putniem un dzīvniekiem, jārēķinās, ka viņi novērtēs to un savās apciemojumu kartēs turpmāk iekļaus šīs laipnās vietas. Daudzi dārznieki tik tāpēc vien piebaro putnus, lai piesaistītu šos bezmaksas sanitārus savam dārzam kukaiņu medībās.

Taču par pārnadžu vizīti var būt mazāks prieks. Ja stirnas piebaros māju tuvumā ziemā, tās nāks arī pavasarī un vasarā, lai dārzā nogaršotu tulpju, zirņu, zemeņu asnus un citus gardumus.

Drošākais risinājums – aptīt kociņus ziemā un pavasarī sargājamās dobes apsegt ar agrotīklu, aplikt sētiņu sakņu dārzam. Kad sāksies vasara, vitamīnu un našķu pietiks visur, uz dārzu tās nāks mazāk.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.