Neilgi pēc tam, kad Rumānijas pretkorupcijas direktorāts izvirzīja apsūdzības valdības vadītājam Viktoram Pontam, pie valdības ēkas sapulcējās protestētāji, kuri pieprasīja premjera demisiju. “Ponta, neaizkavējies, atkāpies!” rakstīts uz kāda mītiņa dalībnieka plakāta.
Neilgi pēc tam, kad Rumānijas pretkorupcijas direktorāts izvirzīja apsūdzības valdības vadītājam Viktoram Pontam, pie valdības ēkas sapulcējās protestētāji, kuri pieprasīja premjera demisiju. “Ponta, neaizkavējies, atkāpies!” rakstīts uz kāda mītiņa dalībnieka plakāta.
Foto – AFP/LETA

Rumānijas premjeru apsūdz korupcijā 0

Rumānijas Nacionālais pretkorupcijas direktorāts (DNA), kurš pēdējos gados ievērojami pastiprinājis cīņu pret korupciju valsts augstākajos varas ešelonos, 
pagājušās nedēļas nogalē uz pratināšanu izsauca Rumānijas premjerministru Viktoru Pontu un izvirzīja viņam apsūdzības krāpniecībā, nodokļu nemaksāšanā un naudas atmazgāšanā, informē starptautiskās ziņu aģentūras.

Reklāma
Reklāma

Konstitucionālās krīzes priekšvakarā

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Rumānijas prezidents Klauss Johanniss, kurš šajā amatā tika ievēlēts pērn un kurš savu priekšvēlēsanu kampaņu būvēja ap solījumiem izskaust valstī izplatīto korucpiju, aicinājis Pontu atkāpties no amata. Taču par krāpniecību aizdomās turamais valdības vadītājs paziņojis, ka premjera amatā viņu apstiprinājis Rumānijas parlaments un tikai tas ir tiesīgs lemt par viņa atstādināšanu. Rumānijas mediji informē, ka jau šonedēļ valsts parlaments, kurā vairākumu bauda Pontas vadītā Sociāldemokrātiskā partija un tās sabiedrotie, lems par tiesiskās imunitātes atcelšanu premjeram.

Rumānijas politikas apskatnieki paredz, ka, likumdevējiem tomēr balsojot par Pontas pasargāšanu no izmeklēšanas, valstī varētu iestāties konstitucionālā krīze, ko raksturotu prezidenta Johannisa un tiesu cīņa pret premjerministru un parlamentu. Britānijas ietekmīgais izdevums “The Economist” spriež, ka, neskatoties uz to, ka pēdējos gados Rumānija ievērojami pastiprinājusi cīņu pret korupciju, uz ko uzstājuši valsts sabiedrotie kā Eiropas Savienībā, tā ASV, likumdevēju balsojums par Pontas tiesisko imunitāti būs izšķirošs pārbaudījums Rumānijas gatavībai patiesi vērsties pret krāpniecību valsts politiskajā virtuvē.

Apsūdz naudas atmazgāšanā

CITI ŠOBRĪD LASA

42 gadus vecais Ponta tiek apsūdzēts līdzdalībā vairākos krāpnieciskos darījumos. Daļa apsūdzību ir saistītas ar laiku no 2007. līdz 2008. gadam, kad viņš strādāja par advokātu Danam Sovam piederošajā juristu uzņēmumā un saņēma 3000 eiro mēnesī lielu atalgojumu par konsultācijām, kas patiesībā netika sniegtas. Raidsabiedrība “BBC”, atsaucoties uz Rumānijas medijiem, informē, ka šajā laikā Ponta esot izmantojis nelegāli iegūto naudu no Sovas advokātu biroja, lai iegādātos divus luksusa klases dzīvokļus Rumānijas galvaspilsētā Bukarestē un automašīnu “Mitsubishi Lancer”.

Tāpat DNA apsūdz Pontu, ka viņš pēc kļūšanas par ministru valsts valdībā kopā ar Sovu viltoja dokumentus, kas apliecināja, ka viņš no Sovas biroja saņēma nelegālas naudas summas. Turklāt 2012. gadā Ponta, būdams jau premjerministrs, iecēla Sovu par infrastruktūru projektu un ārvalstu investīciju ministru. Šobrīd Sova ir transporta ministrs Pontas vadītajā valdībā. Rumānijas pretkorupcijas izmeklētāji norāda uz interešu konfliktiem, kas izveidojušies starp premjerministru un viņa līdzgaitnieku Sovu, pret kuru arī­dzan uzsākta izmeklēšana saistībā ar korupciju.

Grib apturēt korupcijas apkarotājus

Pagājušajā gadā Rumānijas pretkorupcijas direktorāts uzsāka izmeklēšanu 1051 lietā, kurā figurēja augsta līmeņa vietējie politiķi, tostarp septiņi bijušie ministri, četri likumdevēji, 39 pilsētu mēri, kā arī viens Eiropas Parlamenta deputāts. Savukārt šā gada pirmajos mēnešos Rumānijas pretkorupcijas direktorāts saistībā ar apsūdzībām krāpniecībā aizturējis virkni Rumānijā pazīstamu cilvēku, tostarp bijušos ministrus, mediju uzņēmumu vadītājus, tiesnešus un prokurorus. Aizturēto vidū ir arī Rumānijas bijusī tūrisma ministre un pagājušajā gadā notikušo prezidenta vēlēšanu viena no kandidātēm Elena Udrea. DNA uzsācis izmeklēšanu arī pret Pontas māti, māsu, svaini un svaiņa tēvu, kurš ir deputāts Rumānijas parlamenta augšpalātā jeb senātā. Ponta noraida visas viņam izvirzītās apsūdzības un kritizē DNA, apgalvojot, ka pret viņu uzsākta politiskā izrēķināšanās. Viņš paziņojis, ka “nekādos apstākļos nevar pieņemt situāciju, kurā DNA valda pār parlamentu, valdību un šīs valsts pilsoņiem”, informē raidsabiedrības “Brīvā Eiropa” interneta vietne.

Reklāma
Reklāma

Rumānijas politikas apskatnieki bažījas, ka Pontas mēģinājumi paglābt sevi un savus līdzgaitniekus no tiesāšanas varētu apdraudēt līdz šim veiksmīgo korupcijas izskaušanas kampaņu. Parlamentā jau tiek apspriesti likumprojekti, kas, kā sarunā ar “The Economist” norādīja pretkorupcijas aktīviste Laura Stefana, stājoties spēkā, ievērojami ierobežos DNA pilnvaras. Tāpēc tiek prognozēts, ka, Pontam neatkāpjoties no premjera amata, ne tikai palielināsies domstarpības starp prezidentu Johannisu un parlamentu, bet arī tiks apdraudētas Rumānijas attiecības ar sabiedrotajiem ES un NATO. Rumānijas ziņu portāla “hotnews.ro” galvenais redaktors Kristians Pantazi sarunā ar raid­sabiedrību “Brīvā Eiropa” izteicis minējumus, ka pēc apsūdzību izvirzīšanas Pontam starp Bukaresti un rietumvalstīm jau sākušās “intensīvas diskusijas”. “Ņemot vērā spriedzes pilno un nestabilo reģionālo situāciju, korupcijā apsūdzēts cilvēks valdības vadītāja postenī Rumāniju padarītu ļoti ievainojamu,” spriedis apskatnieks.