Vairāki tūkstoši sezonas strādnieku pulcējas Klužas pilsētas lidostā Rumānijā, lai speciālreisos dotos uz Vāciju strādāt dārzeņu un ogu novākšanā.
Vairāki tūkstoši sezonas strādnieku pulcējas Klužas pilsētas lidostā Rumānijā, lai speciālreisos dotos uz Vāciju strādāt dārzeņu un ogu novākšanā.
Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Rumāņu viesstrādnieku desanti Eiropā 1

Aprīlī vairāki desmiti avioreisu ar tūkstošiem rumāņu viesstrādnieku ieradās Britānijā un Vācijā, lai iesaistītos dārzeņu un ogu novākšanā vietējās fermās.

Reklāma
Reklāma

Briti un vācieši laiskojas uz dīvāna

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Nevienam no viesstrādniekiem netika atļauts iekāpt lidmašīnā, ja viņiem bija Covid-19 slimības pazīmes, taču sociālā distancēšanās nebija prātā aptuveni vairākiem tūkstošiem sezonas strādnieku, kas 9. aprīlī pulcējās Klužas pilsētas lidostā Rumānijā, lai 12 speciālreisos dotos uz Vāciju, kur vairākus mēnešus strādās dārzeņu un ogu novākšanā.

Lai gan daudzas valstis ir slēgušas robežas vai ieviesušas ļoti stingru robežkontroli sakarā ar Covid-19 pandēmiju, Britānija un Vācija uzaicināja tūkstošiem rumāņu viesstrādnieku, jo ne briti, ne vācieši, kaut gan daudzi no viņiem palikuši bez darba, ļoti negribīgi iesaistās lauksaimniecības darbos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vācijā aprīlis ir sparģeļu novākšanas laiks, kad no zemes jāizvelk baltās saknes, bet zaļie stublāji paliek vasarai. Agrie sparģeļi ar šķiņķi un sviestu ir vācu delikatese, bet šogad daļa ražas paliks nenovākta, jo ceļošanas ierobežojumi koronavīrusa epidēmijas dēļ liedz iebraukt viesstrādniekiem no Austrumeiropas, atzīmē žurnāls “The Economist”.

Britānijas lidostā Stenstedā Londonas tuvumā aprīļa vidū ieradās pirmā nofraktētā lidmašīna “Boeing 737” ar 180 rumāņu viesstrādniekiem, kuri tūlīt no lidostas ar autobusiem devās uz fermām Anglijas dienvidaustrumos, kur dārzeņi un augļi nogatavojas visagrāk.

Tuvākajos mēnešos tiks rīkoti vēl vismaz pieci speciālreisi, jo vairākas lidsabiedrības (“EasyJet”, “Ryanair” un “Wizz”) ir apturējušas regulāros lidojumus starp Apvienoto Karalisti un Austrumeiropas valstīm.

Lai gan koronavīrusa pandēmija izraisījusi strauju bezdarba pieaugumu, briti nesteidzas pieteikties lauku darbos. Britānijas Lauksaimnieku un uzņēmēju apvienība brīdinājusi, ka pašreizējie ceļošanas ierobežojumi Eiropā var atstāt vietējās fermas un lauksaimniecības uzņēmumus bez pietiekama skaita darbinieku ražas novākšanai.

Frančus aicina ­pievienoties ­”lauksaimnieku dižajai armijai”

Francijas un Vācijas valdības ir mudinājušas tūkstošiem cilvēku, kas palikuši bez darba koronavīrusa pandēmijas dēļ, iesaistīties sezonas darbos, ko parasti veica viesstrādnieki no Eiropas dienvidiem un austrumiem.

Bulgārija, no kurienes agrākajos gados Eiropā ieradās daudz sezonas strādnieku, paziņojusi, ka pēdējās divās nedēļās vairāk nekā 200 000 tās pilsoņu atgriezušies mājās no Rietumeiropas valstīm.

Rietumeiropas valstu lauksaimnieku organizācijas aicina darbu zaudējušos pilsētniekus nelaiskoties uz dīvāna, bet doties lauku darbos.

Reklāma
Reklāma

Francijas lauksaimniecības ministrs Did­jē Gijoms televīzijas uzrunā uzstājies ar izmisīgu lūgumu cilvēkiem, ko mājās iesprostojusi pandēmija, palīdzēt aizpildīt vairākus simtus tūkstošu darba vietu laukos.

“Pievienojieties franču lauksaimnieku dižajai armijai!” Gijoms aicināja slēgto restorānu darbiniekus. Francijas valdība atvieglojusi darbinieku nolīgšanu lauksaimniecības jomā jaunā tīmekļa vietnē.

Līdzīgu vietni izveidojusi arī Vācijas valdība, atzīmējot, ka valsts fermās trūkst 300 000 strādnieku, kuru iebraukšanu kavē koronavīrusa ierobežojumi, un aicinot darbā apkalpojošās jomas darbiniekus un studentus. “Mums jūs vajag – ātri!” teikts paziņojumā.

Britānijas valdība pievienojusies Vācijai un Francijai, aicinot ļaudis “palīdzēt aizpildīt robu lauku nodarbinātības jomā un gādāt, lai mūsu lieliskie augļi un dārzeņi būtu uz šķīvjiem vasaras mēnešos”, paziņojis Apvienotās Karalistes vides ministrs Džordžs Jūstiss. Apvienotās Karalistes valdība nesen četrkāršoja līdz desmit tūkstošiem sezonas strādnieku skaitu, kas var iebraukt no valstīm ārpus ES.

Eiroparlamenta Lauksaimniecības komitejas priekšsēdis Norberts Linss marta beigās ierosināja, ka Eiropas Komisijai būtu jāpiešķir sezonas strādniekiem īpašas ceļošanas atļaujas un jārīko lidmašīnu līgumreisi, kā arī vilcienu un autobusu braucieni.

Ļoti svarīgi ir rīkoties ātri, atzīmē Itālijas zemnieku federācijas pārstāvis, uzsverot, ka vairāk nekā ceturto daļu lauksaimniecības produkcijas valstī novāc ārzemju strādnieki. Spānijas mediji ziņo, ka vairāki tūkstoši sieviešu no Marokas, kas agrāk strādāja zemeņu plantācijās, šogad nevar ierasties Spānijā ceļošanas ierobežojumu dēļ.

Eksperti atzīmē, ka samazinātais ārzemju lauk­strādnieku skaits Eiropas fermās vairos nenovāktās ražas apjomu apstākļos, kad pārtikas piegādes globālās ķēdes jau tā ir saspringtas Covid-19 pandēmijas dēļ. Vairāku Rietumeiropas valstu nodarbinātības firmu pārstāvji atzīmē, ka, ekonomisku apstākļu spiesti, viesstrādnieki no Austrumeiropas turpinās ierasties, ja to neliegs ceļošanas ierobežojumi.

Migrācijas jautājumu eksperti atzīst, ka viesstrādnieki ir kļuvuši par daudzu valstu ekonomikas “strukturālu sastāvdaļu”, jo rietumnieki negrib veikt smagus un mazapmaksātus darbus.