Lieliska vieta atpūtai ir soliņi vai namiņi bērnu rotaļām ap koku.
Lieliska vieta atpūtai ir soliņi vai namiņi bērnu rotaļām ap koku.
Foto: Inita Šteinberga

Kā sadzīvot ar lielu koku pagalmā 0

Ja pagalmā aug liels koks, tā ir vērtība, ar kuru jāprot saprasties. Tad to var jauki apdzīvot un baudīt ēnu vasarā.

Reklāma
Reklāma

Mizu nebojā

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 228
Lasīt citas ziņas

“Attiecības ar kokiem veido gluži tāpat kā ar cilvēkiem, galvenais, jācenšas nesāpināt,” teic dendroloģe Zaiga Graudiņa. Pirms kaut ko dara dārzā, jāapdomā, kā to varētu uztvert koks.

Piemēram, daudzi izliek dārzā būrīšus. Tos labāk vajadzētu iekārt zarā pie koka, nevis naglot vai pietīt ar stieplēm. Ja būrītis tiek pietīts, tinumu katru gadu pārsien un palaiž vaļīgāk. Savukārt naglas rada brūces, caur kurām kokā var iekļūt slimību izraisītāji, jo koks nav paredzēts šādām traumām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lieliska vieta atpūtai ir soliņi vai namiņi bērnu rotaļām ap koku. Tos gatavo tā, lai nesošās konstrukcijas ir ap koku, netraumējot to.

Jāšūpojas uzmanīgi

Dārzu ierīkotāji neiesaka skaistos un vērtīgos kokos kārt šūpoles bērniem. Aktīva šūpošanās koka izjūtās pielīdzināma vētrai, kas purina katru dienu un var pat piebeigt. Taču uz dažām dienām iekārtas atrakcijas lielu postu nenodarīs (ja auklas negriezīsies koka mizā). Jo gludāka un maigāka koka miza, jo lielāks ir risks to traumēt.

Ja iekārs sēžamkrēslus vai šūpuļtīklu pietiekami resnā kokā, tas koku apgrūtinās mazāk. Taču vecajai ābelei, kad tā ābolu pilna, likt turēt papildu svaru nebūtu godīgi.

Saudzē saknes

Kokam sevišķi jāsargā pazemes daļa – saknes. Ir gadījumi, kad koku no­smacē, uzberot izlīdzinošu augsnes slāni mauriņa sēšanai. Par 10 centimetriem koki nebēdās, taču jau 20 cm bieza kārta daudziem var nepatikt. Savukārt tūjas nebēdās pat par biezāku slāni, jo zemākie zari pat apsakņosies. Arī priedes pieradušas pie tā, ka kāpas var apbērt stumbru pat metra biezumā.

Arī straujas gruntsūdens maiņas kokam nepatīk. Tā pazemināšanos (netālu izrakts dīķis) koki pacietīs labāk, reaģēs pakāpeniski. Taču, ja kādā vietā pēkšņi sāk krāties ūdens, strauji iznīks pat simtgadīgi milži.

Ja koka sakņu zonā nākas veikt dziļus rakumus un apcirst tās, ieteicams samazināt arī koka vainagu (bojātās saknes vairs nevarēs apgādāt visu lapotni ar barības vielēm). Kokam sevišķi pāri nenodarīs, ja nozāģēs apakšējos zarus. Tos zāģē, neatstājot stumbeņus, līdz mizas valnītim.

Ja nav speciālu zināšanu, koka vainaga augšējā daļā iejaukties nevajag.

Reklāma
Reklāma

Atbalsta:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.