Vijas Celmiņas dārgākais darbs, “Lead Sea #2”.
Vijas Celmiņas dārgākais darbs, “Lead Sea #2”.
Foto: Christie’s

Sanfrancisko Modernās mākslas muzejā – desmit gadus tapusi Vijas Celmiņas izstāde 0

Sanfrancisko Modernās mākslas muzejā (SFMOMA) atklāta pasaulē pazīstamās latviešu izcelsmes mākslinieces Vijas Celmiņas retrospekcija, kura rosinājusi mākslas portālu “Artnet” izpētīt mākslinieces darbu tirgus vērtību.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Izstādē iekļauti gandrīz 150 darbi – aptuveni puse no mākslinieces vairāk nekā 55 gados paveiktā. Jāpiezīmē tiem, kas nav pazīstami ar Vijas Celmiņas daiļradi, – viņas neticami rūpīgie, detalizētie, taču vienlaikus emocionāli izjustie kosmosa, jūras viļņu un tuksnešu zīmējumi top neiedomājami lēni.

SFMOMA kurators Gerijs Garels uzsver – lai kas būtu attēlots Vijas Celmiņas zīmējumā, tas sniedz “intensīvu klātbūtnes izjūtu, vērošanas intensitāti, kas nav tipiska”. Īpaši patiesi tas esot šajā laikā, kad cilvēka uztvere pastāvīgi tiek bombardēta ar tēlu simtiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vijas Celmiņas darbu lēnais tapšanas process, ticams, noteicis to, ka tikai 11 viņas darbi pārdoti dārgāk nekā par miljonu eiro.

Jaunākais rekords piedzīvots nupat novembrī, kad Kristija izsolē par 4,3 miljoniem dolāru nopirkts viņas 1969. gadā tapušais zīmējums “Lead Sea #2”. Sākotnēji tika prognozēts, ka zīmējums tiks pārdots par 1,5-2,5 miljoniem.

Kopumā no 38 Vijas Celmiņas darbiem, kas šogad pārdoti izsolēs, 22 no tiem galīgā cena bijusi augstāka par sākotnēji prognozēto, diviem – zemāka, un trīs nav izdevies pārdot.

Taču gadījumu, kad kāds Celmiņas darbs paliek nenopirkts, ir maz, uzsver “Artnet”, daudz biežāk to gribētāji paliek tukšā. Gerijs Garels jau desmit gadus cenšoties paplašināt SFMOMA Vijas Celmiņas darbu krājumu, taču tas esot “grūti, jo mākslas dīleri gluži vienkārši paziņo, ka nekas nav pieejams, turklāt tas bija vēl pirms viņas daiļrades cena kāpa”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.