Foto: TASS/ SCANPIX/ LETA

Kāpēc sejas masku nevar dezinficēt ar hloru? 12

Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

“Zinot hlora gāzes spēcīgās dezinficējošās īpašības, brīnos, ka tā netiek ieteikta vienreiz lietojamo (arī daudzkārt lietojamo) sejas masku sterilizēšanai, lai varētu izmantot atkārtoti.

Tas ir vienkārši izdarāms – maska jāieliek traukā ar gāzi un pēc neliela laiciņa jāizņem. Pēc tam tā uzreiz jāievieto noslēdzamā plēves maisiņā, šādi tiek sterilizēta arī maisiņa iekšpuse. Pēc tam atliek masku un maisiņu piekarināt pie auklas, lai gāzi izvēdinātu. Kāpēc infektologi vai citi speciālisti līdz šim nav ieteikuši izmantot šo paņēmienu?” jautā Gunārs no Jelgavas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atbild Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors asociētais profesors Ivars Vanadziņš:

“Šāds ieteikums vērtējams kā potenciāli bīstams. Hlors ir klasificēts kā cilvēkiem akūti toksiska viela, pat ļoti mazās devās tai raksturīga kairinoša ietekme uz elpošanas ceļiem un acīm.

Hloram raksturīgi arī ilgtermiņa toksiski efekti. Šāda masku dezinficēšana rada ļoti augstu risku tam, ka apstrādātajās maskās varētu palikt hlora gāzes daļiņas (to izmērs ir līdzīgs masku poru izmēram, tāpēc tās var ieķerties filtrējošajā materiālā), kuras, uzliekot masku, tiktu ieelpotas vai ar izelpoto gaisu nonāktu lietotāja acīs.

Tieši tāpēc hlora izmantošana nav atzīta par efektīvu un drošu pasākumu. Tāpat vienreizlietojamo masku atkārtota lietošana nav rekomendēta, jo porainais filtrējošais materiāls kļūst neefektīvs – tā poras aizpilda gaisā esošās daļiņas, un gaiss vairs neplūst cauri, bet gar maskas malām, nenodrošinot tās darbību.”