Franču baltās un Holmogoras zosis. Foto – Valdis Semjonovs

Seši mēneši līdz zoss cepetim. “Kalna Strautiņu” saimnieku padomi 0

TAMĀRAI un VALERIJAM RAZUVAJEVIEM, kuri saimnieko Iecavas novada “Kalna Strautiņos”, ir lielākais pīļu un zosu ganāmpulks Latvijā. Rosīgie saimnieki uz jauno mājvietu pārcēlušies tikai pagājušā gada pavasarī, bet jau paguvuši daudz izdarīt – izrakuši dīķi, uzcēluši kūti. Pašlaik ganāmpulkā ir aptuveni 3000 putnu: pīles, zosis, dējējvistas, broileri, pērļu vistas, tītari.

Reklāma
Reklāma

Putni ātri pieņemas svarā

Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Lasīt citas ziņas

Lai apgādātu saimniecību ar nepieciešamo putnu skaitu, daļa mazuļu ir pirkti, bet vairāk nekā puse pašu inkubatoros izperēti. Pašlaik te audzē franču baltās un Holmogoras gaļas šķirnes zosis, no kurām 70 dienās var iegūt ap 3,5 kg smagu kautķermeni.

– Mums gan pircēji vienmēr pasūta lielākas, treknākas zosis, tāpēc tās nobarojam sešus mēnešus, palielinot svaru līdz 5–6 kilogramiem, – stāsta iecavniece. – Abu šķirņu putni ātri pieņemas svarā, vienīgi pelēcītes Holmogoras zosis ir izturīgākas pret slimībām, kustīgie putnēni jau trešajā dzīves dienā grib ganīties laukā. Ar franču šķirnes zosīm lielāka ņemšanās – līdz mēneša vecumam zoslēni jāuzpasē tāpat kā broileru cālīši, citādi daudzi iet bojā. Tie var ciest no aukstuma, mitruma, caurvēja. Savukārt priekšrocība ir tā, ka pēc plūkšanas uz balto zosu ķermeņa tikpat kā nepaliek spalvu celmi un liemeņi labi izskatās. Vasarā zosu gaļu pie mums pērk retāk, tomēr arvien turam rezervē pieaugušus putnus, lai varam nokaut jebkurā brīdī, ja ir pasūtījums. Aktīvākā tirdzniecība sākas pirms Mārtiņiem un Ziemassvētkiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tamārai pašai vislabāk patīk pīles, jo pīlēni strauji aug un ir daudz izturīgāki nekā citu mājputnu mazuļi. Saimniecībā pārsvarā tur Pekinas, mazāk – Ukrainas, muskuspīles un pudeļpīles. Pekinietes aug ļoti intensīvi un labi izmanto barību, tām sulīgu un mīkstu gaļu var iegūt jau divu mēnešu laikā. Putniem ir balts apspalvojums un kautķermenis izskatās labāk. Pudeļpīlēm ir mazāks svars, tomēr arī no tām var gatavot cepeti, ieliekot iekšā pudeli ar karstu ūdeni vai sulu un cepot cepeškrāsnī. Tāpat pīļu gaļu var grilēt. Tomēr pudeļpīles izmanto galvenokārt olu ieguvei, jo tās ir ražīgas dējējas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.