Foto – Shutterstock

Sieva laikam mani krāpj. Algošu privātdetektīvu. Kādas ir viņa tiesības un pienākumi? 1

Ar sievu un viņas bērnības draugu nolēmām veidot kopīgu biznesu, taču tagad man radušās aizdomas, ka viņi mani krāpj – gan pārkāpj laulību, gan veic kaut ko aizdomīgu biznesā. Pagaidām reālu pierādījumu nav. Brālis ieteica meklēt palīdzību pie privātdetektīva. Kādas ir privātdetektīvu tiesības un pienākumi?  KRIŠJĀNIS OGRES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Piedāvātie pakalpojumi

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Latvijā detektīvu darbību reglamentē Detektīvdarbības likums. Ar detektīvdarbību jāsaprot pakalpojumi, ko, pamatojoties uz līgumu, fiziskai vai juridiskai personai sniedz licencētas detektīvsabiedrības vai sertificēts detektīvs.

Detektīvsabiedrība un detektīvs var sniegt šādus pakalpojumus:

CITI ŠOBRĪD LASA

1) vākt ziņas civillietās un krimināllietās;

2) meklēt noziedzīgu nodarījumu izdarījušas vai bezvēsts pazudušas personas;

3) noskaidrot ar noziedzīgu darbību saistītus faktus, lietas vai personas;

4) sniegt konsultācijas fiziskām un juridiskām personām drošības jautājumos;

5) noskaidrot negodīgas konkurences, nelikumīgas komercdarbības vai citas nelikumīgas saimnieciskās darbības faktus;

6) vākt personu raksturojošas ziņas pirms darba līguma vai cita civiltiesiska līguma noslēgšanas un ziņas par personas maksātspēju;

7) pārbaudīt ar apdrošināšanas līguma saistību izpildi un materiālo zaudējumu atlīdzināšanu saistītas ziņas;

8) meklēt fizisko un juridisko personu nozaudēto vai prettiesiski atsavināto mantu.

Detektīvsabiedrība un detektīvs var sniegt arī citus pakalpojumus, ja tie nav pretrunā ar likumu un ir paredzēti iepriekš minēto mērķu sasniegšanai.

Kas detektīvam atļauts, kas aizliegts

Detektīvs ir tiesīgs veikt maskētu (slēptu) personas aptauju un pieņemt rakstveida paskaidrojumu par interesējošajiem faktiem un lietas vai notikuma apstākļiem; ar īpašnieka vai likumīgā valdītāja atļauju apskatīt publiski nepieejamas, kā arī publiski pieejamas vietas, ēkas, būves, telpas, iekārtas, aprīkojumu, priekšmetus un dokumentus; veikt personu, lietu un to kustības atklātu vai maskētu (slēptu) novērošanu un izsekošanu.

Reklāma
Reklāma

Šiem pasākumiem atļauts izmantot videoierakstus, audioierakstus un fotouzņēmumus, kā arī citus tehniskos līdzekļus, ja tas neapdraud cilvēku dzīvību vai veselību, apkārtējo vidi un nav aizliegts ar likumiem un citiem normatīvajiem aktiem. Lielāko daļu informācijas detektīvs saņem no dažādiem avotiem. Viņš, piemēram, var izlikties par žurnālistu vai aptaujas veicēju un tādējādi izdibināt nepieciešamo informāciju.

Veicot detektīvdarbību, aizliegts radīt personām fizisku, morālu vai materiālu kaitējumu, apdraudēt cilvēku dzīvību un veselību, apkārtējo vidi, lietot vai draudēt lietot fiziskās ietekmēšanas līdzekļus, pamudināt uz noziedzīgu rīcību.

Kā neiekrist

Nereti par detektīviem izliekas dažādi krāpnieki. Šādi ļaudis mēdz uzkrītoši reklamēties, no klienta paņem avansu, bet pēc tam neko nedara vai pat vispār pazūd. Lielās detektīvu aģentūras savukārt reklamējas reti.

Lai izvairītos no krāpniekiem, klientiem jāzina, ka detektīvdarbība ir stingri licencēta. Pirms sākat sadarbību, noteikti prasiet uzrādīt licenci vai sertifikātu, turklāt derētu to pārbaudīt Iekšlietu ministrijā, jo dokuments var nebūt derīgs.

Detektīvsabiedrībai un detektīvam nav atļauts apzināti maldināt klientus un izmantot iegūto informāciju pretēji valsts vai ar likumu aizsargātām klienta vai citu personu interesēm; nodot sertifikātu citām personām; veikt operatīvās darbības pasākumus (piemēram, kratīšanu); bez klienta piekrišanas izpaust iegūto informāciju (izņēmums ir likumos noteiktie gadījumi).

Ja detektīvs pārkāpj šos aizliegumus, viņa sertifikātu var anulēt.

UZZIŅA

* Detektīvdarbību var uzsākt detektīvsabiedrība (juridiska persona) pēc speciālas atļaujas (licences) saņemšanas vai detektīvs (fiziska persona) pēc speciāla sertifikāta saņemšanas.

* Licenci detektīvsabiedrībai izsniedz uz nenoteiktu laiku, bet sertifikātu privātdetektīvam izsniedz uz pieciem gadiem.

* Detektīvu pakalpojumiem nepastāv vienotas cenas. Viss atkarīgs no privātdetektīva profesionālā līmeņa, iespējamiem izdevumiem un pasūtījuma sarežģītības pakāpes.

* Detektīvdarbību kontrolē Valsts policija, kam ir tiesības šim nolūkam pieprasīt nepieciešamos dokumentus un mutisku vai rakstisku informāciju.

* Detektīvam ir pienākums nodot tiesībaizsardzības iestāžu rīcībā visu iegūto informāciju par gatavotiem vai izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem, kā arī ar tiem saistītām personām.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.