Foto – Shutterstock

Pudelīte sirdszāļu, kaklā pūšams aerosols, sievas pieliets balzams tējai – dzērājšoferu attaisnojumi tiesā 2

“Es neesmu dzēris alkoholu! Es tikai sirdspilienus lietoju!” Šādus argumentus nereti dzird ceļu policisti no autovadītājiem, kas pieķerti braucam reibumā. Bet vai var no pudelītes korvalola un baldriāniem dabūt divas promiles alkohola? Nē, nevar gan, un tiesa parasti arī nenotic dzērājšoferu izdomājumiem. Turklāt no likuma viedokļa ir pilnīgi vienalga, kādā veidā alkohols nokļuvis organismā: ar dzērieniem, ēdieniem, zālēm, pavasara skūpstiem vai jebkādā citā veidā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Lasīt citas ziņas

Lūk, daži gadījumi no tiesu prakses, kur lemts par sodu autovadītājiem, kuri tiesā stāstījuši, ka promiles, iespējams, ieguvuši no medikamentiem.

Paģirās un ar korvalolu pēc dēļiem

2016. gada 1. decembrī dienas vidū uz šosejas Rīga–Ventspils netālu no Spuņciema ceļu policija apturēja kādu automašīnu “Opel Zafira”, kuras vadītājs izrādījās 1,0028 alkohola promiļu reibumā (Latvijā transporta līdzekļu vadītāji ar stāžu līdz diviem gadiem, kā arī autobusu, tramvaju, trolejbusu vadītāji pie stūres drīkst sēsties reibumā līdz 0,2 promilēm; visi pārējie vadītāji ar stāžu virs diviem gadiem – līdz 0,5). Policijas uzmanību auto pievērsa tāpēc, ka vairākas reizes izbrauca no savas joslas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīgas rajona tiesai vadītājs taisnojās, ka izdzēris naktī apmēram 0,5 litrus šņabja, jo bija sastrīdējies ar draudzeni, bet no rīta piedzēries nejuties. No rīta bijis slikti ar sirdi, tādēļ izdzēris zāles. Esot invalīds un iztiekot no 177 eiro pensijas, piepelnoties ar dažādiem galdniecības darbiem. Bijis jābrauc pēc dēļiem, tādēļ arī sēdies pie stūres, jo kājām no mājas jāiet ļoti tālu.

Taču tiesa piesprieda piecas dienas aresta, 850 eiro naudas sodu un atņēma tiesības uz diviem gadiem. Vīrietis nelikās mierā, spriedumu pārsūdzēja Rīgas apgabaltiesā. Viņš joprojām par savu attaisnojumu uzskatīja to, ka reibumu ieguvis, no rīta izdzerot veselu pudelīti tinktūrveida zāles, uz kurām neko neesot uzēdis. Viņam esot izrak­stīti medikamenti, tai skaitā – korvalols, kas satur 48% etilspirta. Sūdzībā vīrietis norādījis, ka korvalola aprakstā nav ietverts strikts aizliegums vadīt transportlīdzekli pēc šo zāļu lietošanas, tikai norādīts, ka jāizvairās no vadīšanas.

Apsūdzētais uzskatīja, ka tiesai bijis jāizvērtē, vai pēc 0,5 litru degvīna izdzeršanas iepriekšējā vakarā alkohols bija uzsūcies viņa organismā (vīrieša ķermeņa svars – 108 kg), līdz viņš sēdās pie transportlīdzekļa stūres, un vai plkst. 11.23 no rīta konstatētās 1,0028 promiles alkohola izelpā bija no alkoholiskā dzēriena lietošanas vai no sirds tinktūras – korvalola – iedzeršanas. Kā gan varot sodīt par to, ka lietojis ār­sta izrakstītus medikamentus? Apgabaltiesa neiežēlojās un atstāja spēkā pirmās instances spriedumu. Tiesa arī piebilda, ka apturēšanas brīdī vadītājs policistam neesot neko sacījis par medikamentu lietošanu, turklāt viņam kā ilgstošam slimniekam būtu jāzina, ka pēc medikamentu lietošanas asinīs var nokļūt alkohols un būtu jāatturas no auto vadīšanas. Bet vienalga – korvalola terapeitiska lietošana nevarot novest līdz vienai promilei.

Turklāt tiesa kritiski vērtēja vīrieša teikto, ka viņš, juzdamies slikti ar sirdi, ir izdzēris visu pudelīti korvalola, jo, kā izriet no korvalola lietošanas instrukcijas, tā devas medicīniskos nolūkos ir noteiktas pilienos, nevis pudelītēs. Tā kā sūdzības iesniedzējs norāda, ka viņš ir sirds slimnieks, apelācijas instances tiesas ieskatā, viņam no pieredzes būtu jāzina korvalola lietošanas devas un ietekme uz organismu, tādējādi šāda medikamenta pārdozēšana ir neloģiska un nesaprātīga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.