Foto no Latvijas Dabas muzeja arhīva.

Šis gads ziemeļu gulbjiem bija pārbaudījumu pilns. Dabas muzejs aicina uzzināt vairāk 0

Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko ziemeļu gulbju gredzenošanas ekspedīcijās dodas jau 16 gadus. Šo gadu laikā kopā apgredzenoti vairāk nekā 1700 putni un šis ir lielākais pētījums par ziemeļu gulbjiem Eiropā, portālu LA.lv informēja Latvijas Dabas muzejs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko ar brīvprātīgiem palīgiem ziemeļu gulbju gredzenošanas ekspedīcijās dodas kopš 2003. gada. Šogad braucienos piedalījās un vasaras svelmi jūlijā un augustā piedzīvoja arī brīvprātīgie palīgi no Latvijas, Francijas, Itālijas un Japānas. 2018. gada sezonā apgredzenoti 103 ziemeļu gulbji – 18 pieauguši putni un 85 mazuļi. Gredzenošana notika Kurzemē, kur sastopama lielākā ligzdojošās populācijas daļa.

Šis gads gulbjiem bija pārbaudījumu pilns. Februārī un marta sākumā daudzas mazās ūdenstilpes, kurās ligzdo ziemeļu gulbji ilgstoši bija aizsalušas, tādēļ vairāk nekā 70% no gulbjiem ligzdošanu uzsāka 1–3 nedēļas vēlāk kā ierasts. Vēlāk perējumus apdraudēja plēsēji, kuriem piekļūšanu ligzdām atviegloja zemais ūdens līmenis, kas ilgstošā sausuma dēļ saglabājās daudzās ligzdošanas vietās. Kā braucienu laikā novēroja Boiko, perējumi bija mazāki nekā pērn, vai bija izēsti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd šis ir plašākais ziemeļu gulbja pētījums Eiropā, kā arī liekākais jebkad veiktais pētījums Centrāleiropā un Austrumeiropā. Daudzo gadu pētījumu rezultāti tiks prezentēti oktobrī Tartu notiekošajā 6. Starptautiskajā gulbju pētnieku simpozijā (The 6th International Swan Symposium). Gulbju gredzenošana pētniekiem palīdz izdarīt secinājumus par dažādu faktoru, galvenokārt, mainīgo laika apstākļu ietekmi uz gulbju paradumiem un izdzīvošanu. Jebkurš tiek aicināts ziņot gan par ziemeļu gulbju ligzdošanas vietām, gan par pulcēšanas vietām rudens pārlidojumu laikā.

Visus interesantus, kas vēlas satikt speciālistu un uzzināt vairāk par Latvijā sastopamajiem putniem, aicinām uz izziņas cikla „Dabas akadēmija” pasākumu „Rudens putni”, kura ietvaros 11. oktobrī Dabas muzejā notiks ekskursija, bet 20. oktobrī interesenti aicināti piedalīties pastaigā un putnu vērošanā dabā.

Vairāk informācijas par norises laikiem, pieteikšanos un dalības maksu www.dabasmuzejs.gov.lv.

2018. gadā gulbju izpēti Latvijā atbalsta: Latvijas Dabas muzejs, Latvijas Gulbju izpētes biedrība, SIA „Skrunda”, SIA „Vidzemīte” un SIA „AKZ”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.