Foto: ekrānuzņēmums

Skaistā mandragora dārzā: indīgs, leģendām apvīts augs, kas izdzīvo pat mīnuss 29 grādu salā 1

Ilona Klovāne, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Lasīt citas ziņas

“Kur var nopirkt mandragoras stādus?” – jautā Katrīna no Ventspils.

Mandragora jau kopš viduslaikiem ir apvīta mistiskām leģendām, bet mūsdienās interesi izraisījusi pēc Harija Potera filmas parādīšanās uz ekrāniem, kur augam piedēvētas maģiskas spējas.

Audzē vairākas sugas

CITI ŠOBRĪD LASA

Reto augu kolekcionārs Viktors Goba stāsta, ka visvairāk dārzos audzē bezstumbra mandragoru (Mandragora officinarum, syn. M.acaulis). Augs veido mārrutkam līdzīgu lapu pušķi. Sāk ziedēt no aprīļa vidus (Pierīgā) vai maijā (Ziemeļvidzemē) un turpina aptuveni divas nedēļas. Ziedi ir pelēcīgi dzeltenzaļas taurītes. Pēc noziedēšanas lapas nogulst pie zemes, bet pietiekama mitruma apstākļos saglabājas līdz augustam. Augs veido paresninātu, parasti cilvēka ķermeņa siluetam līdzīgu mietsakni, kas augšdaļā sasniedz līdz 10 cm diametru. Latvijas klimatiskajos apstākļos mandragorai sēklas neienākas.

Vēl Latvijas dārzos audzē rudens mandragoru (Mandragora officinalis), kas zied rudenī violetziliem ziediem. Tirdzniecībā bieži vien piedāvā rudens mandragoras sēklas ar M.officinarum nosaukumu vai arī abu šo sugu maisījumu.

Mazāk zināma ir stumbrveida mandragora (Mandragora caulescens), kas savvaļā aug Ķīnā, Himalajos un var izturēt līdz -29 grādu salu. Pie mums šis augs, visticamāk, tikai veidotu lapojumu, bet neziedētu, jo dzimtenē zied novembrī.

Labākā vieta dzīvei

Mandragoru audzēšanai ir piemērota viegli noēnota vieta, kur ziemā nekrājas kūstoši sniegūdeņi. Vislabākais noēnojums ir zem lapukoku vainagiem, piemēram, ābelēm. Augsnei jābūt ļoti auglīgai, vienmērīgi mitrai, caurlaidīgai. To uzrok 60 cm dziļumā, ielabojot ar satrūdējušiem kūtsmēsliem, granulētiem liellopu mēsliem vai granulētiem, fermentētiem putnu mēsliem. Iestādot 2–3 gadus vecu sējeni, tas uzzied pēc 2–3 gadiem. Stādīšanas gadā, kamēr mandragora ieaugas, to regulāri laista, uzturot augsni vienmērīgi mitru. Vēlāk augs mitrumu sameklē pats, jo pieaugušam saknes iesniedzas līdz 1,5 m dziļumam.

Kailsalā mandragoru piesedz ar skujkoku zariem. Vienā vietā tā var augt vismaz desmit gadus.

Stādu iegāde

• Pie Viktora Gobas var iegādāties trīsgadīgus Mandragora officinarum stādus par 20 eiro.

• Stādaudzētavā Sakstagals jūlijā tirgos viengadīgus mandragoras sējeņus par 30 eiro.

Reklāma
Reklāma

Svarīgi!

Augs ir indīgs!!!

Farmācijas doktore Vija Eniņa akcentē – mandragora ir nakteņu dzimtas augs, kas tāpat kā citi nakteņi ir indīgs. Senatnē to izmantoja dažādos rituālos, arī kā miegu veicinošu un pretsāpju līdzekli. Mūsdienās mandragoru izmanto homeopātijā, piemēram, tās sakņu ziedi lieto ārīgi reimatisko un podagras sāpju mazināšanai. Iekšķīga lietošana var izraisīt draudus veselībai. Augā ir dažādi alkaloīdi: hiosciamīns, skopolamīns, atropīns. Šie alkaloīdi atrodami arī citos nakteņu dzimtas augos (driģene, velnābols, vilkoga, beladonna), kurus neizmanto pašārstēšanās nolūkos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.