Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Šobrīd skolas vecuma bērni ar koronavīrusu inficējoties biežāk nekā Latvijas iedzīvotāji vidēji 7

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Šobrīd skolas vecuma bērni ar koronavīrusu inficējoties biežāk nekā Latvijas iedzīvotāji vidēji: tāds bijis viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc otrdien valdība lēma līdz pat 13. novembrim turpināt attālinātās mācības 7.–12. klasēm.

Pat pagājušajā nedēļā, kad bija skolēnu brīvlaiks, joprojām samērā daudz saslimšanas gadījumu – 21% – bija saistīti ar izglītības iestādēm un pašizolācijā bija vairāk par 5000 skolēniem. Taču, kā vakar norādīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, daudzās Eiropas valstīs skolas strādājot pat tad, kad viss cits ir slēgts.

CITI ŠOBRĪD LASA
Arī lēmums turpināt attālinātās mācības vismaz vecākajās klasēs valdībai neesot nācis viegli.

Arī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Iveta Ratinīka atzina valdības lēmumu par pareizu.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) skolu aptauja liecina, ka strauji samazinājies to skolu skaits, kas plāno turpināt pārsvarā klātienes mācības, pat ja valdība tās atļaus. 1. septembrī A modeli, kad mācās galvenokārt klātienē, ieviesa 82% skolu, bet ar 2. novembri to turpināt plānoja 54% skolu. Vienlaikus 150 skolas atzinušas, ka tikai attālinātās mācības tām būtu grūti organizēt.

Ministre solīja, ka IZM darīs vidu, lai atvieglotu digitālo mācību procesu. Drīzumā plānota 6261 datora piegāde skolām, turpinās skolotāju digitālo prasmju uzlabošana.

Plānots, ka 13. novembrī tiks atsākta mācību video filmēšana projektā “Tava klase”.

I. Ratinīka, kura ir arī latviešu valodas un literatūras skolotāja, gan norādīja, ka “Tava klase” un citas tehnoloģijas nevar aizstāt klātienes mācību procesu. Attālinātās mācībās arī vecāku iesaiste skolas uzdevumu izpildē var būt pārāk liela.

IZM vadlīnijas paredz, ka skolām vismaz puse stundu attālinātajās mācībās jārīko tiešsaistē, taču praksē tas nenotiek. I. Šuplinska atzina, ka tiešsaistes stundu rīkošanu skolām nevar uzspiest, jo dažviet var pietrūkt tehnoloģijas pilnvērtīgām tiešsaistes mācībām.

Šonedēļ daļa jaunāko klašu skolēnu vecāku cēla trauksmi, uzskatot, ka 1.–6. klašu skolēniem pandēmijas laikā ir riskanti iet uz skolu. ”

Situācija ir satraucoša, tomēr skolu vēl varam uztvert kā samērā drošu vietu,” teica pašvaldības pārstāve.

Vēlāk preses konferencē Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis informēja, ka Rīgā attālināta mācīšanās līdz 15. novembrim būs atļauta arī 5. un 6. klašu skolēniem. Skolām būs jāizvērtē katrai sava situācija un, saskaņojot ar pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta departamentu, būs iespēja noteikt, ka mācības šīm klasēm notiek attālināti.

Reklāma
Reklāma

Tā kā daļa vecāku sociālajos tīklos paziņojuši, ka bērnus uz skolu nevedīs, I. Ratinīka atgādināja, ka pamatizglītība ir obligāta. Tikai tad, ja vecāki iesniedz iesniegumu, ko saskaņo ar direktoru un pašvaldību, viņu bērni var mācīties mājās pēc individuāla plāna. Taču tam vajadzīgi objektīvi psiholoģiski un medicīniski apstākļi.

Ministre I. Šuplinska sacīja, ka visu bērnu mācīšanos mājās “nav iespējams pieņemt kā normu, jo tas ne tikai dubultotu pedagoga darbu, bet pat padarītu to neiespējamu”. Ja vecāki patvaļīgi nelaidīs bērnus uz skolu, situācijā var iesaistīties pat sociālais dienests, brīdināja ministre.

Attālinātās mācības visiem bērniem vai pat skolu slēgšana varētu notikt tikai tad, ja valstī tiks izsludināta ārkārtas situācija.