Simtiem studentu un valsts ierēdņu pirmdien izgājuši Barselonas ielās, lai protestētu pret Spānijas Augstākās tiesas spriedumu 12 katalāņu separātistu līderu prāvā.
Simtiem studentu un valsts ierēdņu pirmdien izgājuši Barselonas ielās, lai protestētu pret Spānijas Augstākās tiesas spriedumu 12 katalāņu separātistu līderu prāvā.
FOTO: LETA/Reuters/LETA

Spānija izdod jaunu starptautisku orderi Pudždemona aizturēšanai 0

Tiesnesis Spānijā pirmdien izdevis jaunu starptautisko orderi Katalonijas ekspremjera Karlesa Pudždemona aizturēšanai, kurš aizbēga uz Beļģiju, lai izvairītos no tiesāšanas par 2017.gada neveiksmīgo reģiona neatkarības mēģinājumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Orderi, kurā Pudždemona aizturēšana pamatota ar valsts līdzekļu piesavināšanos un ļaunprātīgu izmantošanu, izdeva Spānijas Augstākās tiesas tiesnesis Pavlo Ljarena neilgi pēc tam, kad līdzīgās apsūdzībās tika notiesāti deviņi citi katalāņu separātistu līderi. Trīs apsūdzētajiem piespriests naudassods.

Viņiem piespriests 9-13 gadu cietumsods par piesavināšanos. Spānijas valdība cer, ka ilgi gaidītais Augstākās tiesas lēmums 12 katalāņu separātistu līderu prāvā beidzot ļaus pārvarēt krīzi Katalonijā. Savukārt reģiona neatkarības atbalstītāji cer uz pretēju efektu – separātistu vienotību un jaunu stimulu protestiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katalonijas valdība 2017.gada 1.oktobrī, par spīti Madrides aizliegumam, sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas.

Spānijas Senāts drīz pēc tam nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā, un toreizējais Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas. Tomēr šajās vēlēšanās separātistiem izdevās saglabāt vairākumu reģionālajā parlamentā.

Tikmēr vairāki reģiona līderi, arī Pudždemons, aizbēga no valsts, kamēr citi nonāca cietumā. Pieci citi neatkarības līderi, kas aizbēga kopā ar Pudždemonu, dzīvo Beļģijā, Šveicē un Skotijā. No šiem sešiem cilvēkiem četri izsludināti meklēšanā par sacelšanos, bet divi – par valsts līdzekļu piesavināšanos.

Tiesnesis Ljarena jau iepriekš bija izdevis Pudždemona aizturēšanas orderi, bet šoreiz ir atcelta apsūdzība par sacelšanos, aizstājot to ar piesavināšanos.

Sākotnējais visu sešu no Spānijas aizbēgušo katalāņu līderu aizturēšanas orderis tika izdots uzreiz pēc neatkarības pasludināšanas, bet to atcēla 2017.gadā decembrī saistībā ar šaubām, vai Beļģija un citas valstis atzītu apsūdzību par sacelšanos.

Ljarena orderus atjaunoja pērn marta beigās. Divas dienas vēlāk policija Vācijā aizturēja Pudždemonu, kad viņš atgriezās no Somijas.

Tomēr tiesa Vācijā noraidīja izdošanu, jo Vācijas tiesību normās tāda jēdziena nav. Tiesa norādīja, ka Pudždemonu varētu izdot tikai saistībā ar piesavināšanos.

Personu, kas izdota saskaņā ar starptautisku aizturēšanas orderi, var tiesāt tikai atbilstoši orderī izvirzītajām apsūdzībām.

Reklāma
Reklāma

Otro reizi aizturēšanas orderi tika atcelti 2018.gada jūlijā.

Spānijas tiesa Katalonijas bijušajam vicepremjeram piespriež 13 gadu cietumsodu

Spānijas Augstākā tiesa pirmdien piespriedusi 13 gadu cietumsodu bijušajam Katalonijas vicepremjeram Urialam Džunkerasam, atzīstot viņu par vainīgu musināšanā uz dumpi un valsts līdzekļu izšķērdēšanā.

Vēl trīs katalāņu separātistu līderiem, kas stājušies tiesas priekšā saistībā ar neatkarības referenduma sarīkošanu 2017.gadā, piespriesti 12 gadu ilgi cietumsodi, bet pieciem citiem apsūdzētajiem – nedaudz īsāki cietumsodi.

“Kopā 100 gadi. Varmācība. Tagad, kā jebkad, esmu kopā ar jums un jūsu ģimenēm. Pienācis laiks reaģēt kā nekad,” tviterī paziņoja Katalonijas ekspremjers Karless Pudždemons, kurš aizbēga uz Beļģiju, lai izvairītos no tiesāšanas.

12 apsūdzētie, no kuriem vairums ir bijušie Katalonijas reģionālās valdības locekļi, stājās Augstākās tiesas priekšā februārī.

Tiesa bijušajai reģionālā parlamenta spīkerei Karmei Forkadeļai piespriedusi 11 gadu un sešu mēnešu ilgu cietumsodu, bet divu aktīvistu organizāciju līderiem – Katalāņu Nacionālās sapulces (ANC) un “Omnium Cultural” vadītājiem Džordi Sančesam un Džordi Kuišaram katram piespriests deviņu gadu cietumsods.

Tikai trim no 12 apsūdzētajiem izdevies paglābties no cietumsoda. Viņiem bija izvirzītas mazāk nopietnas apsūdzības, par ko tiesa piespriedusi naudassodus.

Barselonā sākušies protesti pret cietumsodiem katalāņu separātistu līderiem

Simtiem studentu un valsts ierēdņu pirmdien izgājuši Barselonas ielās, lai protestētu pret Spānijas Augstākās tiesas spriedumu 12 katalāņu separātistu līderu prāvā.

“Šodien viņi ir pārkāpuši visas viņu tiesības. Šausmīgi, ka Eiropa nerīkojas,” sacīja viens no protestētājiem Barselonā. “Es nevēlos būt eiropietis. Es nevēlos būt spānis,” viņš piebilda.

Protesti sākušies arī citās Katalonijas pilsētās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.