Foto: Dmytro Zinkevych/SHUTTERSTOCK

Spītnieku savaldīšana – viss, kas tev jāzina, par matu kopšanu rudenī 0

Matiem nepatīk rudens un ziema. Galvenie iemesli ir liela temperatūru svārstība, sauss gaiss telpās un augsts mitrums ārā. Nepiemērota galvassega vēl vairāk sagādā problēmas, jo mati elektrizējas, Un tas gan neizskatās labi, gan ir ļoti kaitinoši.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Šo apstākļu kopums bojā matu ārējā slāņa jeb kutikulas – zvīņveidīgi pārklājošos šūnu – viengabalainību. Tām ir cieši jāpiekļaujas citai pie citas, taču ekstrēmos apstākļos – drēgnumā, aukstumā – zvīņas atveras un it kā uzbriest, katra mata virsma kļūst šķietami poraināka, telpu sausajā gaisā mati zaudē mitrumu, lūst, šķeļas.

Katrreiz, novelkot cepuri, tiek aizskarta jau tā nepieglaustā kutikula, un, berzējoties citam gar citu, mati elektrizējas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Salona Solta friziere Kristīne Legzdiņa uzsver, ka elektrizēšanās raksturīga galvenokārt cilvēkiem ar smalkiem, mīkstiem matiem, blondīnēm biežāk nekā brunetēm vai rudmatēm. Tas draud arī pieaudzētajiem matiem to iepriekšējas ķīmiskās apstrādes dēļ.

Nepakļāvīgo matu problēma ir novēršama vai vismaz mazināma, ja ikdienā ievēro pareizu kopšanas tehniku un, ejot ārā, izvēlas piemērotu galvassegu.

Pēc visiem priekšrakstiem

Lai nepaklausīgie mati būtu vieglāk valdāmi, Kristīne Legzdiņa iesaka galvu ne vien nesaldēt, bet arī nepārkarsēt, tāpēc vēlams izvairīties no vilnas cepures un šalles, jo izstrādājumi no šā materiāla gan ir dabiski un silti, taču galvas ādai rada nevēlamo siltumnīcas efektu. Tāpēc šādai cepurei ieteicams oderējums, vislabāk – no zīda.

Foto: Didecs/SHUTTERSTOCK

Ikdienas kopšanā svarīga matu mazgāšana, izmantojot remdenu ūdeni, matu stāvoklim un tipam piemērotu šampūnu un kondicionieri. Ja matiem ir tendence elektrizēties, nederēs apjomu palielinošie līdzekļi, jo tie matus padara vēl sausākus, struktūru – poraināku, pēc tādas kopšanas tie ir vēl grūtāk savaldāmi. Daudz noderīgāki ir mitrinošie šampūni un kondicionieri ar augu izcelsmes komponentiem.

“Matus žāvējot ar fēnu, ir labi, ja tam ir jonizācijas funkcija.

Taču, ja matiem ir tendence pūkoties un elektrizēties, no ielokošanas gan vēlams atteikties,” iesaka friziere, “jo matu virsma ir pozitīvi lādēta, tāpēc tie atgrūžas cits no cita. Fēns ar jonizatoru – negatīvi lādētiem joniem – šo efektu neitralizē, kā arī pasargā matus no izžūšanas.”

Ja žāvēšanai un frizūras veidošanai izmanto fēnu, lokšķēres, taisnotāju vai citas karsējošas ierīces, vienmēr jālieto speciālie līdzekļi matu aizsardzībai pret karstumu. Tie rada aizsargslāni, aizpilda arī bojājuma vietas, mati gūst vairāk smaguma. Turklāt žāvēšanai piemērotāka zema temperatūra ar vēsāku gaisa plūsmu.

Matu kosmētikas klāstā ir arī līdzekļi ar antistatisku efektu. Vasarā un ceļojumos uz siltajām zemēm noder speciāli kopjoši aerosoli, kuru sastāvā ir jūras ūdens.

Svarīgi arī izvēlēties piemērotus matu ķemmēšanas instrumentus, jo kvalitatīvi, no dabiskajiem materiāliem izgatavotie saudzīgāk masē galvas ādu un stimulē asinsriti, apgādājot matu saknes ar barības vielām, bet metāla, plastmasas un citi sintētiskie materiāli veicina sebuma izplatīšanos visā matu garumā.

Piemērotākas ir platas matu sukas ar noapaļotiem koka sariem, jo ir saudzīgākas un neizraisa matu elektrizēšanos.

Ja šie instrumenti tiek piedāvāti kā antistatiskie, precei jābūt attiecīgi marķētai. Bieži izmantots triks matu savaldīšanai ir matu lakas izsmidzināšana uz ķemmes tieši pirms tās izmantošanas. Tomēr ar matu laku nevajag pārcensties – saķepuši tie neizskatīsies labāk par elektrizētiem. Savukārt cepurē var iesmidzināt līdzekli, ko parasti izmanto drēbju antistatiskajai apstrādei.

Reklāma
Reklāma

Ar tālejošām sekām

Matu struktūra katram ir ģenētiski noteikta, un pagaidām nav izdomāta metode, kā no matu pūkošanās un elektrizēšanās atbrīvoties uz visiem laikiem. Noturīgāku efektu var panākt tikai ar salonu piedāvājumiem.

Viens no tādiem ir Botugen procedūra, kas galvenokārt paredzēta lūstošu un bojātu matu atjaunošanai, turklāt mazina arī pūkošanos. Procedūras laikā līdzeklis, kura sastāvā ir hialuronskābe un keratīns, panāk komponentu nonākšanu matu struktūrā, tā katru stiebru padarot smagāku, un efektivitāte saglabājas 6–8 nedēļas.

Foto: 9Dream Studio/SHUTTERSTOCK

Īpaši iecienīta ir keratīna fillera procedūra, kas saglabā noturību vairākus mēnešus. Tas ir kā botokss, jo izlīdzina un nogludina katra mata virsmu, un tie viegli padodas ieveidošanai.

Bieži sausu, nepakļāvīgu matu cēlonis ir B grupas vitamīnu trūkums. Tie veicina mitruma un elastības saglabāšanos. Šos vitamīnus organisms saņem, uzturā lietojot brokoļus, ziedkāpostus, liellopu aknas, sieru, riekstus, pienu, olas.

Sausu matu pūkošanās un elektrizēšanās cēlonis var būt arī proteīnu trūkums, taču šai problēmai nav īstermiņa risinājuma – sabalansētam uzturam jābūt pastāvīgi, un pat speciālu vitamīnu lietošanas efekts jūtams tikai pēc vairākiem mēnešiem.

Nevajag aizmirst, ka saule, vējš un aukstums kaitē matu struktūrai un izskatam ne mazāk kā fēna karstais gaiss. Tāpēc, gatavojoties ziemai, jau laikus jāatrod cepure vai vismaz jaka ar kapuci – būs par vienu problēmu mazāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.