Foto: Freepik

Strādājot no mājām, neaizmirsti atpūtināt savas acis! Optometristes vingrinājumi 0

Lielākai daļai Latvijas un pasaules iedzīvotāju, līdz ar straujo vīrusa “Covid-19” izplatību, izmainījies ierastais dienas ritms.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Lasīt citas ziņas
Aicinājums sociāli distancēties, ļoti lielai daļai cilvēku nozīmē darbu un studijas veikt attālināti – no mājām.

“Vision Express” optometriste Jeļena Stūriška aicina šajā laikā, pavadot daudz laiku iekštelpās pie datora, televizora un viedierīcēm, regulāri atpūtināt acis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekrānu izstarotā zilā gaisma nogurdina. Aicinām turpinājumā iepazīties ar pāris vienkārši īstenojamiem principiem.

Acu nogurums rodas no intensīva darba tuvumā, jo redzes orgānu muskuļiem tā ir liela slodze. Ja acis regulāri netiek atpūtinātas, ilgstošā laika periodā, redze var pasliktināties. Lai izvairītos no redzes diskomforta, nepieciešams veikt profilaktiskos redzes vingrinājumus, kas būs pa spēkam ikvienam.

Foto – Shutterstock

Tie palīdzēs sabalansēt acs muskuļu slodzi, atjaunojot pielāgošanās spēju un koordināciju, kas nodrošina skaidru redzi. Svarīgas ir biežas atpūtas pauzes, taču tas nenozīmē, ka tām jābūt garām. Galvenais veikt redzes vingrinājumus regulāri.

20 – 20 – 20 princips

Viens no vienkāršākajiem redzes atpūtināšanas vingrinājumiem ir regulāra atpūtas paužu ievērošana, strādājot pie datora. Pēc 20 aktīvām darba minūtēm pie datora, 20 sekundes nepieciešams skatīties tālumā, fokusējot redzi uz kādu objektu, kurš atrodas aptuveni 20 pēdu (6 metru) attālumā.

Atpūtas pauze pēc divu stundu darba

Lai papildu nenoslogotu acis, nepieciešams ne vien bieži veikt īsas atpūtas pauzes, bet ik pēc divām stundām, kas pavadītas strādājot pie datora, atpūsties vismaz 10 minūtes. Tātad, ilgāka pauze, bet bez nekādas skatīšanās digitālajos ekrānos.

Šajos atpūtas brīžos nepieciešams nedaudz izkustēties, kā arī nenoslogot acis ar citām darbībām, piemēram, skatīšanos telefonā, grāmatas vai žurnāla lasīšanu.

Par vismaz 10 minūšu atpūtu, kuras laikā izkustēsieties, būs pateicīgas ne tikai acis, bet arī viss ķermenis kopumā.

Izkustini savas acis

Lai nostiprinātu acu pielāgošanās spēju un koordināciju nepieciešams izvingrināt jeb izapļot acis – gan pulksteņa rādītāja virzienā, gan pretēji. Pēc vingrinājuma veikšanas acis nepieciešams stingri aizvērt ciet un strauji atvērt.

Veicot acu treniņu ieteicams veikt acu kustības skatoties pa diagonāli, uz augšu un leju, pa labi un pa kreisi. Lai vingrinājuma veikšana būtu interesantāka, bērnus var aicināt ar acīm „uzzīmēt” vārda pirmo burtu. Šis aktivitātes var radīt nelielas sāpes, kas liecina par redzes muskuļu nogurumu, un ir kā atgādinājums, ka atpūtināt redzi ir nepieciešams katru dienu.

Reklāma
Reklāma

Mirkšķini acis

Pastiprināts diskomforts, svešķermeņa vai smilšu sajūta acī, redzes miglošanās, acu apsārtums un nogurums nereti var nozīmēt – sausās acs sindromu. Tas var attīstīties, ja reti tiek mirkšķinātas acis, kā arī, ja acīm ikdienā ir liela tuvuma slodze.

Foto no Pixabay.com

Skatoties datorā, televizorā vai telefonā, acis intensīvāk fokusējas uz ekrānu, samazinot mirkšķināšanas biežumu un padarot tās sausākas. Tāpēc nepieciešams atcerēties mirkšķināt acis, un ik pa brīdim novērst skatu no ierīces ekrāna.

Pavadi laiku svaigā gaisā

Gan pašu, gan bērnu actiņas būs pateicīgas par laika pavadīšanu svaigā gaisā. Svarīgi nedoties uz plaši apmeklētām vietām, vai neaizkavēties lielveikalos, bet gan pastaigām izvēlēties nomaļākas vietas. Uzturēšanās svaigā gaisā spēs samazināt nogurumu.

Pēc intensīva darba ar datora vai atpūtas pie TV ekrāniem, regulāri veikti redzes treniņi pavisam noteikti uzlabos labsajūtu. Paralēli tam, svarīgi sekot līdzi savam redzes veselības stāvoklim.

Ja darbs tuvumā sāk radīt grūtības, noteikti nepieciešams vērsties pie redzes speciālista jeb optometrista, kurš izvērtēs redzes stāvokli, un piedāvās individuāli piemērotāko redzes korekcijas risinājumu, ja tāds būs nepieciešams.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.