Foto: Daiga Kļanska/LETA

Strauji krītas liellopu gaļas cenas 1

Pēdējo mēnešu laikā vērojams liellopu gaļas pieprasījuma un cenu samazinājums Eiropas tirgū. Tas ietekmē pašmāju zemniekus, kas ar bažām raugās uz turpmāko. Tikmēr veikalos iepirkuma cenu samazinājumu nejūt, gluži otrādi, Āfrikas cūku mēra ietekmē vērojams pat neliels pieprasījuma pieaugums.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Zemniekus uztrauc tirgū notiekošais. “Pašreiz ir ļoti lielas grūtības ar liellopu realizāciju. Līdz šim Baltijas valstīs liels iepircējs bija Polija, bet tur pēc pērn notikušā skandāla liellopu gaļas kautuvēs pircējiem zudusi uzticība viņu produkcijai un ir lielas grūtības realizēt jaunlopu gaļu.

Kautuvēs cenas ir dramatiski samazinājušās, un tas attiecas ne tikai uz jaunlopiem, bet arī blakusproduktiem. Iepriekš par liellopu ādu varēja iegūt 50 eiro, bet pašlaik tikai 5 eiro. Tas nozīmē zemnieku pretreakciju – vēlmi neaudzēt liellopus,” stāsta SIA “Liellopu izsoļu nams” vadītājs Kaspars Ādams. Viņš novērojis – iepriekš izsolēs vidēji piedalījās pieci līdz septiņi poļu uzpircēji, bet šobrīd – tikai viens līdz divi un tie paši vairāk kā tūristi, turklāt pirkumi tiek veikti nedroši. Varot just, ka poļi nogaida uz turpmāko situācijas attīstību.

Sūce Eiropas laivā

CITI ŠOBRĪD LASA

Liellopu cenas samazinās ne tikai Polijā, bet arī Vācijā, Holandē, Lietuvā, zina teikt K. Ādams. Par cenu samazināšanās iemesliem gan pašlaik esot grūti spriest. “Tagad sūce radusies Eiropas laivā. Kamēr mums ir vaļā trešo valstu tirgi, tajā skaitā Turcija, noiets vēl turas, bet kopumā valda bažas par turpmāko,” skaidro “Liellopu izsoļu nama” vadītājs. Tikmēr lielāka skaidrība par to, kā attīstīsies situācija tirgū, gaidāma augusta beigās un septembrī, kad jaunie teliņi tiks nošķirti no mātēm.

Eiropas Komisijas (EK) ziņojums par liellopu tirgu rāda – jūlija sākumā vidējā liellopu cena – 353,84 eiro par 100 kg – bijusi zemākā pēdējo trīs gadu laikā. Salīdzinājumam – Latvija ir priekšpēdējā vietā ES valstu vidū ar 257,56 eiro/100 kg, aiz sevis atstājot tikai Ungāriju.

Ziņojums liecina – šā gada jūlija sākumā vidējās liellopu un liellopu produkcijas cenas pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu bija sarukušas, tajā skaitā dzīviem jaunlopiem – par 16,9%, nokautiem teļiem – par 5,8%, bet telēm – par 5,3%. Astoņus līdz 12 mēnešus veciem teļiem iepirkuma cena gada griezumā samazinājusies par 8,5%. Jūlijā arī bijis Eiropā zemākais liellopu un liellopu produkcijas imports no Dienvidamerikas valstīm pēdējo gadu laikā.

Jāveido kooperācija

To, ka Latvijā liellopu gaļas cenas ir stipri zemākas nekā vidēji ES, apliecina arī Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe. Viņa norāda, ka jau pagājušā gada beigās lauksaimnieki cēluši trauksmi par zemajām iepirkuma cenām un tādas tās ir jo­projām. “Mums nav liellopu gaļas ēšanas tradīcijas. Uzskatu, ka jāmaina priekšstati par liellopu gaļu un jāveic sabiedrības izglītošana.

Taču tas nevar atrisināt visas nozares problēmas,” uzskata Gulbe. Latvijas tirgus ir mazs, un jāmeklē realizācijas iespējas citās valstīs, un tas nozīmē kooperāciju, norāda eksperte. Viņai piekrīt arī “Liellopu izsoļu nama” vadītājs Kaspars Ādams, kurš uzsver arī sabiedrības izglītošanas lomu. Viņš rosina lielveikalos norādīt liellopu šķirnes, kas ļautu patērētājam atšķirt izvēlēto preci un salīdzināt ar citām, atrodot sev piemērotāko.

Reklāma
Reklāma

Tas arī būtu labs stimuls liellopu gaļas patēriņa veicināšanai. Šobrīd veikalos lielākoties nonāk piena govis, taču šķirnes liellopiem ir pavisam citas garšas īpašības, un pircēji tās nemāk atšķirt.

Tāpat lauksaimniekiem steidzami esot jādomā par ganāmpulku kvalitātes izvērtēšanu, jo ilgtermiņā balstīties uz nekvalitatīvu ganāmpulku nevar. “Kvalitatīviem liellopiem vienmēr būs pircēji. Pašlaik Latvijā lielākoties ir šķirņu krustojumu ganāmpulki, kam ir dažāda barība un turēšanas ap­stākļi. Ap 20–30% ir vidējas kvalitātes liellopi, kas galvenokārt tika realizēti Polijā. Tagad situācija ir mainījusies,” stāsta K. Ādams.

Veikalos samazinājumu nejūt

Tikmēr veikalos patlaban nav jūtams būtisks cenu samazinājums liellopu gaļai. “Pretēji jūsu norādītajiem procesiem Polijā cūkgaļas tirgus nestabilās situācijas dēļ, ko izraisīja Āfrikas cūku mēris, pieprasījums pēc liellopu gaļas tieši ir pieaudzis, jo ar to tiek nosegts citas sarkanās gaļas trūkums pasaulē.

Šī iemesla dēļ gaļas piegādātāju cenas nav mainījušās, un mūsu rīcībā šobrīd arī nav informācijas, ka kaut kas šajā ziņā varētu mainīties,” skaidro SIA “Rimi Latvia” pārstāve Regīna Ikala.

Savukārt SIA “Maxima Latvija” pārstāvis Jānis Beseris norāda, ka izdevīgs cenu piedāvājums ir viens no “Maxima Latvija” stratēģijas pamatvirzieniem. Attiecīgi, lai nodrošinātu izdevīgāko cenu pircējiem, katru mēnesi tiek veikti gaļas cenu tenderi ražotājiem. “Aktuālākie rezultāti un tirgus tendences liecina, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi iepirkumu cenas ir kritušās vien dažu procentu robežās.

Attiecīgi būtiska kaimiņvalsts tirgus situācijas ietekme Latvijas tirgū pašlaik vēl nav izteikti jūtama,” skaidro Beseris. Vienlaikus viņš norāda, ka, izvērtējot pieprasījuma izmaiņas “Maxima Latvija” veikalos, redzams, ka aizvadītajos sešos mēnešos, salīdzinot ar tādu pašu laikposmu pērn, pieprasījums pēc liellopu gaļas audzis par aptuveni 10%.

Cenu samazinājums liellopu gaļai

2019. gada jūlijs pret 2018. gada jūliju:

dzīviem jaunlopiem – par 16,9%,

nokautiem teļiem – par 5,8%.

Avots: Eiropas Komisijas apskats

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.