Foto: Igor Normann/SHUTTERSTOCK

Suns klepo. Ko darīt? 0

Ja suns klepo, saimniekam nevajadzētu atstāt to bez ievērības, sak – paklepos un pāries. “Klepus kā simptoms var būt raksturīgs dažādām kaitēm, piemēram, augšējo elpošanas ceļu iekaisumam, plaušu karsonim, alerģijai, astmai,” skaidro Čiekurkalna veterinārās ambulances veterinārārsts Artis Krūmiņš.

Reklāma
Reklāma

Svarīgi atrast cēloni

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Dzīvnieks var klepot, ja ilgstoši nav attārpots, ja viņam ir paaugstināta ķermeņa temperatūra. Klepu var izraisīt dažādi kairinājumi, piemēram, alerģisks fons. Bīstama sunim ir saimnieka smēķēšana mājās, kad dzīvnieks kļūst par pasīvo smēķētāju.

Klepu var izsaukt arī putekļi un spalvas, kas virmo gaisā, matu laka, ko lieto saimniece, dažādu krāsu smaka. Arī saaukstēšanās, pneimonija, bronhīts, plaušu karsonis, astma, aptaukošanās var izsaukt klepošanu. To var izraisīt sirdsslimības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja dzīvnieks klepo, no rīta pamostoties (dienas laikā neklepo), vai pēc nelielas fiziskas slodzes, vai pat miera stāvoklī, ja viņam ir aizdusa, klepus var liecināt par nopietnu diagnozi – sirds mazspēju.

Lai pēc iespējas precīzāk noteiktu diagnozi, nepieciešams vērsties pie veterinārārsta, kurš veiks nepieciešamos izmeklējumus.

Būtiskus sirdsritma traucējumus un blakustrokšņus var konstatēt, vienkārši izklausot sirdi, tāpat nepieciešams izklausīt plaušas, izmērīt temperatūru, izskaitīt pulsu (normāls ir 60–100 sitienu minūtē), uztaisīt elektrokardiogrammu.

Jo agrāk tiks noteikta diagnoze un ārstēta slimība, jo lielākas cerības, ka mīlulis atveseļosies. Ja veterinārārsts konstatē sirds mazspēju, dzīvniekam visu atlikušo mūžu nāksies lietot medikamentus un speciālas diētiskās barības.

Kas ir audzētavu klepus?

Audzētavu klepus ir bakteriāla infekcija, kas dzīvību neapdraud, bet ir mokoša un ļoti lipīga. To var iegūt gan pastaigas laikā, gan suņu izstādēs. Slimībai raksturīgas pazīmes – dzīvnieks klepo vai rīstās.

Lēkmes var ilgt 10–15 minūtes. Dažreiz klepus var beigties pat ar vemšanu. Dzīvnieks var zaudēt ēstgribu un kristies svarā. Temperatūra parasti gan nav paaugstināta. Biežāk un smagāk ar audzētavu klepu sirgst mazo šķirņu sunīši.

Arī gados jauni suņi ar šo kaiti slimo biežāk. Dzīvnieku līdz gada vecumam klepus gadījumā noteikti jāparāda veterinārārstam. Parasti dakteri iesaka lietot antibiotikas un spazmas atvieglojošus medikamentus.

Reklāma
Reklāma

Veselīgam sunim var līdzēt tikai ar triju dienu ilgu kursu, bet medikamenti var būt jālieto arī divas nedēļas. Ja dzīvniekam ir stipra imūnsistēma, var notikt pašizveseļošanās. Taču iespējams arī komplikāciju risks.

Ja slimība netiek ārstēta, tā var ilgt pat desmit dienas. Divas trīs dienas pēc slimības sākuma sunim var parādīties izdalījumi no deguna.

Ja mājās ir vairāki suņi, slimais inficēs visus. Ja dzīvnieks sasirdzis ar audzētavu klepu, apzinīgs saimnieks turēs viņu karantīnā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.