Foto: Africa Studio/SHUTTERSTOCK

Suņu barošanas principi, kas jāzina katram saimniekam 0

Lai suņa uzturs būtu pilnvērtīgi sabalansēts, nepieciešams ievērot vairākus principus. Olaines veterinārā centra all4pets veterinārārste Jana Cīrule atgādina, ka kucēniem paredzēta kucēnu barība, pieaugušiem suņiem – pieaugušo un veciem suņiem senioru barība.

Reklāma
Reklāma

Sabalansēt visu vajadzīgo

Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Lai uzturētu veselību un fizisko kondīciju, suņa uzturā nepieciešams pareizs līdzsvars starp galveno uzturvielu grupām: olbaltumvielām, taukvielām, minerālvielām, vitamīniem, ogļhidrātiem un ūdeni.

Jebkurai labas kvalitātes rūpnieciski ražotajai mājdzīvnieku barībai jānodrošina suns ar šo uzturvielu līdzsvaru neatkarīgi no tā, vai tiek lietota konservētā vai sausā barība, vai to kombinācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ogļhidrāti ir galvenais enerģijas avots organismā. Ogļhidrātu avots ir rīsi, kukurūza, mieži, kvieši, auzas. Olbaltumvielas ir būtisks neaizvietojamo aminoskābju avots, kas nepieciešamas augšanai un audu veidošanai.

Ļoti svarīgas uzturā ir dzīvnieku olbaltumvielas: mājputnu, jēra vai liellopa gaļa, olas, zivju produkti. Taukvielas ir kompleksi savienojumi, kas nepieciešami dažādiem organismā noritošiem bioķīmiskiem procesiem.

Barības sastāvā noteikti jābūt omega-3 un omega-6, kas ir lielisks neaizvietojamo taukskābju avots. Lielākā daļa no minētajiem olbaltumvielu avotiem ir arī lieliski taukvielu avoti: mājputnu gaļa, zivis, jēra un liellopa gaļa.

Lai uzturs būtu pilnvērtīgs, katrā ēdienreizē vismaz 1% no barības sastāva jābūt vit­amīniem un minerālvielām. Jāatceras, ka šī grupa arī nedrīkst pārsniegt ieteicamās devas vai tikt samazinātas. Arī tas var būt dažādu slimību cēlonis.

Ar našķiem – nefrosēt

Nekādā gadījumā nav ieteicams pārspīlēt ar uzkodām un našķiem. Tos galvenokārt vēlams lietot kā balvu par labi izpildītu komandu vai retu reizi palutināšanai. Ja dodat sunim našķus, attiecīgi samaziniet mīluļa dienišķo barības porciju.

Gardumiem nevajadzētu pārsniegt 15% no suņa uztura. Kārumus pārdozējot, dzīvniekam var sākties caureja, vemšana un citi veselības traucējumi. Sunim obligāti jābūt pieejamam svaigam ūdenim.

Nepārbarojiet mājdzīvniekus! Visām komerciālajām barībām uz iepakojuma norādīta dzīvnieka svaram atbilstīga vēlamā ikdienas deva. Jāņem vērā arī suņa vai kaķa aktivitāte un dienas režīms.

Reklāma
Reklāma

Ja četrkājainis ir žiperīgs un dzīvo ārā, tam būs nepieciešams lielāks barības daudzums nekā tam, kurš vairāk gulšņā uz dīvāna siltā istabā. Dzīvnieks vienmēr prasīs vēl un vēl, bet, devas pārsniedzot, suns ļoti ātri aptaukosies, tad būs nepieciešama gan ārstēšana, gan diēta.

Barojiet suni 1–2 reizes dienā. Nebarojiet tieši pirms vai uzreiz pēc pastaigas. Barībai vienmēr jābūt istabas temperatūrā. Nekādā gadījumā nebarojiet mājdzīvniekus ēdienreižu starplaikos!

Dzīvniekam arī nav vietas pie galda saimnieku maltītes laikā. Suņa barošanu ģimenē vislabāk uzticēt vienam cilvēkam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.