Publicitātes foto

Tās vielas, ko izdala aromatizētās sveces un vīrāka kociņi – “reāls kašmars”! Vai ir sveces, kuras nekaitē? 11

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Brīvdienu mājsēdē ir daudz laika omulības radīšanai, un viens no tās atribūtiem ir sveču dedzināšana. Taču sveces rada ne tikai gaismu, bet arī nenosakāmu vielu kokteili, kas elpošanai nu nemaz nav derīgs.

Tādēļ aktuāls ir jautājums – dedzināt sveces vai ne. Ja aizdedzināt, tad kuras.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmās nepieciešamības preču sarakstā, kuras vēl aizvien var iegādāties, ir iekļautas arī sveces. Tā arī ir viena no šogad populārākajām dāvanām, ja citas nav pagūts iegādāties.

Laiks ir tumšs, oma bēdīga, tādēļ sveču gaismiņu gribas. Zaļā dzīvesveida piekritēji iesaka izvēlēties sveces, kuras gatavotas no dabiskas izcelsmes izejvielām.

“Jebkuru sveču dedzināšanā jāievēro mērenība,” skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš.

Divi galvenie iemesli – visas sveces sadegot patērē arī cilvēkam vajadzīgo skābekli un visas gaisā izdala sadegšanas blakusproduktus, ko ieelpo telpās esošie.

Speciālists uzskata, ka patlaban par gaisa kvalitāti savās mājās jādomā īpaši. Parasti ģimene pa dienu devās ikdienas gaitās, pamainot vidi, bet tagad vairumam lielākā dienas daļa norit vienās telpās. Sevišķi šī problēma aktuāla ģimenēm, kas dzīvo nelielos pilsētas dzīvokļos.

Izvēloties sveces, izvērtē to sastāvu. Par vislabākajām var uzskatīt vaska sveces, taču arī tās nav panaceja, un vaska degšanas process nevar attīrīt telpu no vīrusiem, kā to dažkārt apgalvo.

Šādas spējas piemīt kvēpināšanai ar kadiķu zariem, taču šī procesa laikā cilvēkiem telpā nav jāatrodas. Iemītnieki var atgriezties, kad istabas izvēdinātas. Maz ļaunuma nodarīs tā sauktās ekosveces, kas tiek gatavotas no sojas vaska u. c.

Dažkārt mājražotāji mēdz svecēs ievietot sausos augus, augļus, kuri dedzinot gruzd. No tādām labāk izvairīties vai glabāt kā dekorus.

Reklāma
Reklāma

Arī pašgatavotas sveces no ekomateriāliem nav tas labākais variants, jo svarīgi precīzi noteikt dakts un sveces diametra attiecības. Ja tas nav ievērots, svece strauji deg, dakts kūp, līdz ar to radot kaitīgo vielu mākoni.

Populārākās un lētākās ir parafīna sveces. Taču par to ietekmi uz cilvēka veselību nav nekādu ilūziju – tās ir veidotas no naftas produktiem, no neskaidras izcelsmes masas. Jo lētākas, jo aizdomīgākas. Šādas sveces var droši dedzināt āra lukturos, iekštelpās – mēreni.

Noteikti nevajadzētu pirkt aromatizētās sveces.

Tās vielas, ko izdala šīs sveces un populārie vīraka kociņi, speciālists apzīmē pavisam kritiski – “re­āls kašmars”!

Dažkārt uz iepakojuma sarakstīts, ka svecēm ir pievienoti dabiskie aromāti, taču jāsaprot, ka šāda manta nevar maksāt eiro gabalā. Un, sadegot dabiskām smaržvielām un eļļām, arī nekas labs nerodas.

Visbiežāk ar šādām svecēm sevišķi grēko sievietes, kad, kārojot romantiku, aizdedzina vannasistabā veselu lērumu sveču. Tā nebūs organisma relaksācija, bet īsta gāzes kamera, uzskata Ivars Vanadziņš.

Tieši sintētiskie aromāti var būt par iemeslu dažādām organisma alerģiskām reakcijām – sāk sāpēt galva, asaro acis, rodas klepus u. c. Turklāt šādas reakcijas var parādīties pēc laika, bet cilvēks nevar izprast iemeslu.

Protams, ja svētku noskaņas radīšanai ik pa laikam aizdegs pa svecei, nekāds ļaunums veselībai neradīsies. Jo īpaši, ja pēc tam izvēdinās telpu.

Tukuma tirgū noklausīts un praksē pārbaudīts padoms – vaska sveces jāglabā saldētavā. Tad tās ilgāk deg un mazāk kūp.
Foto: Inita Šteinberga

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.