Šāds purviņš dārzā ir ne tikai eksotika.
Šāds purviņš dārzā ir ne tikai eksotika.
Foto: Inita Šteinberga

Dabai draudzīga un praktiska ideja – pārvērst baseinu purviņā 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 104
Lasīt citas ziņas

Katrs dārza saimnieks ir izdzīvojis sapni par baseiniņu ar strūkl­aku. Kad tāds objekts ir tapis, realitātē kļūst skaidrs, cik tas dārgi un grūti uzturams. Dabai draudzīga un praktiska ideja – pārvērst baseinu purviņā.

“Radīt savvaļas un meža klātbūtnes efektu dārzā ir pasaules dārzu modes aktualitāte,” skaidro Ināra Aire, kas izveidojusi vienu no Latvijas skaistākajiem dārziem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī viņas dārza centrā savulaik bija sekls baseins ar ūdensrozi.

Taču, jo seklāks un mazāks baseiniņš, jo lielāku darbu tas prasa (visu laiku tajā krīt lapas, veidojas nogulsnes, aļģes, u. c.). Arī ūdens patēriņš galu galā iznāk liels, jo tas jāmaina kaitinoši bieži.

Un tā Inārai apnika cīnīties pret dabu un baseiniņš pārtapa par… purva modeli.

Ber baseinu ciet

Vispirms ūdenstilpē saber parasto, skābo purva kūdru. To ber tieši ūdenī, lai tas samitrina substrātu. Būtu labi, ja topošo purva dobi šādā stadijā atstātu vismaz dažas dienas, lai kūdra pienācīgi sabriest.

Tad dodas uz īsto purvu pēc sfagnu sūnas stādiem. Latvijā zināmas 37 sfagnu sugas. Purva sūnu nedrīkst postīt, tādēļ Ināra sfagniem tikai daļēji apgriezusi vai noplūkājusi purva virspusē esošās auga daļas.

Stādmateriālu nevajag daudz – pietiek ar vienu prāvu sauju sūnu, lai iedzīvinātu apmēram kvadrātmetru purva dobes dārzā. Mājās atnestās sūnas sasmalcina vēl sīkākos posmos un vienmērīgi izkaisa topošajā purviņā.

Triju gadu laikā sfagni saaug tā, ka purviņš jau izskatās kā īsts. Interesanti, ka līdz ar sūnām Ināras dārzā ieradušies un iesējušies arī citi purva augi. Piemēram, pat tāds aizsargājams augs un retums kā rasene.

Purvs prot pārsteigt

Šāds purviņš dārzā ir ne tikai eksotika, kuru var demonstrēt viesiem. Ir interesanti vērot, kā tas pats veidojas un attīstās.

Reklāma
Reklāma

Nekādas papildu kopšanas tam vairs nevajag, jo kūdra un sfagni mitrajos periodos spēj uzsūkt un saglabāt pietiekami daudz ūdens, lai izdzīvotu arī sausākā vasarā. Sfagni spēj uzņemt 10–20 reižu vairāk ūdens, nekā paši sver.

Turklāt sfagniem piemīt antiseptiskas īpašības un spēja pašiem attīrīt ūdeni. Šis purviņš, atšķirībā no populārajiem dārza baseiniņiem, siltā vasaras dienā nekad nesmirdēs, bet smaržos pēc īsta purva un radīs dārzā patīkamu mikroklimatu.

Lai radītu vēl īstāka purva iespaidu, šajā purviņā papildus iestādītas kultivētās dzērvenes. Ap baseiniņu var stādīt augus, kas līdzinās savvaļā augošajiem. Pa kādam mitrumā augošam augam var iestādīt pašā baseina mitrumā.

Ināra savu purvu papildinājusi arī ar eksotiem. Dārza mitrumā lieliski aug tāds kukaiņēdājs augs kā saracēnija (tā arī ir purva augs, tikai krietni siltākās zemēs). Ar visu podu augu ieliek purviņā, lai tas gaida savus kārumus – mušas un citus kukaiņus.

Saracēnijas savos dzimtajos džungļos tiek uzskatītas par svētiem augiem, jo atbrīvo cilvēkus no mušām. Tieši ar to tās nodarbojas arī Latvijā. Ziemina šo purva rotu saracēniju telpās kā istabas puķi (īpaši gādā par gaisa mitrumu).

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.