Foto-Shutterstock

Kuru tīrīšanas līdzekli izvēlēties trauku spožumam? 0

Kādreiz katlus un pannas tīrīja ar pelniem, berza ar smiltīm, līdz tie kļuva tik spoži, ka varēja pat spoguļoties. Tagad gandrīz katrā virtuvē blakus izlietnei atrodas trauku mazgāšanas līdzeklis – ekoloģisks, vienkāršs vai abrazīvs. Kuru izvēlēties, lai saudzētu roku ādu un nagus?

Reklāma
Reklāma

Pamatā − dabiskas izcelsmes vielas

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

AS “Spodrība” kvalitātes un attīstības vadītāja Inese Vilka skaidro, ka uzņēmumā ražoto parasto trauku mazgāšanas līdzekļu un balzamu pamatsastāvā ir dabiskas izcelsmes anjonu aktīvā nejonogēnā viela. Anjonā viela veido mazgāšanas putas, bet nejonogēnā viela šīs putas padara biezākas, stabilākas, ļaujot izmantot mazāku daudzumu līdzekļa, kas vienlaikus ir ekonomiski un labvēlīgi videi.

– Dabiskās izcelsmes nejonogēnā viela padara līdzekli maigāku un patīkamāku roku ādai. Pārējās vielas ir dažādas piedevas – krāsvielas, masas biezinātāji, konservanti, kas nodrošina produkta mikrobioloģisko drošību visā tā derīguma laikā. Smaržvielas pievienotas tādā daudzumā, lai līdzeklis būtu patīkams, tomēr neatstātu uz traukiem smaržu un neradītu alerģijas riskus cilvēkam, – stāsta speciāliste. Balzamiem tiek pievienota viela, kas veido to struktūru un vienlaikus labvēlīgi iedarbojas uz roku ādu. To sastāvā ir arī augu ekstrakti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekoloģiskos trauku mazgāšanas līdzekļus veido citu anjonu aktīvo mazgājošo vielu kompozīcija ar ļoti augstu un noturīgu putu veidošanas spēju. Pievienotā amfotērā mazgājošā viela padara putas vēl stabilākas un vienlaikus saudzē rokas. Ekoloģisko līdzekļu sastāvā iekļauti arī konservanti, lai produkts būtu drošs lietotājam, bet smaržvielu kompozīcija ir ļoti nelielā koncentrācijā. – Visas izejvielas ir rūpīgi izvēlētas, sertificējošās institūcijas tās ir izvērtējušas, atzīstot par gana drošām, un apliecinājums tam ir produktu marķējums ar ES oficiālā ekomarķējuma “EU Ecolabel” zīmi, – skaidro Inese Vilka.

Prast lasīt instrukciju

Salīdzinot parastos trauku mazgāšanas līdzekļus un balzamus, būtisku atšķirību nav. Pircējs tos var izvēlēties pēc savas gaumes, priekšroku dodot dzidriem vai balzamveida līdzekļiem. Noteicošais faktors varētu būt produkta smarža.

Ekoloģiskie līdzekļi ar “EU Ecolabel” marķējumu garantē, ka izmantotajām izejvielām veikti ekoloģiskie testi, jo tās tiek pirktas no sertificētiem izejvielu ražotājiem, kuri savukārt veikuši pētījumus par konkrētu izejvielu ietekmi uz vidi. Tiklīdz produkts ieguvis oficiālo “Eco” zīmi, tas pakļaujas ārējai uzraudzībai visu sertifikāta darbības laiku.

Iegādājoties trauku mazgāšanas līdzekli, jāpievērš uzmanība produkta marķējumam, ražotāja pazīstamībai, kā arī tā mājaslapā ievietotajai reglamentējošajai informācijai. Nevajadzētu uztraukties par brīdinājuma zīmēm uz iepakojuma – tās jāuztver kā papildu drošuma informatīvais materiāls, apliecinājums ražotāja profesionalitātei un darbībai saskaņā ar likumdošanas normām.

Ja tiek respektēta ekoloģiskā domāšana un akcentēta vides resursu (ūdens) taupība, vispirms jāsagatavo mazgāšanas līdzekļa šķīdums, trauki jāmazgā tajā un pēc tam jānoskalo ar ūdeni. Līdzekli var arī uzpilināt uz sūkļa un mazgāt traukus tekošā ūdenī, bet tādējādi tiks patērēts lielāks ūdens daudzums.

Reklāma
Reklāma

Ekonomiski un saudzē dabu

Veikalu tīkla “Biotēka” mārketinga vadītāja Linda Ferstere skaidro, ka ekoloģiskie trauku mazgāšanas līdzekļi nesatur fosfātus, parabēnus, krāsvielas, alergēnus un citas kaitīgas piedevas. Iespējamais alerģiju risks ir zems. – Gan mazgājošās vielas, gan gan pārējais sastāvs bioloģiski sadalās un līdz ar to ir draudzīgs videi visā cikla laikā, sākot no ražošanas un beidzot ar nonākšanu atkritumos. – Ekoloģisko līdzekļu sastāvā ir 5–15% anjonu virsmaktīvās vielas, 5% nejonu virsm­aktīvās vielas, 5% nātrija hlorīda (sāls) un ēteriskās eļļas.

Virsmaktīvās jeb mazgājošās vielas izgatavotas no augu izejvielām – eļļām, cukuriem u.tml. Katrs var izvēlēties savu smaržu kompozīciju – citronu, granātābolu, apelsīnu, zaļās tējas vai citu. Jutīgai roku ādai derēs līdzeklis ar kumelītēm un kliņģerītēm, kam ir svaigs aromāts un kas saudzē roku ādu, vienlaikus padarot traukus mirdzoši tīrus.

Daudzās mājās izlietnes skapītī ir gumijas cimdi, kurus lieto, tīrot māju un mazgājot traukus. Vai, izmantojot ekoloģiskos trauku mazgāšanas līdzekļus, par cimdiem var aizmirst? – Jā, šie mazgāšanas līdzekļi ir īpaši piemēroti mazgāšanai ar rokām, tāpēc piesardzība vajadzīga tikai gadījumos, ja roku āda ir bojāta, kairināta vai arī sieviete vēlas saudzēt savu manikīru, – saka Linda Ferstere.

Foto-Shutterstock

Saudzēsim rokas!

Runājot par trauku mazgāšanas līdzekļu ietekmi, daiļuma studijas “Estra” nagu kopšanas speciāliste Eva Strautmale skaidro: – Rokām pazūd sebuma jeb tauku kārtiņa, āda un arī nagi kļūst sausi. – Tāds pats negatīvs efekts ir, traukus mazgājot karstā ūdenī.

Speciāliste ievērojusi, ka daudziem klientiem ir cieti nagi, tātad tiem trūkst lipīdu. Veseli nagi ir elastīgi, neplaisā, bet cietie mazākā pieskāriena dēļ aizlūst līdz pat pirksta galam.

– Uz nagiem pārsvarā liek tā saukto gelish pārklājumu. Hibrīdlakas un parastās lakas nedaudz pasargā nagus no ārējās iedarbības, kaut gan arī sausina tos. Ja vēlas perfektus nagus, nevajag tos krāsot, tikai nopulēt un ieziest ar eļļiņām, – iesaka nagu kopšanas speciāliste.

Ko darīt, ja pēc trauku mazgāšanas rokas ir sausas un nagi lūst? Varbūt var palīdzēt kāds no nagu stiprinošiem līdzekļiem? Eva Strautmale atbild noliedzoši: – Vitamīni un tās sauktās bāzes lakas palīdz tikai uzreiz pēc uzklāšanas. Nags ir dzīvs tikai pie saknītes, tā redzamā daļa jau ir atmirusi. Uzklātā laka nagu vēl vairāk cietina.

Speciāliste iesaka pēc trauku mazgāšanas rokās un nagos iemasēt krēmus: vasarā – mitrinošus, ziemā – barojošus. Roku kopšanai efektīvas ir parafīna vanniņas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.