Foto – pexels.com

Trīspadsmit īpašības, kas raksturo “cilvēku – orhideju”, viegli ievainojamu cilvēku 0

Termins “cilvēks orhideja” radās 2005. gadā, kad žurnālā “Development and Psychopathology” publicētajā Brūsa Dž. Elisa un Tomasa Boisa pētījumā par ģenētikas ietekmi uz bērnu attīstību tika izmantota no zviedru valodas aizgūta idioma “orkidebarn” jeb “bērns orhideja” iepretī pretējam, tāpat zviedriski izmantotam jēdzienam “maskrosbarn” jeb “bērns pienene”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Eliss un Boiss skaidroja, ka bērniem pienenēm ir daudz lielāka iespēja izdzīvot un pat uzplaukt jebkuros apstākļos, kādos tie nākuši pasaulē. Viņi ir psiholoģiski ļoti elastīgi un spēj piemēroties apkārtējai videi un jebkuriem vecāku audzināšanas un izturēšanās modeļiem. Savukārt bērni orhidejas prasa īpašu, iejūtīgu attieksmi, lai varētu veiksmīgi attīstīties.

Ģenētiķu pasaule uztvēra “orhidejas” un “pienenes” koncepciju ar aplausiem – sausajā zinātniskajā valodā beidzot ienāca nedaudz poēzijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ideja par izturīgajiem bērniem nebija jauna, tāpat bija zināms arī tas, ka daži bērni grūtāk pielāgojas skarbiem apstākļiem un pasaules radītajam stresam. Jauna bija ideja, ka daļa viegli ievainojamo bērnu – tā dēvētie bērni orhidejas – bija vienlaikus trausli un spējīgi lieliski attīstīties ar nosacījumu, ka apkārtējā vide ir tam labvēlīga.

Elisa un Boisa pētījums lika pamatus ģenētiskam pētījumam, lai atklātu, kas ietekmē šādas personības veidošanos un gēnu iespējamo ietekmi uz cilvēka turpmāko attīstību un dzīves gaitu, tostarp slieksmi uz noziedzību, garīgām slimībām un uzvedības traucējumiem. Darbs pamatā bija vērsts uz gēniem, kurus parasti vaino atšķirīgos iedzimtos uzvedības modeļos – un tas izrādījās veiksmīgs. Izrādās, enzīmi jeb smadzeņu ķīmiskie receptori apvienojumā ar stresu vai sliktu izturēšanos ģimenē var izraisīt uzvedības vai garastāvokļa traucējumus. Šobrīd zinātnieki turpina meklēt papildu gēnus, kas varētu atbildēt par paaugstinātu iedzimtu jutīgumu

Ko darīt tad, ja tavā paziņu vai draugu lokā ir šāda superjutīga persona, kurai jau pirms sarunas sākuma vēlams tuvumā novietot paciņu ar kabatas lakatiņiem un nomierinošas zāles? Un rezervē turēt pieklājīgu mierinošu frāžu krājumu? Un tas viss tikai tāpēc, lai neaizskartu šī cilvēka ārkārtīgi smalkās dvēseles stīgas.

Lai neuztrauktu paziņu vai radinieku ar tik smalku dvēseles struktūru, nepieciešams iepazīties ar viņu “vājo vietu” sarakstu un, cik vien iespējams, neaizskart ar saviem neveiklajiem vārdiem. Neaizmirsti, ka šie cilvēki var arī neapzināties, cik viegli aizskarami ir. Negaidi, ka viņš vai viņa ar sevi iepazīstinās, sakot: “Labdien, esmu cilvēks – orhideja, lūdzu, izturieties pret mani saudzīgi.”

13 soļi, kā atpazīt cilvēku – orhideju

1. Viņš viegli sāk raudāt, skatoties aizkustinošu filmu, lasot romantisku dzejoļi, saņemot apsveikumu dzimšanas dienā.
2. Cilvēku – orhideju regulāri pārņem dažādas priekšnojautas, viņam ir lieliski attīstīta intuīcija.
3. Viņš šaubās pirms lēmumu pieņemšanas. Nevar teikt, ka tā būtu slikta rakstura īpašība, drīzāk tieši pretēji: mums taču jau no bērnības māca visu rūpīgi apsvērt. Bet, redzot otra cilvēka dvēseles mokas, nespējot izlemt, kādā krāsā jābūt vannas istabas flīzēm, arī pašam kļūst smagi ap sirdi.
4. Rakņāšanās sevī. Tāds cilvēks pilnībā apguvis kaitīgo ieradumu rakņāties sevī, atrast kaudzi trūkumu un censties pēc iespējas tos labot.
5. Fenomenāls taktiskums ļauj “orhidejai” pievērst uzmanību sīkākajām detaļām, kuras biezādainie draugi un kolēģi pat nepamana.
6. Ideāls darbs “orhidejai” ir tāds, kas darāms vienatnē. Jutīgā nervu sistēma traucē koncentrēties, kad blakus sēž un knosās vēl kāds.
7. Cilvēkam – orhidejai grūti atrasties sabiedrībā. Jau pēc pusstundu ilgas spraigas sarunas ar vairākiem cilvēkiem vienlaikus viņš jūt “sociālās paģiras” ‒ sava veida saskarsmes “pārdozēšanas” sekas. Viņš nav augstprātīgs, viņam vienkārši nepieciešams pabūt vienatnē, lai atgūtos.
8. Trauksme ir pastāvīgs cilvēka – orhidejas stāvoklis.
9. Nervu sistēmas jutīguma dēļ šāds cilvēks bieži un spēcīgi izjūt aizkaitinājumu.
10. Cilvēka – orhidejas sāpju slieksnis ir pārsteidzoši augsts. Bet viņš nav mazs, kaprīzs bērns, kas katras skrambas dēļ izplūst asarās. Viņš patiešām izjūt stipras sāpes.
11. Viņš nespēj skatīties cietsirdīgas ainas ne kino, ne arī dzīvē. Viņam pietiek jau ar šausmu filmas pieminēšanu vien, jo cilvēkam – orhidejai ir spēcīgi attīstīta empātijas jeb līdzpārdzīvojuma spēja.
12. Cilvēkam – orhidejai ļoti tuva ir dzīvā daba. Viņš ar sirdi un dvēseli sajūt, ka augi un dzīvnieki ir labākais, kas radīts uz Zemes.
13. Radošas spējas hiperjutīgiem cilvēkiem sagādā gan lielu prieku, gan tikpat lielas problēmas.

Reklāma
Reklāma

Nevairies no saskarsmes ar orhidejām! To labās īpašības: atbildības sajūta, uzticīgums, taktiskums un piesardzīgums. Nav slikts komplekts labam draugam vai tuvam sabiedrotajam darbā!
Avoti: orchidadvocacy.org un scientificamerican.com

Turpinājumā – par izturīgajiem cilvēkiem pienenēm!