Latvijas izlases kapteine Aija Klakocka, ģenerālmenedžere Gunta Baško, galvenais treneris Mārtiņš Gulbis un LBS prezidents Valdis Voins ir optimisma pini pirms Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra.
Latvijas izlases kapteine Aija Klakocka, ģenerālmenedžere Gunta Baško, galvenais treneris Mārtiņš Gulbis un LBS prezidents Valdis Voins ir optimisma pini pirms Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra.
Foto: Zane Bitere/LETA

Ar jauni treneri pēc jauniem izaicinājumiem – Latvijas izlase sāk cīņu par Eiropas čemponātu 0

Latvijas sieviešu basketbola izlase “Elektrum” olimpiskajā centrā Rīgā ar spēli pret Horvātijas valstsvienību sāks 2021. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīru.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Latvijas basketbolistēm I grupas turnīrā pa divām reizēm būs jātiekas ar Horvātijas, Vācijas un Ziemeļmaķedonijas izlasēm, finālturnīram kvalificēsies grupas uzvarētāja un piecas labākās no deviņām otro vietu ieguvējām. Galvenās konkurentes būs horvātietes un vācietes, turklāt pirmā spēle var izrādīties ļoti būtiska vietu sadalījumā.

“Labi apzinos, kur esmu nokļuvis un kādi ir komandas mērķi. Man kā trenerim pats galvenais ir, lai komanda ir vienota ar vienu mērķi.
CITI ŠOBRĪD LASA

No izlases iepriekšējā trenera Mārtiņa Zībarta gribētu pārņemt viņa mieru, bet pagaidām nesanāk. Jebkurās spēlēs jebkuram trenerim ir mandrāža, taču tā beigsies pēc pirmajām minūtēm,” mūsu valstsvienības jaunais galvenais treneris Mārtiņš Gulbis darba cēlienu sāks ar satraukumu.

Pašreiz vispārējā situācija dāmu izlasē nav tā iepriecinošākā. Pēc šovasar neveiksmīgi aizvadītā Eiropas čempionāta toreizējais izlases treneris Zībarts aicināja paskaitīt, kas tad ir Latvijas dāmu basketbola spēlētāju apcirkņos. Reālā aina ir skaudra – konkurences faktiski nav, un, izkrītot kādai līderei, līdzvērtīga maiņa nav atrodama.

Juniores Elizabete Bulāne un Vanesa Jasa gan komandā “TTT Rīga”, gan Latvijas izlasē iekļuvušas bez nopietnas konkurences. Ne sevišķi labā noskaņojumā ir pārējās “TTT Rīgas” basketbolistes – FIBA Eirolīgā vienīgi zaudējumi, bet individuālajā statistikā bez neērtības sajūtas var ieskatīties tikai Kate Krēsliņa. Komandas ducī ir arī Kitija Laksa, kura vēl nav aizvadījusi nevienu spēli pēc krustenisko saišu operācijas, ko viņa pārcieta pirms gada.

Laiks komandas puzles salikšanai ir pavisam īss – daži treniņi un skatītāju acīm paslēpta pārbaudes spēle pret Lietuvas izlasi. To izdevās uzvarēt, taču jau tagad skaidrs, ka Gulbim būs jāiztiek bez plašas spēlētāju rotācijas.

Salīdzinot ar Eiropas čempionātu, nopietns spēks uzbrucēju pozīcijā solās būt Aija Putniņa un Kristīne Vītola, glābšanas riņķis šim komandas sastāvam un treneriem ir Elīnas Dikeulaku vēlme turpināt spēlēt izlasē.

Tāpat kā vasarā, arī tagad izlasē nav valsts labākās basketbolistes Anetes Šteinbergas. “Esmu nonākusi labā, mierīgā un psiholoģiski nosvērtā vietā,” Šteinberga intervijā “Sporta Avīzē” tā raksturo savu darba vietu Venēcijā, liekot noprast, ka ap viņu savītie skandāli rada nelabvēlīgu gaisotni. Tāpat Anete veltījusi ne pārāk glaimojušos vārdus izlases treneru brigādes komplektēšanai. “Attiecīgo cilvēku piesaistīšana liek domāt, ka sieviešu basketbols tāds joks vien ir,” nenosaucot tiešus uzvārdus, sacījusi Anete. Šāda treneru sastāva vadībā viņas spēlēšana valstsvienībā šķiet maz ticama arī 2020. gada novembrī, kad paredzētas nākamās kvalifikācijas spēles.

Reklāma
Reklāma

Horvātijas basketbolistēm neizdevās kvalificēties iepriekšējiem diviem Eiropas čempionātiem, tomēr pavisam nesenā pagātnē horvātietes spēlējušas arī kontinenta čempionāta ceturtdaļfinālā un 2012. gadā piedalījās Londonas olimpiskajās spēlēs. Starp citu, tur komandu aizveda pašreizējais izlases galvenais treneris Stipe Braličs.

Abu izlašu savstarpējās spēlēs biežāk uzvarējušas horvātietes – 2011. gadā Eiropas čempionātā Latvijas izlase ar 67:61 bija pārāka grupas turnīrā, taču ar 75:84 zaudēja izslēgšanas spēlēs. 2015. gada Eiropas čempionātā latvietes zaudēja ar 63:67 un neizkļuva no grupas turnīra.

Horvātijas izlasē tikai divas basketbolistes ir no pašmāju klubiem, pārējās spēlē pietiekami spēcīgos citu valstu nacionālajos čempionātos. Tiesa, sastāva problēmas jārisina arī Braličam, kuram būs jāiztiek bez komandas līderes no Prāgas “USK” Marijas Režanas, kura šajā izlašu pauzē nolēmusi dot atpūtu sāpošajam ceļgalam.

Bukmeikeri par izteiktu favorīti uzskata Latvijas izlasi – mūsējām vajadzētu uzvarēt ar apmēram desmit punktu pārsvaru.

17. novembrī Latvijas izlase spēlēs Ziemeļmaķedonijā, kuras izlase noteikti ir klasi zemāka komanda, ko vajadzētu apspēlēt bez jebkādas nervu bojāšanas. Iepriekšējā kvalifikācijas turnīrā maķedonietes pirmajā mačā pacīkstējās ar Itālijas basketbolistēm (51:62), nākamajos piecos piedzīvoja sagrāves ar ne mazāk kā 40 punktu starpību. Tostarp pret horvātietēm – 47:108 un 27:90. Maz ticams, ka Ziemeļmaķedonijas izlase šajā kvalifikācijas turnīrā tiks pie kādas uzvaras, taču, nosakot piecas labākās no deviņām otro vietu ieguvējām, spēles ar grupas vājāko komandu netiks ņemtas vērā.

LATVIJAS SIEVIEŠU IZLASE

Elīna Dikeulaku (“Adana”, Turcija), Ilze Jākobsone (“Keltern”, Vācija), Aija Putniņa (“Cankaya”, Turcija), Laura Meldere (“Reyer Venezia” Itālija), Kristīne Vītola (“Avenida”, Spānija), Kate Krēsliņa, Elizabete Bulāne, Vanesa Jasa, Kitija Laksa, Paula Strautmane, Aija Klakocka un Zenta Meļņika (“TTT Rīga”).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.