Foto – LETA

Uz atsevišķām plānveida operācijām bērnu slimnīcā jāgaida pieci mēneši 0

Rinda uz valsts apmaksātu aizdegunes mandeļu operāciju Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā pašlaik ir piecus mēnešus gara, un vecāki ir spiesti domāt par maksas pakalpojumiem, ceturtdien vēsta laikraksts “Diena”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Lasīt citas ziņas

Avīze stāsta par kādu māmiņu, kuras trīsgadīgā meita jau četrus mēnešus cieš no palielinātu aizdegunes mandeļu radītām sāpīgām problēmām, tādēļ mātei jāizvēlas viens no diviem risinājumiem: vai nu sākt jaunu – nu jau ceturto – antibiotiku kursu, vai veikt maksas operāciju. Tā maksā ap 170 latiem. Par valsts naudu operācija jāgaida piecus mēnešus.

Bērnu slimnīcas pārstāve Romēna Namniece atzīst, ka otolaringologiem ir darba pilnas rokas: “LOR ir viens no operējošākajiem profiliem.” Visbiežāk gan adenoīdu operācijas varot raksturot kā «izteikti plānveida operācijas», nevis akūtas. Varot gan būt arī izņēmumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gaidīšanas laiks LOR konsultācijai Bērnu slimnīcā Torņakalnā ir 16 darbdienas, savukārt Bērnu slimnīcā Gaiļezerā  rindas nav. Plānveida operācija otolaringoloģijas profilā gan esot jāgaida seši mēneši. Akūtos gadījumos rindā uz operāciju neesot jāgaida, pacientus tad pieņem prioritāri.

Namniece norāda – situācijās, kad vecāki uztraucas, vai var gaidīt plānveida palīdzību vairākus mēnešus, tiek piedāvāts saņemt pediatra konsultāciju (bez ģimenes ārsta nosūtījuma), kurš palīdzēs risināt konkrēto problēmu, jo ik dienas pieejams pediatrs un ķirurgs.

Gadījumā, kad pieprasījums konkrētā mēnesī ir lielāks, nekā valsts budžeta līdzekļi spēj segt, vai ir izsmeltas slimnīcas kapacitātes (personāla un aparatūras) noslogojums un telpu pieejamība, veidojas rindas uz pakalpojumu, skaidro Namniece.

Pērn Bērnu slimnīcas Ausu, kakla un degunu slimību klīnikā tika veiktas 2399 operācijas, no kurām 86 tika sniegtas kā izvēles maksas pakalpojums. Savukārt ambulatori otolaringologs sniedza 8812 konsultācijas, no kurām 708 bijušas kā izvēles maksas pakalpojums. Ja attiecīgos datus skata mēneša griezumā, katrs otolaringologs mēnesī operē vidēji 54 pacientus, savukārt ambulatori konsultē vairāk nekā 134 pacientus

Novembrī Veselības ministrija (VM) uzdeva Nacionālajam veselības dienestam (NVD) līdz šā gada 1.februārim iesniegt priekšlikumus, lai varētu noteikt maksimālo rindu garumu uz ambulatoriem pakalpojumiem. Tiesa, tas vēl nenozīmē, ka maksimālie rindu garumi būs īsi, jo VM rēķinās, ka solītais būs jāizpilda pieejamā finansējuma robežās, izriet no VM valsts sekretāra vietnieka Jura Bunduļa teiktā. Jauna kārtība tad varētu būt jau no nākamā gada sākuma.

Reklāma
Reklāma

NVD pārstāve Laura Lapiņa norāda, ka dienesta speciālisti strādā pie priekšlikumiem, iepazīstas arī ar citu valstu praksi. Igaunijā ir noteikts maksimālais rindas ilgums pie ārsta speciālista – pacients jāpieņem pusotra mēneša laikā. Latvijā poliklīnikas plāno pacientu plūsmas pašas atkarībā no pieejamā finansējuma.

Norādot, ka garās rindas valstī deklarēto bezmaksas medicīnu bērniem nereti padara par maksas pakalpojumu, novembrī pie valdības ēkas piketēja Māmiņu klubs, atgādina laikraksts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.