Labam antivīrusam jātiek galā arī ar uzbrukumiem, kas veikti no pārnēsājamām ierīcēm, izmantojot atvērtus tīklus.
Labam antivīrusam jātiek galā arī ar uzbrukumiem, kas veikti no pārnēsājamām ierīcēm, izmantojot atvērtus tīklus.
Foto: Rawpixel.com/SHUTTESTOCK

Mūsdienu vīrusi un ļaunprogrammatūras. Par tehnoloģijām, kas pasargā un glābj no kiberuzbrukumiem 0

Koronavīrusa uzliesmojums kārtējo reizi atgādinājis vārda “vīruss” nopietnību, to biedējošo raksturu. Ne velti par vīrusiem sauc arī digitālās ļaunprogrammatūras, kuras uzbrūk mūsu datoriem un viedtālruņiem, radot gan finansiālas problēmas, gan apdraud valstu drošību. Bet šoreiz ne par valstu drošību. Šoreiz par tehnoloģijām, kas pasargā un glābj.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

“LA” izpētīja, kurus vīrusu ķērājus (vidējās klases komplektus) ārvalstu testēšanas uzņēmumi, kā arī tehnoloģiju portāli iesaka izvēlēties 2020. gadā. Šoreiz uzsvars uz maksas, nevis bezmaksas programmatūru. Maksas, jo, kā savulaik sarunā ar “LA” uzsvēra kiberdrošības eksperts Valdis Šķesters, “bezmaksas programmatūra pilda tikai reklāmas funkciju, ierīci būtībā nekādi neaizsargājot. Antivīrusu industrija nevarētu eksistēt, ja atdotu visu bez maksas.”

Svarīga gan aizsardzība, gan ērtums

Nevienam no kiberdrošības uzņēmumiem nav izdevies izrauties pārliecinošā virsvadībā, bet ir līderi, kuri parādās teju ikviena topa augšgalā. Pie tādiem noteikti jāmin “Bitdefender Total Security” un “Kaspersky Total Security”. Bieži augšgalā ir arī “Norton 360 Deluxe”, “Trend Micro Internet Security”, “McAfee Total Protection”, “ESET Internet Security”, “Avast Premium Security”, “F-Secure Antivirus SAFE”, arī “Webroot Internet Security Plus”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko izmēģinātāji ņēmuši vērā? Piemēram, Austrijā bāzētais antivīrusu programmatūras testēšanā sertificētais uzņēmums “AV Comparatives” norāda, ka testu laikā ņem vērā tikai kiberdrošības faktorus, tostarp sistēmas saprotamību un patstāvību (pozitīvi tiek novērtēta antivīrusa spēja, piemēram, dzēst apdraudējumus bez lietotāja apstiprinājuma), bet tādus svarīgus rādītājus kā klientu atbalsta sistēma, cenu, pieejamās programmatūras valodas u. c. svarīgus komponentus vērā neņem, taču tos par būtiskiem uzskata, piemēram, tādi pazīstami tehnoloģiju portāli kā “CNET”, “Toms Guide”, “PCWorld”, “TechRadar” u. c.

Viltus trauksme arī antivīrusiem

Neejot pārāk dziļi tehniskās detaļās, “AV Comparatives” risinājumus izmēģina, piemēram, darbībā pret apdraudējumiem datora lietošanas laikā, analizējot spēju ziņot par apdraudējumiem, ar tiem, protams, arī tikt galā. Par ļoti būtisku faktoru “AV Comparatives” uzskata antivīrusa spēju klientu lieki netraucēt ar viltus trauksmi.

Labam antivīrusam jātiek galā arī ar uzbrukumiem, kas veikti no pārnēsājamām ierīcēm un izmantojot atvērtus tīklus. Tāpat jānovērš mērķēti uzbrukumi. Svarīgs faktors ir antivīrusa nepārtraukta darbība, neskatoties uz jebkādām klienta veiktām darbībām, piemēram, fotogrāfiju apstrādi vai datorspēļu spēlēšanu. Kā norāda “AV Comparatives”, dažas programmas antivīrusiem sagādā grūtības, taču tā tam nevajadzētu būt.

“PCWorld” skaidro, ka vispirms izvērtē risinājuma vienkāršību, jo beigu beigās tas jālieto dažādiem cilvēkiem, no kuriem daļa noteikti nav antivīrusu speciālisti. “Vai interfeiss uzbūvēts tā, lai datora skenēšanas rīks un paroļu pārvaldnieks būtu pārredzams un viegli sasniedzams? Vai tomēr šīs funkcijas ir kaut kur paslēptas, kas liek veikt daudzas liekas darbības, lai līdz tām nonāktu? Vai antivīrusā ir elementi, kuri nav interaktīvi, bet pēc tādiem izskatās? Vai paziņojumi ir interaktīvi vai sastāv tikai no informācijas? Vai paziņojumi ir saprotami?” Tie ir tikai daži no jautājumiem, kuri interesējuši portālu “PCWorld”.

Reklāma
Reklāma

Vispirms jāizmēģina bez maksas

Jāuzsver, ka nav vienas perfektas antivīrusa programmas, kas der visiem lietotājiem. “AV Comparatives” norāda, ka viņu vērtējumā “Gada produkts” nenozīmē labāko visās disciplīnās. Šī birka nozīmē, ka programma kopsummā visos rādītājos visa gada garumā parādījusi labāko sniegumu, bijusi stabilākā un uzticamākā. Testēšanas uzņēmums arī norāda, ka pirms izšķiršanās par labu kādam no antivīrusiem vispirms vajadzētu to izmēģināt – ikviens no uzņēmumiem piedāvā lietot produktu mēnesi bez maksas.

Pieci labākie maksas antivīrusi pasaulē un dažas no to pozitīvajām un negatīvajām iezīmēm:

“Bitdefender Total Security”

Cena – 69,99 eiro gadā, šobrīd ar atlaidi 35 eiro

+ Ļoti laba aizsardzība pret ļaunprogrammatūru;

+ ātra sistēmas skenēšana;

+ daudz dažādu noderīgu papildfunkciju;

+ neliela ietekme uz datora ātrdarbību skenēšanas laikā;

+ cenas attiecība pret sniegumu;

– kaut arī aizsardzība ir ļoti laba, tā nav perfekta.

“Norton 360 Deluxe”

Cena – 89,99 eiro gadā, šobrīd ar atlaidi 39,99 eiro

+ Lieliska aizsardzība pret ļaunprogrammatūru;

+ bagātīgas vecāku kontroles iespējas, rezerves programmatūra, paroļu pārvaldnieks, datorā iebūvētās kameras aizsardzība;

+ pilns VPN serviss;

+ neliela ietekme uz datora ātrdarbību, antivīrusam darbojoties fonā;

– dārgs;

– ievērojami ietekmē datora ātrdarbību pilnās skenēšanas laikā;

– nav t. s. failu izdzēsēja (angļu val. “File shredder”) un šifrēta, droša pārlūka.

“Kaspersky Total Security”

Cena – 58,99 eiro gadā, šobrīd ar atlaidi 34,99 eiro

+ Teju perfekta aizsardzība pret ļaunprogrammatūru;

+ divu faktoru autentifikācija tiešsaistes profilam;

+ izstrādāta rezerves programmatūra, bagātīgas vecāku kontroles iespējas, neierobežota daudzuma paroļu pārvaldnieks;

– jūtami ietekmē datora ātrdarbību pilnajā skenēšanas laikā;

– datu izmantošana virtuālajā privātajā tīklā (VPN) tiek ierobežota, ja par to nemaksā papildus.

“Avast Premium Security”

Cena – 69,99 eiro

+ Ērta un moderna saskarne;

+ laba aizsardzība pret ļaunprogrammatūru;

+ pieejams “Sandbox” risinājums, kas ļauj potenciāli bīstamas programmas pārbaudīt pilnībā izolētā vidē;

– dārgs;

– paziņojumus par draudiem var viegli pārprast.

“Trend Micro Internet Security”

Cena – 49,95 eiro

+ Ātra pilnā skenēšana;

+ ļoti laba aizsardzība pret ļaunprogrammatūru;

+ aizsargā interneta pārlūku iepirkšanās internetā laikā;

– pārāk daudz viltus trauksmju;

– būtiski ietekmē datora ātrdarbību skenēšanas laikā;

– pietrūks vairāk papildfunkciju, kuras konkurenti piedāvā.