Foto: Pexels

Uzsāk sociālā darba profesijas standarta pārskatīšanu 0

Par sociālā darba jomas attīstību atbildīgā Labklājības ministrija (LM) uzsāk sociālā darba profesijas standarta pārskatīšanu, lai uzlabotu sociālā darba praksi atbilstoši sabiedrības vajadzībām un profesijas attīstības tendencēm pasaulē. Sociālais darbs Latvijā ir profesija ar pastāvīgi pieaugošu pieprasījumu, bet vienlaikus apdraudēta speciālistu trūkuma dēļ.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Sociālais darbs Latvijā pastāv 26 gadus; tā ir praksē balstīta profesija un akadēmiska disciplīna. Profesionālo asociāciju aplēses liecina, ka saistībā ar sabiedrības novecošanos, migrāciju, bruņotiem konfliktiem un globalizācijas tendencēm, pasaulē kopumā tuvākajos 10 gados būs nepieciešams sociālā darba speciālistu loku papildināt vismaz par miljonu.

Arī Latvijā sabiedrība strauji noveco un pieaug ar izdegšanu un depresiju saistītu arodslimību skaits.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pasliktinās jauniešu garīgās veselības stāvoklis un saglabājas būtisks no vielām un procesiem, piemēram, azartspēlēm, atkarīgu cilvēku skaits. Papildus tam nemazinās vardarbības ģimenē gadījumu skaits un virknei ģimeņu ar bērniem nepieciešams intensīvs atbalsts. Tomēr situācijā, kad iedzīvotājiem palīdzība visu minēto problēmu risināšanā ir tik ļoti nepieciešama, Latvijā trūkst vairāk kā 500 sociālā darba speciālistu.

Sociālie darbinieki nemitīgi saskaras ar sarežģītām situācijām,

nepietiekamā darbinieku skaita dēļ veidojas pārslodze, esošā izglītība ne vienmēr sniedz pietiekamu zināšanu kopumu darbam ar klientiem, tādējādi paši sociālie darbinieki ir pakļauti profesionālai izdegšanai un pat nomāktībai.

Uzlabot un noturēt sociālā darba profesijas kvalitāti un sekmēt profesijas pievilcību, lai sociālo darbinieku skaits palielinātos, ir viens no aktuāliem LM darba uzdevumiem. Labklājības ministre Ramona Petraviča uzskata, ka profesionālam sociālajam darbam ir nozīmīga loma sociālās politikas īstenošanā: “Sociālie darbinieki veido cilvēcīgāku un drošāku nākotni, viņi veicina sociālās pārmaiņas un attīstību, rūpējas par sociālo iekļaušanu. Cilvēki, kurus atbalsta un kuriem palīdz sociālie darbinieki, apzinās savas iespējas un brīvību tās izmantot. Sociālā taisnīguma, cilvēktiesību un individuālo atšķirību ievērošanas principi ir starp sociālā darba pamatvērtībām.”

2019. gada augustā LM, pamatojoties uz vairāku gadu laikā veikto pētījumu, profesionālās pilnveides mācību un profesijas analīzes rezultātiem, kas iegūti projekta “Profesionālā sociālā darba attīstība pašvaldībās” īstenošanas laikā, uzsāk sociālā darba profesijas standarta pārskatīšanu.

Reklāma
Reklāma

Pirmā profesijas standarta pārskatīšanas un pilnveides darba grupa uzsāks darbu septembrī. Tajā aicināti piedalīties sociālā darba praktiķi, pakalpojumu lietotāji, sociālo dienestu pārstāvji, augstskolu docētāji, sociālā darba un sociālo pakalpojumu politikas veidotāji. Plānots, ka profesijas standarta aktualizācijas procesam līdzās notiks arī valsts pasūtījuma sociālā darba augstākajai izglītībai izstrāde.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.