Ilustratīvs foto. Bijusī nacistu darba nometne Vācijā.
Ilustratīvs foto. Bijusī nacistu darba nometne Vācijā.
Foto – LETA/AFP

Vācijā sāksies tiesas prāva pret 92 gadus vecu bijušo Štuthofas koncentrācijas nometnes apsargu 0

Vācijā tiesas priekšā ceturtdien stāsies 92 gadus vecs vīrietis, kurš apsūdzēts par līdzdalību 5230 slepkavībās, kas pastrādātas deviņu mēnešu laikā, kamēr viņš Otrā pasaules kara beigu posmā pildījis dienesta pienākumus kā sargtorņa apsargs Štuthofas koncentrācijas nometnē.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Apsūdzētais, ko mediji identificējuši kā Bruno Deisu, strādāja Štuthofas koncentrācijas nometnē, kas atradās netālu no toreizējās Dancigas, tagad Gdaņskas, no 1944.gada augusta līdz 1945.gada aprīlim.

Prokuratūra norādīja, ka viņš šajā laikā sniedzis atbalstu ebreju slepkavošanā, pilnībā apzinoties visus apstākļus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apsūdzētais, kurš dzīvo Hamburgā, tiks tiesāts nepilngadīgo tiesā, jo bija tikai 17 gadus vecs, kad strādāja Štuthofas koncentrācijas nometnē.

Apsūdzētais nopratināšanā nenoliedza, ka strādājis koncentrācijas nometnē, un stāstīja, ka SS dienestā nokļuvis vienīgi sirds vājuma dēļ, jo atzīts par nederīgu sūtīšanai uz fronti, ziņoja laikraksts “Tagesspiegel”.

Viņš apgalvojis, ka nav nevienu nogalinājis un apšaubījis, ka 17 gadu vecumā būtu varējis pretoties nacistu režīmam.

“Ko tas būtu devis? Viņi vienkārši būtu atraduši kādu citu,” atbildējis apsūdzētais, kad viņam jautāts, kādēļ viņš nav lūdzis pārcelšanu uz fronti.

Vācijas mediji ziņoja, ka pēc kara apsūdzētais kļuvis par maiznieku, strādājis arī par kravas mašīnas šoferi un citos darbos. Viņš ir precējies un viņam ir divas meitas.

Vairākas desmitgades pēc kara Vācijas tiesas skaidroja, ka pamatā atbildīga par ebreju masu slepkavošanu ir nacistu vadība un ka zemāka ranga indivīdi holokausta mašinērijā bija pakļauti pavēlēm un tāpēc uzskatāmi par mazāk vainīgiem.

Tomēr šī pieeja radikāli tika mainīta juridiskā precedenta dēļ, ko radīja Džona Demjaņuka notiesāšana 2011.gadā. Demjaņuks tika atzīts par līdzvainīgu vairāk nekā 28 000 ebreju slepkavībās laikā, kad viņš Sobiboras nometnē, okupētajā Polijā, bija sargs.

Šobrīd dzīvi varētu būt palikuši tikai nedaudzi cilvēki, kas savulaik bijuši iesaistīti nacistu noziegumos, un Vācijas prokuratūra steidz tiesas priekšā saukt vēl atlikušos iespējamos kara noziedzniekus, kas visi ir jau ļoti lielā vecumā.

Reklāma
Reklāma

Pērn nācās apturēt prāvu pret kādu citu bijušo Štuthofas apsargu, jo aizdomās turamais tika atzīts par pārāk nespēcīgu, lai tiktu tiesāts.

Savukārt 2015.gadā par līdzdalību 300 000 slepkavību notiesātais Oskars Grēnings, kas pazīstams arī kā “Aušvicas grāmatvedis”, mira pagājušā gada martā, tā arī neuzsācis izciest viņam piespriesto četru gadu cietumsodu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.