Foto-LETA/AFP

Vai atvaļinājums visiem ir obligāts? 0

“Darba likums” nosaka, ka ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo četru nedēļu atvaļinājumu. Taču darbs ir arī mans vaļasprieks, tāpēc to neuzskatu par apgrūtinājumu un atvaļinājumā iet nevēlos. Atpūšos nedēļas nogalēs – man ar to pietiek. Vai darba devējs var piespiest iet ikgadējā atvaļinājumā un likt izmantot vēl arī pagājušā gada atvaļinājumu obligātā kārtā?

Reklāma
Reklāma

 

10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Likumā neko tādu neizlasīju, lūdzu, paskaidrojiet! Jau četrus gadus neesmu bijis atvaļinājumā un pēc tā arī īpaši neilgojos… 
Oskars Rīgā

 

Valsts darba inspekcijas eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs skaidro, ka “Darba likuma” 150. panta pirmā daļa nosaka: ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu piešķir katru gadu noteiktā laikā saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos vai atvaļinājumu grafiku, ko sastāda darba devējs pēc konsultēšanās ar darbinieku pārstāvjiem. Šai tiesību normai ir imperatīvs (kategorisks) raksturs, proti, tā skaitās saistoša visiem – darba devējam ir pienākums piešķirt, bet darbiniekam – pienākums izmantot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Darba likumā” paredzētā ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma izmantošana noteikta kā obligāta, lai saglabātu darbinieka veselību un darba spējas. Ilgstoši neizmantojot atvaļinājumu, tās var ciest, kas nav pieļaujams.

Likuma 149. panta trešā daļa gan nosaka vienu izņēmumu, kad darbinieks var neizmantot pilnu (četru nedēļu) ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Tajos gadījumos, kad atvaļinājuma piešķiršana darbiniekam pilnā apmērā var nelabvēlīgi ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā, ar darbinieka rakstveida piekrišanu pieļaujams pārcelt atvaļinājuma daļu uz nākamo gadu.

Šādā gadījumā atvaļinājuma daļa kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Pārcelto atvaļinājuma daļu pēc iespējas pievieno nākamā gada atpūtas dienām. Atvaļinājuma daļu var pārcelt tikai uz vienu gadu.

Tātad darba devējam ir pienākums nodrošināt atvaļinājuma izmantošanu un tam jāizmanto visi savā rīcībā esošie tiesiskie instrumenti, lai nosūtītu darbinieku ikgadējā apmaksātā atvaļinājumā, par to izdodot rīkojumu. Darbiniekam ir ne tikai tiesības, bet arī pienākums izmantot likumā noteikto ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.