Foto: Shutterstock

Vai Latvijā atļaus zālīti? Un par kādu kaņepju izmantošanu tiek domāts 0

Lasītājs jautā: “Latvijā izvērsusies kārtējā diskusija par marihuānas legalizāciju. Kādi ir galvenie kaņepju medicīnas plusi, ieguvumi? Vai tiešām paralēli palielinās zālītes pīpmaņu un hašiša lietotāju skaits?”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

“Pieprasījums pēc apreibināšanās būs vienmēr. Jāizglīto sabiedrība par visiem riskiem, kas saistīti ar šo vielu lietošanu, visiem efektiem. Piemēram, Portugālē, Nīderlandē valsts ir ļoti daudz ieguldījusi sabiedrības izglītošanā un dažādu narkotisko vielu dekriminalizēšanā, atzīstot, ka narkomāns nav noziedznieks, bet slimnieks, kam jāārstējas un jāiziet rehabilitācija, kas strauji samazinājusi narkomānijas un ar to saistīto slimību, piemēram, AIDS, izplatību,” pauž Latvijas Farmaceitu biedrības rūpniecisko farmaceitu sekcijas vadītājs Toms Blūzmanis.

“Latvijā ir milzīga alkoholisma, arī azartspēļu atkarības problēma. Tas liecina par to, ka iedzīvotāji ļoti viegli pakļaujas atkarībām. Latvijas psihiatriem un narkologiem ir taisnība, ka Latvijas gadījumā sējas kaņepju, kurās ir ar psihoaktīvās vielas, brīva aprite nav vēlama.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Toms Blūzmanis piebilst – speciālistiem dažādās medicīnas sfērās bieži vien ir atšķirīgi viedokļi, jo nav īstas izpratnes, kādas ir kaņepju medicīniskās iespējas un virzieni.

Daudzi speciālisti vēl joprojām uzskata, ka ir tā: ņem augu, smēķē un apreibinies vesels!

Taču daudzi paliatīvās aprūpes, onkoloģijas, psoriāzes, sāpju ārstēšanas speciālisti intensīvi seko līdzi pasaules notikumiem, diskutē ar kolēģiem, lai piedāvātu šo risinājumu tiem saviem pacientiem, kuru ārstēšanai vairs nav citu alternatīvu.

Atkarībā no devas dažādas vielas ir vai nu zāles, vai arī inde.

Lielākā daļa aptiekā pieejamo medikamentu ir vielas, kuras pirms to sintētiskas ražošanas iegūtas no augiem, kas konkrētās devās dod vēlamo efektu. Sējas kaņepēs ir ļoti daudz aktīvo vielu, no kurām visplašāk izpētītās pieder kanabinoīdu grupai. Patlaban ir atklātas 113 aktīvās vielas, no kurām ap 40 varētu būt potenciāls medicīnā. Tikai vienai vielai ir psihotropa iedarbība – tetrahidrokanabinolam (THC).

Lai augos nebūtu psihotropās vielas THC, var izmantot citas augā esošās ķīmiskās vielas, kas nerada reiboņus vai citus nevēlamus efektus, vai arī THC ir sabalansētās devās ar citām aktīvajām vielām, kas kombinācijā dod vēlamo rezultātu.

Nav runa par auga smēķēšanu, no tā var iegūt aktīvās vielas, kuras iestrādā dažādās zāļu formās, piemēram, tinktūrās, ziedēs vai supozitorijos. Auga smēķēšana vai aktīvo vielu tvaikošana ir tikai viens no daudziem veidiem, kā to var izmantot medicīnā.

Pētījumi par devām un zāļu formām turpinās un turpināsies vēl ilgi, prognozē Toms Blūzmanis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.