Foto: Inita Šteinberga

Bīstamais rīcins: vai tu drīkst stādīt dārzā? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

“Man patīk rīcini, taču baidos ieviest dārzā indīgu augu. Vienubrīd bija pat aizliegts tā sēklas tirgot, bet tagad aug pilsētu dobēs,” – vaicā Kārlis no Rīgas.

Rīcins puķu dobē nevienu neapdraud. Iespējamās problēmas var radīt tikai sēkliņa, kas atrodas dekoratīvā, adatainā čauliņā, bet tā nemaz neizskatās apetītlīga. Turklāt dārzos audzē rīcina dekoratīvās formas, kam sēklas reti pagūst ienākties.

CITI ŠOBRĪD LASA
No rīcina gan iegūst spēcīgas iedarbības vielas, bet tas notiek speciālos laboratorijas apstākļos. Taču rīcinam ir arī miermīlīga daba, piemēram, ārīgi lietota rīcineļļa veicina skropstu un matu augšanu.

Pa pilienam lietojot iekšķīgi, tiek vaļā no vēdera aizcietējumiem. Tikai nevajadzētu ar kādu sevišķi spēcīgas iedarbības augu eksperimentēt mājas apstākļos.

Vēl bīstamākas par rīciniem ir kurpītes, digitāļi, rūtas un eņģeļtaures. Arī tagad ziedošās vēlziedes ir indīgi augi. Ir bijuši saindēšanās gadījumi, kad pavasarī to kuplās lapas ir kļūdaini sajauktas ar lakšiem un tikušas ieēstas.

Dažiem augiem pieskaroties, gan var rasties ādas apdegumi. Tie ir latvāņi, vasaras karstumā rūtas, lupstāji, diktamnes u.c. Rīcinu tikai aizskarot, nekas ļauns nenotiek.

Foto: Inita Šteinberga

Zāļzinis skaidro, ka viņa demonstrāciju dārzā ir daudz indīgu augu, kuriem mazās devās piemīt arī izcilas dziedināšanas spējas, taču viņš tos neiekļauj savos gatavotajos preparātos. Katra cilvēka organisms atšķirīgi reaģē uz dažādām vielām, tāpēc riskēt nevar.

Jānis Ulmis uzskata, ka bieži vien kāds augs nepelnīti krīt nežēlastībā. Tā tas notika gan ar rīcinu, gan sējas kaņepēm, gan citiem augiem. Zāļu tēju audzētāju un gatavotāju aprindās jau valda satraukums, jo par lietošanai nevēlamām (vadoties pēc Eiropas regulām) plāno atzīt arī nātres, asinszāli, rūtas, māteri u.c. mūsu tautas dziedniecībā populārus augus. To aizliegums radītu lielākas problēmas nekā skaistā rīcina trūkums dobēs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.