Foto – Shutterstock

Vai sievietes, kuras nevēlas bērnus, ir nevērtīgākas? Pieredzes stāsti un sociālantropoloģes skaidrojums 9

Raksta autore Līga Andžāne, HappyWhispers.lv

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Šķiet, ļoti ilgu laiku sievietes un bērni ir bijis tik nesaraujams un cieši saistīts koncepts, ka pēdējo desmitu gadu laikā, kad parādījusies viegli pieejama kontracepcija un izvēle kļūt par māti tiek arvien vairāk apšaubīta un pārdomāta, beidzot var uzdot jautājumu – bet, vai tiešām tas ir kaut kas tik ļoti pašsaprotams? Bērni pastāv visās kultūrās, taču ir ļoti atšķirīga izpratne par to, kādiem tiem jābūt, kā tie jāaudzina un ko no tiem sagaidīt, stāsta sociālantropoloģe Elīna Kursīte.

Pētot tēmu par sievietēm, kuras apzināti izvēlas dzīvi bez bērniem, viņa secinājusi, ka Latvijā dominē natālisma ideoloģija, kas paģēr dzimstības paaugstināšanu valstī nākamo paaudžu labā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sievietēm, kuras brīvprātīgi izvēlas nedzemdēt bērnus, nereti tiek pārmesta dzimtes lomas nepilnīga pildīšana vai sievišķības trūkums. Sociālantropoloģe norāda, ka šīs sievietes pašas savu sievišķību interpretē atšķirīgi un nesaista mātes lomu ar kaut ko piepildošu, drīzāk – ierobežojošu. Viņas vēlas baudīt brīvību gan attiecībās ar savu ķermeni, gan līdzcilvēkiem – artneri, ģimeni, draudzenēm un tā tālāk. Bezbērnu sievietēm svarīgāka par mātes lomu ir pašas personība, un brīvo laiku viņas vēlas maksimāli kvalitatīvi izmantot sevis pilnveidošanai dažādās jomās.

Sabiedrība: bezbērnu sievietes vecumdienās būs vientuļas!

Kursīte norāda, ka bezbērnu sievietes vienmēr tikušas uzskatītas par mazāk vērtīgām nekā tās, kurām ir kaut vai viens bērns. Uzklausot reālas pieredzes, sociālantropoloģe novērojusi, ka sabiedrība ir pārliecināta – kļuvušas vecākas, bezbērnu sievietes noteikti būs nelaimīgas, visbiežāk piesaucot tieši vientulības faktoru.

Dzīvesstils, kurā apzināti netiek atvēlēta vieta bērnam, tiek asociēts ar pārlieku spēcīgu individuālismu un zudušām ģimenes saitēm, kā arī pārāk racionalizētām attiecībām sabiedrībā. Kursīte atzīst, ka sievietes, kuras nealkst radīt pēcnācējus, noteikti ir individuālistes, taču nebūt ne vientuļas vai bez ģimenes. Pretēji stereotipiem lielākajai daļai šo sieviešu nav sliktas pieredzes ģimenē vai sliktu attiecību ar mātēm.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.