Foto: AP/Scanpix/LETA

Britu diplomāta ziņojumu noplūde rada skandālu 1

Britu un ASV diplomātiskajās attiecībās šajās dienās iestājies neveikls periods, kam par iemeslu ir Lielbritānijas vēstnieka Vašingtonā Kima Daroha elektroniskā pasta dienesta vēstuļu satura noplūde presē.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm 115
Lasīt citas ziņas

ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien savā “twitter” ierakstījis: “Es nepazīstu šo vēstnieku, taču viņš nav iepaticies vai labi ieredzēts Savienotajās Valstīs. Mums vairs nebūs darīšanu ar viņu.” Vakar Tramps turpināja iesākto, nosaucot Darohu par “ķerto vēstnieku” un “pompozu muļķi”.

Skandāls sākās pagājušās sestdienas vakarā, kad britu tabloīds “The Daily Mail” savā vietnē publicēja fragmentus no Daroha sarakstes ar priekšniecību Londonā. Ziņojumi aptver periodu no 2017. gada līdz pat nesenam laikam un satur Trampam un viņa komandai neglaimojošus raksturojumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs tiešām neticam, ka šī administrācija kļūs būtiski normālāka, mazāk disfunkcionāla, mazāk neprognozējama, mazāk sašķelta, diplomātiski mazāk lempīga un nemākulīga,” ziņojis Darohs.

Viņš brīdina, ka Baltā nama saimnieks par nākšanu pie varas, iespējams, var būt pateicīgs “viltīgajiem krieviem”, ka viņa ekonomiskā politika var sagraut visu pasaules tirdzniecības sistēmu; izteic aizdomas par “krievu naudas” klātbūtni Trampa ģimenes darījumos. Darohs arī salīdzinājis ASV prezidentu ar “terminatoru”, kurš filmas pēdējās ainās spēj iznākt no uguns “cietis, taču vesels”, tomēr tajā pašā laikā prognozē, ka “Trampa karjera var beigties kaunpilni”.

2017. gadā vēstnieks ziņojis uz Londonu, ka baumas par “iekšējām cīņām un haosu” Baltajā namā pārsvarā gadījumu ir patiesas, bet jaunās administrācijas politika jūtīgos starptautiskos jautājumos, piemēram, attiecībās ar Irānu, “nesakarīga un haotiska”.

Sers Kims Darohs kļuva par vēstnieku Vašingtonā 2016. gada janvārī, tātad gadu pirms Trampa stāšanās amatā. Ar vai bez skandāla šobrīd vēstniekam atlikuši burtiski daži pilnvaru mēneši. Viņam tāpat būtu drīz jāatgriežas Londonā, taču Baltais nams vēlas pēc iespējas ātrāku Daroha aiziešanu.

Tramps uz notikušo reaģējis ar “twitter” atklāsmju sēriju, kurā, no vienas puses, raksturo informācijas noplūdi kā “nelaimīgu” un uzsver, ka ASV un Lielbritānijai attiecības joprojām ir “īpašas un spēcīgas”. No otras puses, viņš diplomātiski nekorekti kritizējis ne tikai vēstnieku, bet tāpat premjeres Terēzas Mejas breksita politiku, norādot, ka premjere radījusi “jucekli”.

Tas, ka Lielbritānijai drīz būs jauns premjers, esot “labā ziņa”. Svētdien Tramps žurnālistiem par vēstnieku Darohu izteicās, ka “mēs neesam lieli šā vīra piekritēji, viņš nav kalpojis Lielbritānijai labi”. Taču Londona līdz šim nav steigusies remdināt ASV prezidenta dusmas.

Reklāma
Reklāma

Dauningstrīta pārstāvis uzsvēris, ka sers Kims Darohs bauda Terēzas Mejas “pilnīgu uzticību”: “Mēs ASV skaidri pateicām, cik nelaimīga ir šī informācijas noplūde. Atlasītu fragmentu noplūdināšana neatspoguļo mūsu valstu tuvumu un savstarpējo cieņu, kādā mēs uzturam attiecības.” Britu Ārlietu ministrijas paziņojumā tāpat atgādināts, ka vēstniekam algu maksā par to, lai vērtējumi par procesiem valstī, kurā viņš rezidē, būtu “godīgi un neizpušķoti”.

Tajā pašā laikā ārlietu ministrs Džeremijs Hants piebildis, ka Daroha pozīcija “nav visas britu valdības pozīcija” un Londona turpina uzskatīt Trampa administrāciju par “augsti efektīvu” un Apvienotajai Karalistei ļoti draudzīgu. Britu valdības aparātā sākta iekšējā izmeklēšana, lai noskaidrotu, kurš vainojams informācijas noplūdē un kādi bijuši mērķi. Sākt izmeklēšanu aicināta arī policija, jo nodarījums pārkāpj likumu par valsts noslēpumu, tātad ir krimināli sodāms.

Ārlietu ministrs Hants piedraudējis ar “nopietnām sekām” vainīgajiem. Bijušais Lielbritānijas vēstnieks ASV Kristofers Meijers intervijā radiostacijai BBC atzinis, ka personu loks, kuras varētu organizēt informācijas noplūdi un būt ieinteresētas, varētu būt diezgan plašs. Tās varētu būt personas, kas vēlas, lai Darohs kristu nežēlastībā, kā arī ietekmēt jauna vēstnieka nozīmēšanas procesu.

Britu medijs BBC spriež, ka incidents neko īpaši abu valstu attiecības nemainīs, jo premjere Meja, tāpat vēstnieks Darohs jau ir “aizejošie”. Taču apskatnieki arī norāda, ka Trampa tvīti šoreiz ir ekstraordināri pat priekš tik neaprēķināmas personībās kā viņš – nav labais tonis apsaukāt un censties atriebties citas, turklāt draudzīgas valsts diplomātam. Sakot, ka “vairs negrib darīšanas” ar Darohu, Tramps viņu it kā pasludinājis par “persona non grata”.

Trūkst skaidrības, vai ASV prezidents runā tika savā vārdā vai grasās aizliegt kontaktēties ar britu vēstnieku arī visiem savas administrācijas ļaudīm. Pēdējā variantā Londonai nāksies pēc iespējas ātrāk nozīmēt citu diplomātu.

Jebkurā gadījumā Londona šobrīd ir nostādīta neērtā situācijā, jo Daroha steidzīga atsaukšana tiktu tulkota kā britu valdības vājums un izdabāšana Trampam, savukārt stingra pozīcija, uzstājot, ka viss, ko vēstnieks savulaik rakstījis savos ziņojumos, ir patiesība, varētu kaitēt divpusējām ASV un Lielbritānijas attiecībām.